#Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #Son Haberler

#Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #Güncel Haberler

#Yurt #dışından #getirdikleri #araçların #parçalarını #fiyatından #yükseğe #satıyorlar
Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar-

Yurt dışından getirilen üst derslik otomobillerin Türkiye’de parçalarına ayrılarak ve yüksek fiyatlarla satılmış olduğu belirtilirken yedek parça üretim şirketi CEO’su Saim Aşçı, açıklamalarda bulunmuş oldu.

Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar

Gürcistan ve Bulgaristan benzer biçimde ülkelerde 9-10 bin dolara alınan lüks otomobillerin elektronik parçaları, Türkiye’de binlerce dolara satılıyor.

Otomobillerin hayalet gösterge panelinden direksiyonuna kadar her bir parçasından yüksek kazanç sağlandığı ifade ediliyor.

Bu yöntemi kulllanların 5 ile 10 bin euro içinde kar sağlıdığı ifade edilirken devletin de zarara uğratılmış olduğu ifade edildi.

Bu mevzuya değinen yedek parça üretim şirketi CEO’su Saim Aşçı, açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Alan da memnun satan da”

Saim Aşçı “Yedek parça fiyatlarının yükselmesi sebebiyle, bilhassa komşu ülkelerden getirilen premium otomobiller, burada sökülüyor. Arızalı olan parça o otomobile takılıp ülkelerine dönüyorlar. Hem satan hem de alan memnun.

Oldukça yoğun karşılaşılıyor bu durumla. Teknik aksam haricinde, far, hayalet ekran, airbag, deri koltuk benzer biçimde birçok maliyeti yüksek olan ürünler tercih ediliyor. Bu ürünlerin sökülüp takılması da kolay oluyor.” dedi.

Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #1

5 ile 10 bin euro içinde kâr sağlıyorlar

Vasıta fiyatlarındaki fark sebebiyle, yedek parça satışıyla yüksek kâr elde edildiğini belirten Saim Aşçı “Bir vasıta fiyatı kadar karla ülkelerine dönüyorlar. Otomobillerdeki ÖTV baremimizden dolayı, komşu ülkelerdeki ikinci el araçlarda fazlaca büyük fiyat farkı var. Komşu ülkelerde ikinci el vasıta 15 bin euroya mal olurken, buradaki kıymeti 30-40 bin euroyu bulabiliyor.

Araçtan sattıkları aksamlarla 5-10 bin euro kâr sağlayıp ülkelerine dönüyorlar. Premium bir markanın orjinal farının Türkiye’deki satış fiyatı 4 bin eurodan aşağı değil. Bu far, yurt dışından vasıta üstünde getirilirse 500 ile bin euro içinde satıp kâr ettiklerini düşünüyorlar.” diye konuştu.

Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #2

Devleti de zarara uğratıyorlar

Bu parçaları kaza icra eden vasıta sahiplerinin talep ettiğini ifade eden Aşçı “Sigorta kapsamındaki tramer kayıtlarında negatif duruma düşmek istemeyen vasıta sahipleri, kaçak parça değişimi yapıyor.

Sektöre bakarsak, yedek parça firmaları olarak zarardayız. Devlet de alamadığı bir vergiden dolayı zarardadır. Hasarlı araçlarda minimum yüzde 10-15’lik bir sirkülasyon var.” dedi.

Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #3

Gürcitan’a gidip vasıta parçalarını değiştiriyorlar

DHA’nın haberine nazaran; Maslak Oto Sanayii’de kaporta ustası olan Cuma Çöndü, “Gürcistan’a gidip orada bazı parçaları değiştirdiklerini duyuyorum. Buradan gidiyorlar, parçaları değiştiriyorlar.

Sonrasında da buraya otomobil getirip, parçalarını söktüklerini duyuyorum. Tampon benzer biçimde parçalar ile uğraşmazlar, daha fazlaca mekanik aksamlarda bunu yapıyorlar. Şanzıman, beyin, turbo benzer biçimde parçalarda yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #4Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #5

#Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #Son Dakika Haber

#Yurt dışından getirdikleri araçların parçalarını fiyatından yükseğe satıyorlar #2022

Başa dön tuşu