#Yemen'de çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #Son Haberler

#Yemen'de çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #Güncel Haberler

#Yemen039de #çatışmalarda #sivil #yaşamını #yitirdi
Yemen'de çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi-

Yemen ordusu ve Cenup Geçiş Konseyi (GGK) içinde yaşanmış olan çatışmalarda son 24 saatte 6 sivilin öldüğü açıklandı.

Yemen'de  çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi

Yemen’in güneydoğusunda bulunan Şebve’deki mahalli makamlarda vazife icra eden bir kaynak, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, vilayetteki çatışmaların aralıklı olarak devam ettiğini, gerginliğin hala had safhada bulunduğunu söylemiş oldu.

Şehrin bazı kısımları denetim altında

Meydana getirilen açıklamada Şebve’nin askeri olarak ikiye bölündüğü belirtilirken, taraflar askeri olarak hakim oldukları noktalarda şehrin bazı kısımlarını denetim ediyor.

Son 24 saat içinde 6 sivilin yaşamını kaybetmiş olduğu ifade edilirken, çatışmalarda can kayıplarına ilişkin hükümetten ve GGK’den resmi izahat yapılmadı.

Mahalli kaynaklardan edinilen bilgiye bakılırsa, 7 Ağustos’ta Şebve Valisi Avad bin el-Vezir’in, Hususi Kuvvetler Komutanı Abdurabbu Laakeb’i görevden almasının peşinden Atak’ta gerginlik başlamıştı.

Yemen de  çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #1

8 Ağustos’ta çatışmalar başladı

Hükümet yanlısı silahlı güçler, Şebve polisi ve 30. Zırhlı Tugay’a bağlı güçler ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli GGK yanlısı güçler içinde çatışmalar 8 Ağustos’ta patlak vermişti.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine bakılırsa, Yemen Başkanlık Konseyi 9 Ağustos’ta, çatışmalar üstüne muhteşem toplantı düzenlemişti.

Başkanlık Konseyi Başkanı Reşad el-Alimi, toplantıdan sonrasında bazı yeni atama kararları alındığını belirtmişti.

Tuğgeneral Adil Ali bin Ali Hadi’yi Şebve’deki 30. Zırhlı Tugay’ın ve Atak ekseninin komutanı olarak atayan Alimi, Albay Mehim Said Muhammed Nasır’ı da Hususi Güvenlik Kuvvetleri Şebve Şubesi Komutanı olarak atamıştı. Bakanlar Kurulunun kararıyla da Tuğgeneral Fuad Muhammed Salim Al-Nessi, Şebve İl Polis Müdürü olarak atanmıştı.

Yemen de  çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #2

4’ü sivil 19 şahıs öldü

Gerginliğin peşinden çıkan 8 Ağustos’taki çatışmalarda iki taraftan toplam 4’ü sivil 19 şahıs yaşamını kaybederken, yaralıların sayısı mevzusunda data verilmemişti.

Stratejik konuma ve petrol kaynaklarına haiz Şebve, Yemen’in güneyinde yer ediniyor. Batısında El-Beyda ile Ebyen’in yer almış olduğu Şebve, doğuda ekonomik ve stratejik öneme haiz Hadramevt; güneyde Umman Denizi, kuzeyde ise Hadramevt ve Marib ile çevrelenmiş durumda.

Şebve vilayeti, merkezi Atak olmak suretiyle 17 kentten oluşuyor. Ortalama 45 bin kilometrekare alana haiz Şebve, ülkedeki en büyük üçüncü il konumunda.

Şebve ek olarak ülkede petrol ve organik gazın bulunmuş olduğu en mühim alanlardan biri. Yemen’deki en büyük organik gaz sıvılaştırma şirketinin yer almış olduğu Şebve, ek olarak birkaç petrol sahasını (bu sahalar, halihazırda günde 8 bin varil petrol üretiyor) içeriyor.

Yemen de  çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #3

#Yemen'de çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #Son Dakika Haber

#Yemen'de çatışmalarda 6 sivil yaşamını yitirdi #2022