#Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor #Son Haberler

#Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor #Güncel Haberler

#Yüksek #Askeri #Şura #bugün #toplanıyor
Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor-

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) yarın toplanacak. Orgeneral Yaşar Güler’in vazife süresinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla uzatılması umut ediliyor.

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor

Senenin en mühim toplantılarından birisi olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ), bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak.

Toplantıya Ulusal Müdafa, Hakkaniyet, Dışişleri ve İçişleri Bakanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da katılacak.

Toplantıya ilk kez katılacaklar

Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Musa Avsever Şura’ya ilk kez katılacak adlar olacak.

Güler’in vazife süresinin uzatılması umut ediliyor

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bu yıl hem yaş haddini hem de görevdeki bekleme süresini dolduruyor.

Sadece 13 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun ile Genelkurmay Başkanının vazife süresine ilişkin düzenlemeye gidildi.

Buna nazaran; Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer senelik süreyle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı onayı ile uzatılabilecek.

Bu kapsamda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in vazife süresinin uzatılması umut ediliyor.

Geçen yıl vazife süreleri 1 yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün durumları da Şura’da görüşülecek.

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor #1

Dördüncü yıldızı bekleyenler

Şura toplantısında bazı korgenerallerin terfi durumları da değerlendirilecek.

Bu kapsamda Kara Kuvvetleri Komutanlığında 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, 1. Ordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Öğreti Komutanı (EDOK) Korgeneral Sinan Yayla ile Ulusal Müdafa Bakanlığı Müdafa ve Güvenlik Genel Müdürü Korgeneral İrfan Özsert; Hava Kuvvetleri Komutanlığında ise Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral İsmail Güneykaya ile Hava Kuvvetleri Değerlendirme ve Denetleme Başkanı Korgeneral Mehmet Özlü bir üst rütbeye terfi için bekliyor.

Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanları’nın durumu görüşülecek

Vazife süreleri geçen yıl bir yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz’ün durumları da Şura’da görüşülecek.

Vazife sürelerinin uzatılması durumunda Oramiral Özbal Deniz Kuvvetlerinde, Orgeneral Küçükakyüz ise Hava Kuvvetlerinde, 4 yıldan fazla kuvvet komutanlığı icra eden üçüncü adlar olacak.

YAŞ çalışmalarının bir günde tamamlanması öngörülürken Şura’da alınacak kararlar Erdoğan’ın onayının peşinden uygulamaya konulacak.

Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor #2

#Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor #Son Dakika Haber

#Yüksek Askeri Şura bugün toplanıyor #2022