#Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı #Son Haberler

#Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanmış olan sıcak havaları yazdı #Güncel Haberler

#Vakanüvis #geçmiş #tarihlerde #yaşanmış olan #sıcak #havaları #yazdı
Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanmış olan sıcak havaları yazdı-

Vakanüvis tarihte yaşanmış olan sıcak hava vakalarını ve bu yüzden yaşanmış olan can kayıplarını kaleme aldı.

Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı

Nerde o eski sıcaklar

Vakanüvis

Şimal yarım küre bir kez daha aşı sıcaklardan bunalıyor. Birkaç yılda bir yine eden bu döngü, kimi zaman tesirini fazlaca gösteriyor ve can kayıpları yaşanıyor.

Aşırı sıcakları yaşayan ülkelerde ve doğal bizde de bugünlerdeki sohbetlerin ortak mevzusu havalar elbet. Sıcaklardan ölümler yaşansa da tarihte kimi zaman o şekilde hava vakaları yaşanmış ki, bugün şikâyet edilen ortamlar “serin” bile kalabilir. Bakalım…

Bir zamanlar deniz suyu sıcaklığı 55 °C’yi bulmuştu

İnsanlar tarih süresince sıcaklardan bunaldıkları zamanlar yaşadılar. Bir tek, hissettikleri bu sıcaklığı kayda geçirecek ölçüm aletleri yoktu.

Eski çağlardaki hava sıcaklıklarına dair sıhhatli informasyon bulunmasa da çağıl zamanlarda gelişen teknolojiyle bazı tahminî verilere ulaşılmıştı.

Son olarak bir grup araştırmacı geliştirdikleri simülasyon programıyla anlamlı bazı neticeleri ortaya koyabildiler.

Buna gore, Antik Çağ’da, aşırı yağmurlar ve sonrasında ortaya çıkan büyük buharlaşmaları esas alan bir atmosferik tasarlamayla dünyanın okyanus kıyılarında bir dönem deniz suyu sıcaklıklarının 55 °C’ye kadar ulaşmış olduğu hesaplanmıştı. Deniz suyu sıcaklığı bu derecelere ulaştığında karadaki hissedilen sıcaklığa dair meydana getirilen yorumlarda, bu şekilde bir sıcaklığa maruz kalan insanların – oldukça azı haricinde – mutlak ölüm sonucuyla karşılaşacağı ifade edilmişti.

Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı #1

Avrupa’da ormanlar kendiliğinden tutuşuyordu

1540’ta Avrupa’da yaşanmış olan kuraklık eski çağlardan kayıtlara girebilen en çarpıcı iklim vakalarından birisiydi.

Tam 11 ay süresince neredeyse asla yağmur yağmamıştı. Sıcaklıklar Avrupa’nın derhal her yerinde 40 °C’nin üstünde seyretmişti. Ormanlar kendi kendine tutuşuyor, boğucu duman birçok bölgede güneşi karartıyordu. 1540 yazında tek bir fırtına bile kayda geçmemişti. Alpler’deki göllerden önde gelen 48 km2’lik Thun Gölü’nde bir tek birkaç varil su kalmıştı.

Daniel Gabriel Fahrenheit termometreyi buluyor

Vakit içinde sıcak havalar tesirini gösterse de bunun derecesini ölçümleyebilmek için 1700’lü yılları beklemek gerekecekti.

Daniel Gabriel Fahrenheit adındaki İngiliz fizikçi 1714 senesinde “ısıtılan sıvıların genleşmesi” ilkesinden yola çıkarak ispirtolu ilk çağıl termometreyi buluş etmişti. Fahrenheit, hazırladığı ölçüm skalasında negatif sayı değerlerine yer vermemek için o dönemde laboratuvar ortamında elde edilmiş en düşük sıcaklığı, termometresinin “0” noktası olarak kabul etmişti. Sonrasında termometresini daha da geliştiren Fahrenheit 1720 senesinde ispirto yerine cıva kullanmaya başlamıştı. İngiliz fizikçinin adına izafeten de bu ölçüm “F” ile sembolize edilmişti. Öte taraftan, 1742’de İsveçli gökbilimci Anders Celsius ise ısı ölçeklendirme çalışmalarına katkılar yapmıştı. Onun bulmuş olduğu değere de gene adından hareketle “Celsius Ölçeği” denilmişti. Böylece ısı ölçmede “F” ve “C” sembolleri kullanılmaya başlanmıştı.

Libyalılar 57,8 °C, Amerikalılar 56,7 °C ‘yi görmüştü

Hava sıcaklığını ölçmeye ilişkin aletler buluş edilse de ülkelerin, şehirlerin yaşamış olduğu hava sıcaklığı değişikliklerinin yaygın, tertipli ve kayıt altına alınarak takip edeni için 1900’lerin başlarını beklemek gerekecekti.

Buna gore, dünya üstünde günümüze kadar kaydedilen en yüksek ısı 13 Eylül 1922’de Libya’nın Aziziya kentinde 57,8 °C olarak belirlenmişti. Sadece batılı iklim bilimciler, bu değerin sıhhatli ölçülmediğini iddia ederek, 10 Temmuz 1913’te ABD California Furnace Creek’te yaşanmış olan 56,7 °C sıcaklığı dünya tarihinin en yüksek derecesi olarak kabul etmekteler.

Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı #2

Ayrıca, California’daki bu bölgeye “Ölüm Vadisi” denilmesi de bir tevafuk olmuştu. Aynı yerde, 30 Haziran 2013’te de hava sıcaklığı 54,0 °C olarak kayda geçmişti. Ek olarak Tunus’un Kebili kentinde 1931’de 55 °C, İsrail Tirat Zvi’de 1942’de 54 °C, Kuveyt ve İran’da 2016 ve 2017’de 54 °C okumaları da görülmüştü.

41 bin Fransız sıcaklardan dolayı öldü

Onsekizinci yüzyıldan itibaren termometrelerin günlük hayata girmesiyle beraber dünyanın değişik yerlerinden yüksek hava sıcaklıkları kayıtlara girmeye başlamıştı.

Temmuz 1757’de Avrupa genelinde yaşanmış olan sıcak hava dalgasının, 2003’ten önceki 500 senenin en sıcak yazı olduğu belirlenmişti. Ağustos 1896’da Şimal Doğu ABD’da yaşanmış olan sıcak dalgası ise tam bin 500 kişinin ölümüne yol açmıştı. 1900 yılının Şubat ayının ilk haftasında – “Ateş Haftası” – Arjantin’de görülen aşırı sıcaklarda da 478 şahıs yaşamını kaybetmişti. Haftaya “Ateş haftası” denilmişti.

Gene ABD kıtasında 1901’de meydana gelen sıcak hava dalgası sonucu 9.500 şahıs ölmüştü. Avrupa’nın kayda geçmiş en sıcak dalga havalarından birisinin yaşandığı 1912’de de Fransa’da 41.072 ölüm vakası belirlenmişti.

Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı #3

1540’tan sonrasında 2003’de bir kez daha vurdu

Yüksek hava sıcaklıkları yakın tarihlerde de Avrupa’nın gündemindeydi. 2003 senesinde bilhassa Fransa’yı tesiri altına alan hava vakası, 1540’tan o tarihe kadar tespit edilmiş en yüksek ısı olarak belirlenmişti. Fransa’da 2003 Temmuz ve Ağustos aylarında ortalama 70 bin şahıs aşırı sıcaklara bağlı rahatsızlıklardan dolayı yaşamını kaybetmişti. Rusya’da da 2010 senesinde gene aşırı sıcaklardan 56 bin şahıs ölmüştü. Tarihe geçmiş öteki bazı sıcak hava vakaları ise şu şekilde sıralanmakta: 1987 Yunanistan 45 °C 1500 ölüm, 2002 Hindistan 44 °C 1200 ölüm, 2015 Hindistan 48 °C, 2500 ölüm, 2015 Pakistan, 47 °C 2000 ölüm.

– Rana Silavi, “Tarihin En Ölümcül Sıcak Dalgalarından Biri Avrupa’da 70.000 kişiyi öldürdü”, Arap Hava Durumu, arabweather.com

– Jennie Cohen, “Tarih Süresince Isı Dalgaları”, history.com, 27 Temmuz 2020 – Robert Lea, “Eski Dünya’ya Yağmur Fırtınası Çarptı”, newsweek.com, 21 Ağustos 2021

Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı #4

Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanan sıcak havaları yazdı #5

Nerde o eski sıcaklar

Vakanüvis

Şimal yarım küre bir kez daha aşı sıcaklardan bunalıyor. Birkaç yılda bir yine eden bu döngü, kimi zaman tesirini fazlaca gösteriyor ve can kayıpları yaşanıyor. Aşırı sıcakları yaşayan ülkelerde ve doğal bizde de bugünlerdeki sohbetlerin ortak mevzusu havalar elbet. Sıcaklardan ölümler yaşansa da tarihte kimi zaman o şekilde hava vakaları yaşanmış ki, bugün şikâyet edilen ortamlar “serin” bile kalabilir. Bakalım…

Nerde o eski sıcaklar Vakanüvis Şimal yarım küre bir kez daha aşı sıcaklardan bunalıyor. Birkaç yılda bir yine eden bu döngü, kimi zaman tesirini fazlaca gösteriyor ve can kayıpları yaşanıyor. Aşırı sıcakları yaşayan ülkelerde ve doğal bizde de bugünlerdeki sohbetlerin ortak mevzusu havalar elbet. Sıcaklardan ölümler yaşansa da tarihte kimi zaman o şekilde hava vakaları yaşanmış ki, bugün şikâyet edilen ortamlar “serin” bile kalabilir. Bakalım…

#Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanmış olan sıcak havaları yazdı #Son Dakika Haber

#Vakanüvis, geçmiş tarihlerde yaşanmış olan sıcak havaları yazdı #2022

Başa dön tuşu