#Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi #Son Haberler

#Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi #Güncel Haberler

#Türkiye #sıcaktan #kavrulurken #Ardahan039da #termometreler #039eksi039yi #gösterdi
Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi-

2022 Haziran-Temmuz döneminde en yüksek sıcaklığın görüldüğü 24-31 Temmuz haftasında en düşük ısı, sıfırın altında 0,8 aşama ile Ardahan’ın Göle ilçesinde ölçüldü.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi

Tüm Türkiye’de “eyyam-ı bahur” sıcakları tesirini gösterdi.

2022 yılı Haziran-Temmuz döneminde, 24-31 Temmuz haftasında en yüksek ısı 46,2 aşama ile Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde kaydedildi.

Mayıs ve haziran aylarını mevsim normallerinin altında geçiren Türkiye’de, bu yıl yaz sıcaklığının en yüksek olduğu günler geçen hafta yaşandı.

Ardahan’da termometreler eksiyi gösterdi

Sadece Ardahan’ın Göle ilçesinde durum aynı değil.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden edinmiş olduğu bilgiye nazaran kentte, 24-31 Temmuz haftasında en düşük ısı sıfırın altında 0,8 aşama olarak ölçüldü.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan’da termometreler ‘eksi’yi gösterdi


Geçen ay sıfırın altını gören Göle’de sobalar kaldırılmıyor

Tüm yurtta hissedilen “eyyam-ı bahur” sıcaklarının yaşandığı temmuz ayının son haftasında hava sıcaklığının gece sıfırın altınra seyrettiği Ardahan’ın Göle ilçesinde birçok yurttaş, yaz mevsimi kısa sürdüğü için sobayı kaldırmıyor.

Ardahan’ın 2038 rakımdaki Göle ilçesinde kış mevsimi uzun, yaz mevsimi ise kısa sürüyor. Kışın hava sıcaklığının sıfırın altında 40 dereceye kadar düşmüş olduğu ilçede, yaz akşamları ise serin geçiyor.

Bundan dolayı bazı ev ve iş yerinde sobalar kaldırılmıyor. Hava sıcaklığının düşmüş olduğu günlerde kimi vatandaşlar soba yakıyor.

Temmuz ayının son haftasında hava sıcaklığının sıfırın altında 0,8 dereceye kadar düşmüş olduğu Göle’de bazı vatandaşlar, akşam dışarıya çıktığında üşümemek için tişörtünün üstüne mont, polar benzer biçimde kalınca giysiler giyiyor.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler  eksi yi gösterdi #1

“Her yıl yazın dahi olsa sobalarımız etken olarak duruyor”

AA’nın haberine nazaran; ilçede çay ocağı işleten Yakup Ertan, temmuzun son haftasına kadar soba yaktıklarını söylemiş oldu.

İş yerindeki sobayı hava serin olduğunda yaktıklarını ifade eden Ertan, “Gelen gurbetçilerimizin üşümeleri üstüne soba yakmaya devam ediyoruz. Yalnız bu yıl değil, her yıl yazın dahi olsa sobalarımız etken olarak duruyor.” dedi.

Öğretmen Ferdi Altun da tüm Türkiye’nin sıcaktan kavrulduğu bu zamanda Göle’nin temmuz ayının son haftasında sıfır dereceyi gördüğünü ve o hafta sobaları yakmaya başladıklarını belirterek, “Soğuk memleket fakat biz memleketimizi seviyoruz, sıcak insanlarız.” ifadesini kullandı.

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler  eksi yi gösterdi #2

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler  eksi yi gösterdi #3

Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan da termometreler  eksi yi gösterdi #4

#Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi #Son Dakika Haber

#Türkiye sıcaktan kavrulurken Ardahan'da termometreler 'eksi'yi gösterdi #2022