#TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak #Son Haberler

#TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak #Güncel Haberler

#TÜİK #artık #yükseköğretim #istihdam #verilerini #açıklayacak
TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak-

TÜİK, yeni bir veri daha yayınlayacağını duyurdu. “Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri, 2021” haber bülteni, TÜİK tarafınca 1 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da yayınlayacak.

TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), daha ilkin yayınlamadığı bir veriyi daha kamuoyu ile paylaşma sonucu aldı.

TÜİK, Ulusal Veri Yayınlama Takvimi’nde yer almayan “Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri, 2021” haber bültenini, 1 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da yayınlayacağını duyurdu.

2011-2020 periyodunun yükseköğretim istihdam göstergeleri

AA’nın haberine bakılırsa, TÜİK’ten meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, söz mevzusu gösterge için Kurum tarafınca yönetimsel kayıtların bütünleşik bir veri tabanında eşleştirilmesiyle kurulan “Eğitim-İşgücü Veri Tabanı (EİVT)” emek harcaması esas alındı. Kurum buna bakılırsa 2011-2020 periyodunun yükseköğretim istihdam göstergelerini duyuracak.

Mezunların istihdam durumları açıklanacak

2011-2020 yıllarında Türkiye’de bir yükseköğretim programından lisans ve ön lisans düzeyinde mezun olan, referans yılda Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde yer edinen bireylerin kayıtlı istihdamda olma durumları, mezuniyetleri sonrası ilk iş bulma süreleri, aylık averaj kazançları hesaplandı.

TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak #1

EİVT emek harcaması

Eğitim ile iş gücü piyasası arasındaki birlikteliğin dizgesel halde, veriye dayalı olarak çözümleme edilmesini sağlayacak bütünleşik veri tabanının kurulması, sürdürülmesi ve istatistiksel çıktıların üretilmesi amacıyla başlatılan EİVT emek harcaması, bireylere ilişkin örgün eğitim, kayıtlı istihdam, meslek detayları ve kazanç ile demografik bilgilerin eşleştirilmesine dayanan bir yapıya haiz bulunuyor.

#TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak #Son Dakika Haber

#TÜİK artık yükseköğretim istihdam verilerini de açıklayacak #2022

Başa dön tuşu