#Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #Son Haberler

#Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #Güncel Haberler

#Türk #profesör #PRP #tedavi #yöntemini #bir #adım #öteye #taşıdı
Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı-

Kök hücre tedavisinde yenilikçi işlere imza atan Prof. Dr. Eray Copcu, PRP tedavisinde de yapmış olduğu başarı göstermiş çalışmalarıyla ön plana çıkıyor.

Prof. Dr. Eray Copcu, insan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan kök hücre elde etmeyi elde eden MEST adında olan bir tedavi yöntemi geliştirerek 2019’da patent aldı.

Copcu’nun bu yöntemi, ABD, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta olmak suretiyle 20’den fazla ülkedeki güzel duyu uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa sıhhat ve güvenlik işareti CE ile Kore Besin ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını alan yöntemin arkasından araştırmalarına devam eden Copcu, kullanımı fazlaca yaygın olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini ileri taşımak suretiyle emek harcama yapmış oldu.

PRP’de plazma yoğunluğunu artıran yöntem geliştirdi

Kişinin kendi kanından elde edilmiş plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu artıran bir yöntem geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) doğrusu “trombositten fazlaca varlıklı plazma” adını verdiği buluşu için FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek bir uygulamada kireçlenme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, hanımlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon benzer biçimde hastalıkların tedavisinde pozitif sonuçlar elde eden Copcu, yağ temelli MEST yöntemi ile kan temelli PvRP yöntemini birleştiren uygulamalar da yapmış oldu.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın niçin olduğu bazı hastalıklarda da bu yöntemin iyileştirici tesirini araştıran Eray Copcu’nun emekleri, Paris’te düzenlenen Internasyonal Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden fazla bilim insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini de yürüten Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi yöntemine geçişin yaşandığını, yeni dönemde iyileştirici hücre ile vücudun kendini iyileştirme potansiyelinin göz önüne alındığına dikkat çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta onarım edilmesi ihtiyaç duyulan her alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyleki konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan adım atmak suretiyle tüm güzel duyu uygulamalarında, uzunlukta ve el rejenerasyonunda kullanıyoruz. Meme konstrüksiyonunda oldukça sık yararlanıyoruz. Hanımlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, halk içinde kireçlenme olarak malum osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla tedavi edilemeyen durumlarda en fazlaca gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta vücut kendini onarım mekanizmasına haiz.”

Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #1

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

AA’nın haberine nazaran Copcu, bu tedavide kullanılan hücrelerin elde edilmiş olduğu kan temelli uygulama olan PRP tekniğini geliştirme emekleri sonucu bir kit ve yöntem tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile ABD’deki bilim dünyasında büyük yankı uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin bir adım ilerisi bulunduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk kez tanımlanmış olan ‘trombositten fazlaca varlıklı plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Fazlaca kolay bir kit ile normalin 25 katı kadar trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diye konuştu.

Bu tedavi yöntemini saç restorasyonu, yüz, boyun ve el bölgesi güzel duyu uygulamalarında kullanılabildiğini özetleyen Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplam ortalama otuz dakika sürdüğünü aktardı. Tedavide başarı oranının yüzde 95 olarak ölçüldüğünü aktaran Copcu, kimyasal madde kullanmadığı için yan etkiye rastlanmadığını beyan etti.

Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #2

Akciğer tedavisi için araştırma sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a bağlı hastalıkların tedavisinde de kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyleki konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese de neredeyse tüm dokularını etkiliyor ve bir yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Mesela genç erkeklerde yüzde 60’tan fazla saç kaybı oluyor. Bir tek bir uygulamayla saçlar yerine getirilebiliyor. Şu an araştırma olarak deneysel devam eden bir yöntem var. Stromal hücreleri buğu haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve tamamen düzeltmesini hedefliyoruz. Bu hakkaten fazlaca büyük bir devrim olacak. Bundan dolayı bilhassa akciğerde Kovid-19 sebebiyle sorun var ise bunun düzeltilmesi sadece ve sadece bu şekilde bir yöntemle olacak.”

Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #3

#Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #Son Dakika Haber

#Türk profesör, PRP tedavi yöntemini bir adım öteye taşıdı #2022