#Zelensky: Daha çok silaha ihtiyacımız var #Son Haberler

#Zelensky: Daha oldukca silaha ihtiyacımız var #Güncel Haberler

#Zelensky #Daha #oldukca #silaha #ihtiyacımız #var
Zelensky: Daha oldukca silaha ihtiyacımız var-

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “rdumuz, Rus terörünü durdurmak ve işgalcilere mümkün olan en büyük kayıpları vermek için mümkün olan her şeyi yapıyor” dedi.

Rusya ve Ukrayna içinde aylardır devam eden harp binlerce kişinin ölümüne sebep oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Telegram hesabından görüntülü paylaşmış olduğu mesajında, bugünün “Ukrayna Hava Kuvvetleri Günü” bulunduğunu ifade ederek, Rus saldırılarının engellenmesi için hava kuvvetlerinin etkili etkinlik gösterdiğini belirtti.

Bugün, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefon görüşmesi yaptığını aktaran Zelensky, kendisiyle savaşla ilgili gelişimleri değerlendirdikleri bilgisini paylaştı.

“Avrupa’nın tepki vermesi lazım”

Michel ile Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya ile ilgili son gelişimleri ele aldıklarını belirten Zelensky, Rusya’yı bu santrale yönelik saldırılar düzenlemekle suçladı.

Zelensky, Zaporijya Nükleer Santrali’ne meydana getirilen saldırıların yalnız Ukrayna değil, dünya için son aşama büyük çekince taşıdığına dikkati çekerek, “Bundan dolayı Rusya’nın, Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik bu saldırılarına internasyonal toplumun kuvvetli bir tepki vermesi gerekiyor.” dedi.

Zelensky: Daha çok silaha ihtiyacımız var #1

Cephedeki gelişmeler

Konuşmasında, ülkesinin doğusundaki cephelerde yaşanmış olan son gelişmelere de değinen Zelensky, özelikle Donetsk ile Harkiv yönünde durumun ağır bulunduğunu açıkladı.

Zelensky, Donetsk bölgesindeki durumun şimdiye kadar ağır olduğuna dikkati çekerek, Ukrayna ordusunun buradaki Rus saldırılarını “birçok can” pahasına durdurmaya devam ettiğini dile getirdi.

“Donbas’taki durum hala oldukca ağır”

Ukrayna Devlet Başkanı, “Donbas’taki durum hala oldukca ağır. Ordumuz, Rus terörünü durdurmak ve işgalcilere mümkün olan en büyük kayıpları vermek için mümkün olan her şeyi yapıyor.” dedi.

Rus güçlerinin, Harkiv’e yönelik de saldırıları çoğaltmak için yoğunlaştığını belirten Zelensky, burada da şiddetli çatışmaların yaşandığını açıkladı.

Zelensky: Daha çok silaha ihtiyacımız var #2

“Kendimizi korumak için çaba sarfetmek için silaha ihtiyacımız var”

Zelensky, Rusya’ya karşı ülkesinde devam eden muharebede Ukrayna ordusunun daha oldukca silaha gerekseme duyduğunu vurgulayarak, “Her gün ve ara vermeden daha kuvvetli ve uzun menzilli sistemleri cepheye göndermek için, tabanca ikmalini çoğaltmak için çalışıyoruz. Ve gelecek hafta ortaklarımızdan destek paketleriyle ilgili haberler bekliyoruz. Güzel haberler.” diye konuştu.

Zelensky: Daha çok silaha ihtiyacımız var #3

“Ukrayna’ya hesap verecekler”

Rusya’nın denetim sağlamış olduğu Ukrayna topraklarında sözde referandumların düzenlenmesi için yasa dışı hazırlıkların sürdüğüne işaret eden Zelensky, “Fazlaca kolay bir şey söylemek isterim: İşgalcilere herhangi bir halde yardım eden hepimiz cezasını çekecek. Ukrayna’ya hesap verecekler.” dedi.

AA’nın haberine nazaran Zelensky, Rusya’nın, Ukrayna topraklarında yasa dışı sözde referandumlar düzenleyerek gerek Kiev yönetimiyle gerek dünyanın öteki ülkeleriyle ihtimaller içinde görüşme şansını da kaybedeceğini savunarak, “Rus tarafının belli bir süreden sonrasında kesinlikle (müzakerelere) ihtiyacı olacak.” ifadesini kullandı.

Hollywood oyuncusu Jessica Chastain, Kiev’de

Zelensky, bugün Hollywood oyuncusu, ABD’li kadın oyuncu Jessica Chastain ile Kiev’de bir araya geldiğini belirterek, Chastain’in Ukrayna ziyareti kapsamında İrpin ve Kiev bölgesinde savaştan etkilenen öteki kentleri ziyaret ettiğini söylemiş oldu.

Zelensky: Daha çok silaha ihtiyacımız var #4

#Zelensky: Daha oldukca silaha ihtiyacımız var #Son Dakika Haber

#Zelensky: Daha oldukca silaha ihtiyacımız var #2022