#Uzmanlar uyardı: 1998'den önce doğanlar mutlaka hepatit testi yaptırsın #Son Haberler

#Uzmanlar uyardı: 1998'den ilkin doğanlar ne olursa olsun hepatit testi yaptırsın #Güncel Haberler

#Uzmanlar #uyardı #1998039den #ilkin #doğanlar #ne olursa olsun #hepatit #testi #yaptırsın
Uzmanlar uyardı: 1998'den ilkin doğanlar ne olursa olsun hepatit testi yaptırsın-

Dünya Hepatit Günü’nde konuşan Prof. Dr. Onur Yaprak, 1998’den ilkin doğanların ne olursa olsun kontrol yaptırması icap ettiğini belirtti.

Uzmanlar uyardı: 1998'den önce doğanlar mutlaka hepatit testi yaptırsın

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) iş birliğinde TKAD Binası’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıya İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fulya Günşar, İstanbul Üniversitesi- İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, Gastroenteroloji Uzmanları Prof. Dr. Mesut Akarsu, Doç. Dr. Suna Yapalı ve Prof. Dr. Levent Doğanay konuşmacı olarak katıldı.

Görüşmede hepatit enfeksiyonlarının oluşturduğu tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara karşı tarama mevzusunda şuur oluşturulmasının gerekliliği ifade edildi. Hepatit hastası olan fazlaca sayıda insanoğlunun haberdar bile olmadığına vurgu yapılırken uzmanlar, belirtisiz ilerleyen hastalıklara karşı toplumda farkındalık oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.

Uzmanlar uyardı: 1998’den ilkin doğanlar ne olursa olsun hepatit testi yaptırsın – VİDEO

“Manikür, pedikürden bile hepatit kapılabilir”

Toplumda hepatit virüslerine karşı farkındalığın oluşturulmasının büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çeken Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği Başkanı Prof. Dr. Fulya Günşar, “Bugün 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü vatanımızda de viral hepatitler hakkaten sirozun, kronik hepatitin, karaciğer kanserinin ve transplantasyonun en mühim sebepleri içinde. Bu tür hastalıkların önemini vurgulamak istiyoruz. Bu hastalıklar birazcık sessiz ve kurnaz hastalıklar, son ana gelinceye kadar emare vermiyor. O nedenle biz farkındalığı artırmaya çalışıyoruz. Biz her erişkinin Hepatit C ve B var mıdır bu testleri yaptırmasını istiyoruz. Kimi zaman hanımlarımız manikür, pedikürden bile hepatit kapabiliyor. O nedenle bu işlemleri yaptırırken kullanılan aletlerin yeteri kadar sterilizasyon yapılıyor mu, yapılmıyor mu bu tarz şeyleri da denetim ettirmeliler. Benzer şey; gençlerimiz içinde dövmeler de fazlaca moda. O dövme merkezlerinde de ciddi kontrollerin alet, edevat açısından yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Uzmanlar uyardı: 1998 den önce doğanlar mutlaka hepatit testi yaptırsın #1

“Yüzde 90, hasta ya da taşıyıcı bulunduğunun bilincinde değil”

Kronik karaciğer rahatsızlıklarının sebebini mühim oranda hepatit virüslerinin oluşturduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, “Malum 5 tip hepatitimiz var, A, B, C, D ve E şeklinde. Bunların içinde en fazlaca korktuğumuz; hepatit C ve B bulaşma yolları da değişik. B ve C’de çoğu zaman kan teması, cinsel temas şeklinde temel bulaşma yolları var. Bunların içinde kronikleşen siroz ve karaciğerde kansere neden olan hepatit C ve B. Bilhassa B ve C üstüne bir farkındalık yapmaya çalışıyoruz. Hepatit B aşı ile korunulan bir hastalık, 1998 yılından beri Türkiye’de rutin aşılama programında, hepatit C ise son 5 yılda ilaçla yüzde 95 oranında tedavi edilebilen bir hastalık haline geldi. Şu anda bizim önerimiz; 1998 yılından ilkin doğanların ne olursa olsun gidip sıhhat kurumlarında bir kontrol yaptırmaları. Hepatit B’ye karşı eğer aşısız iseler aşılarını yaptırmaları, eğer Hepatit C pozitif iseler ne olursa olsun bir ilaç tedavisine başlanması ve vücuttan bunun atılmasının sağlanması. Dünya genelinde yılda 1 milyon insan bu Hepatit B ve C’ye bağlı hastalıklar sebebiyle maalesef yaşamını kaybediyor. Kronik karaciğer hastalıklarının da yüzde 60-70 nedenini vatanımızda hepatitler oluşturuyor. Ülkemiz geneline baktığımız süre 3 milyon Hepatit B taşıyıcısı var, ortalama 400 bin civarında hepatit C pozitif şahıs var. Bu kişilerin yüzde 90’ı hasta bulunduğunun yada taşıyıcı bulunduğunun bilincinde değil. Gayemiz 2030 yılına kadar bu virüsleri ülkemizden temizlemek” dedi.

Tedavi alan hasta sayısı 115 bine düştü

Pandemi sebebiyle takipli hasta sayısında düşüş yaşandığını ifade eden İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, hepatit virüslerine karşı farkındalığın büyük ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, fazlaca sayıda kişinin taşıyıcı yada hasta olduğundan bile haberdar olmamasının fazlaca ciddi bir problem olduğuna vurgu yaparak şöyleki konuştu:

“Normalde her yıl ortalama 8-10 bin civarında tedavi alan hasta sayımızda hep artış elde etmiştik. 2021 senesinde bu sayı 115 bine düştü. Covid pandemisinin negatif etkilerini gördük, bu fazlaca üzücü. Zira bir halde tanınmış hastaların tertipli takipten çıkması anlamına geliyor ve mevcut karaciğer hastalığı asla durmuyor, ilerlemeye devam ediyor. Hepatit C’li her hastayı da 8-12 haftalık tedavilerle virüsü vücuttan tamamen temizlemek suretiyle tedavi edebiliyoruz.”

Uzmanlar uyardı: 1998 den önce doğanlar mutlaka hepatit testi yaptırsın #2

#Uzmanlar uyardı: 1998'den ilkin doğanlar ne olursa olsun hepatit testi yaptırsın #Son Dakika Haber

#Uzmanlar uyardı: 1998'den ilkin doğanlar ne olursa olsun hepatit testi yaptırsın #2022

Başa dön tuşu