#Vucic: Kosova, Sırbistan'ın bir parçasıdır #Son Haberler

#Vucic: Kosova, Sırbistan'ın bir parçasıdır #Güncel Haberler

#Vucic #Kosova #Sırbistan039ın #bir #parçasıdır
Vucic: Kosova, Sırbistan'ın bir parçasıdır-

Sırbistan-Kosova gerginliğinin arkasından mevzuyla ilgili Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic açıklamalarda bulunmuş oldu. Vucic, “Beni minik Putin olarak resmetmeye çalışıyorlar.” dedi.

Vucic: Kosova, Sırbistan'ın bir parçasıdır

Sırbistan ve Kosova sınırında yaşanmış olan gerginlik, “Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olma zorunluluğu” kararının 1 Eylül’e kadar ertelenmesiyle duruldu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, , Sırbistan Radyo ve Televizyonu’nda katılmış olduğu programda bölgede yaşanmış olan son gelişimleri değerlendirdi.

“Vucic’i minik Putin olarak resmetmeye çalışıyorlar”

Pazar akşamı Kosova ile yaşananlarda “felaketin eşiğinden dönüldüğünü” ifade eden Vucic, “En fena senaryonun önüne geçildi. Bazıları çok açık ki Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını fırsat olarak görmek istiyor. Sırbistan’ı Rusya’ya bağlı göstermeye, Vucic’i de Batı’nın tepkisini çeken minik Putin olarak resmetmeye çalışıyorlar.” dedi.

Vucic: Kosova, Sırbistan ın bir parçasıdır #1

“Kosova, internasyonal hukuka gore Sırbistan’ın bir parçasıdır”

Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile görüşmek suretiyle 18 Ağustos’ta Brüksel’e gideceğini sadece Kurti ile barışı sağlamanın mümkün olmadığını savundu.

Devamlı barışı savunduğunu aktaran Vucic, “Sadece birileri Sırplara karşı sınırları aştığı vakit da susmayacağım. Kosova bağımsız bir ülke değil dolayısıyla Kosova’ya hücum diye bir şey söz mevzusu olması imkansız. Kosova, internasyonal hukuka gore Sırbistan’ın bir parçasıdır.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Vucic, Boşnaklarla da bir harp hazırlığı içinde olmadıklarına işaret ederek, her insana karşı el uzattıklarını kaydetti.

Vucic: Kosova, Sırbistan ın bir parçasıdır #2

Sırbistan-Kosova gerginliği

Kosova’da yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olması zorunluluğu getirileceğinin bildirilmesi üstüne Kosova’daki Sırplar, 31 Temmuz akşamı ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapatmıştı.

Kosova hükümeti de Sırbistan’la olan sınır kapılarına giden yollara konulmuş olan tüm barikatların kaldırılmasının arkasından Sırbistan’la krize yol açan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme sonucu almıştı.

Vucic: Kosova, Sırbistan ın bir parçasıdır #3

Kosova’yı kendi toprağı görüyor

AA’nın haberine gore Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve sonucunda iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, 31 Temmuz akşamı yaşanmış olan gerginlik şeklinde değişik nedenlerden sık sık kesintiye uğruyor.

Vucic: Kosova, Sırbistan ın bir parçasıdır #4

#Vucic: Kosova, Sırbistan'ın bir parçasıdır #Son Dakika Haber

#Vucic: Kosova, Sırbistan'ın bir parçasıdır #2022