#Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli #Son Haberler

#Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli #Güncel Haberler

#Türk #müziğinin #güler #yüzlü #yorumcusu #Osman #Yağmurdereli
Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli-

Eseriyle hatırlanan, 55 senelik yaşamına fazlaca sayıda dizi ve film sığdıran müzisyen, yapımcı ve oyuncu Osman Yağmurdereli, vefatının 14. senesinde yad ediliyor.

Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli

Demokrat Parti ile Hakkaniyet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Akıllı Yağmurdereli ile Selma Yağmurdereli’nin oğlu olan sanatçı, 6 Şubat 1953’te Trabzon’da dünyaya geldi. Osman Yağmurdereli, ilköğretim 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu’nda, hemen sonra Ankara Kavaklıdere İlkokulu’nda okudu, arkasından Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji’ni tamamladı.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümünü 1973’te tamamlayan sanatçı, bir süre öğretmenlik yapmış oldu, 1975’te, yorumcu sanatçı olarak müzik kariyerine başladı. Yağmurdereli, 1990’da “Nişan yüzüğü”, 1992’de “Sarı saçlı” adlı albümü müzikseverlerle buluşturdu.

Kıbrıs şarkısıyla ün kazanmıştır

Kıbrıs şarkısı “Bir Bir Birilerine” ve “Eller eller” eseriyle tanınırlığı artan sanatçı, bir süre Ankara gazinolarında şarkı söylemiş oldu.

Faruk Tınaz’ın ısrarıyla İstanbul’a gelen Yağmurdereli, Tınaz, Kamil Sönmez ve Asım Ekren ile aynı evde yaşadı.

Osman Yağmurdereli, oyunculuğa da adım atarak, “İz Ardında” ve “Bizim Mahalle” dizileriyle “Bir İhtimal Daha Var”, “Keloğlan Kara Prens’e Karşı”, “Yeni Bir Yıldız”, “Bir Aşkın Bittiği Yer”, “Birazcık Sevinç Birazcık Üzüntü” ve “Sevgi Çıkmazı” filmlerinde rol aldı.

Misi kitabı diziye uyarlandı

Yönetmen Taner Akvardar, Yağmurdereli’nin “Misi” adlı kitabını aynı adla 2005’te mini dizi yapmış oldu.

Başarı göstermiş sanatçı, 1987’de devrin ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy’un kız kardeşi Esin Atasoy ile evliliğe ilk adımını attı.

AA’da yer edinen habere nazaran; Osman Yağmurdereli’ye ilişik bazı notlar..

Film yapım şirketi Yağmur Ajans’ı 1988’de kuran Yağmurdereli, Kerime Ender’in “Samanyolu” adlı eserini dizi haline getirip TRT’ye sattı.

Uğur Arslan’ın sevilen şiirinden, televizyona uyarlanan “Karagümrük Yanıyor”, 2006’da Osman Yağmurdereli’in yapımcılığında seyirciyle buluştu. Senaristliğini Yağmurdereli’nin değindiği, Hilal Saral’ın yönettiği dizide, Uğur Arslan, Sinem Öztufan, Hasret Yılmaz, Mesut Akusta ve Kamil Sönmez rol aldı.

Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli #1

Osman Yağmurdereli öldü

“Devlet Sanatçısı'” unvanı da alan Osman Yağmurdereli, 5 yıl üst üste “Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülünü”nün sahibi oldu.

Sanatçı, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti’den İstanbul 2. Bölge milletvekili seçildi. Bir dönem Trabzonspor Basın Sözcülüğünü de meydana getiren Yağmurdereli, 2 Ağustos 2008’de İstanbul’da kanser hastalığı sebebiyle 55 yaşlarında hayata veda etti.

 

#Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli #Son Dakika Haber

#Türk müziğinin güler yüzlü yorumcusu: Osman Yağmurdereli #2022

Başa dön tuşu