#Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #Son Haberler

#Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #Güncel Haberler

#Vahit #Kirişci #Ukraynalı #mevkidaşı #Solskyi #ile #görüştü
Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü-

Rusya-Ukrayna savaşının getirmiş olduğu negatif şartları gidermek için meydana getirilen Tahıl Koridoru anlaşması kapsamında Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile bir araya geldi.

Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü

İstanbul’da imzalanan tarihi Tahıl koridoru anlaşması, devam eden küresel besin krizinin fena etkilerini hafifletmeye destek olmak için ortaya atıldı.

Yaşanmış olan gelişmelerin ışığında Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ukrayna Ziraat Politikası ve Besin Bakanı Mykola Solskyi ile Bakanlık Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

“Anlaşmayla hububat, ilgili besin maddeleri ve gübre ihracatı kolaylaşacak”

AA’nın haberine gore, Kirişci, anlaşmanın Ukrayna’nın Odessa, Yuzhny ve Chernomorsk limanlarını kapsadığına dikkati çekerek, anlaşmayla hububat, ilgili besin maddeleri ve gübre ihracatının kolaylaştırılacağını altını çizdi.

Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #1

“Ortak Koordinasyon Merkezi’nin dün resmi açılışı yapılmış oldu”

İstanbul’da, Birleşmiş Milletler himayesinde, genel nezaret ve koordinasyonu sağlamak suretiyle kurulan Ortak Koordinasyon Merkezi’nin dün resmi açılışının yapıldığına işaret eden Kirişci, şunları kaydetti:

“Taraflar, deniz insani yardım koridorlarının güzergahlarını belirleyecek. Sözleşme için 4 aylık bir süre öngörülüyor. İnşallah her şey yolunda giderse bu süre, otomatikman, kararlaştırıldığı benzer biçimde uzatılacak. Tüm dünyanın da zikrettiği benzer biçimde bu, zamanı bir antak kalma. Devam eden küresel besin krizinin fena etkilerini hafifletmeye destek olmaktan mutluluk duyuyoruz. Şu anda üstünde anlaşmaya varılan çerçevenin sorunsuz ve etkili bir halde uygulanmasını sağlamaya odaklanmış durumdayız.”

Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #2

“Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin mühim  göstergesi”

Ukrayna Ziraat Politikası ve Besin Bakanı Mykola Solskyi de antak kalma sürecinde Türk yetkililerle devamlı iletişimde kaldıklarının altını çizerek bunun kendileri için büyük ehemmiyet taşıdığını belirtti.

Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #3

“Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin mühim  göstergesi”

Solskyi, tahıl koridoru anlaşmasının dünya besin krizinin çözümünde mühim bir rol oynayacağını belirterek, “Türk halkına ve devletine savaşın başından beri Ukrayna’ya verdikleri destek için teşekkür ederim. İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin mühim bir göstergesidir. Burada Türkiye’nin görevi oldukca büyük.” ifadesini kullandı.

#Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #Son Dakika Haber

#Vahit Kirişci, Ukraynalı mevkidaşı Solskyi ile görüştü #2022

Başa dön tuşu