#Trakya'da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #Son Haberler

#Trakya'da ayçiçeğinden sonrasında mısır da davet tırtılı tehdidi altında #Güncel Haberler

#Trakya039da #ayçiçeğinden #sonrasında #mısır #davet #tırtılı #tehdidi #altında
Trakya'da ayçiçeğinden sonrasında mısır da davet tırtılı tehdidi altında-

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Nebat Koruma Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Sağlam, Trakya’da ayçiçeği tarlalarını salgın eden davet tırtılının mısırı da tehdit ettiğini belirtti.

NKÜ Ziraat Fakültesi Nebat Koruma Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Sağlam, Trakya’da ayçiçeği tarlalarını salgın eden ve ürüne ciddi zarar veren davet tırtılının mısırı da tehdit ettiğini söylemiş oldu.

Davet tırtılının bir tek ayçiçeği zararlısı olmadığını belirten Doç. Dr. Sağlam, “Davet tırtılı 40 familyadan 150 bitkiyle beslenebiliyor. Bir tek ayçiçeğine özelleşmiş bir zararı dokunan değil bu. Bilhassa altını da çizmek isterim. Ayçiçeğinde bu aşama zarar yaptıktan sonrasında gene kültür bitkisi olarak mısır da risk altında. Davet tırtılı Trakya bölgesinde, Tekirdağ, Kırklareli, Edirne’de bu aşama salgın yapmasından sonrasında ayçiçeğinde bu bölgesel baskılama, bu kadar yoğun ilaç kullanımına bağlı olarak popülasyon baskılandı. Sadece mısır, bilhassa ikinci ürün olarak buğday hasadından sonrasında ekilen silajlık mısırlar, doğrusu ayçiçeğinin olgunlaşıp, yapraklarındaki o tazeliğin gitmesi daha bu şekilde kurumaya ve hani biçime yaklaşmasına bağlı olarak silajlık olarak ekilen, yetiştirilen mısır artık bölgede hem bakımı meydana getirilen hem taze nebat konumuna düşüyor. Dolayısıyla böcekleri cezbeden bir alternatif gıda olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Trakya’da ayçiçeğinden sonrasında mısır da davet tırtılı tehdidi altında – VİDEO

“Çiftçinin bilinci artırılmalı”

DHA’nın haberine bakılırsa; ayçiçeğinden sonrasında mısırın da risk altında olması sebebiyle araştırma yaptıklarını ifade eden Doç. Dr. Sağlam, şunları söylemiş oldu:

“Mısırda bölge olarak şu anda ikimiz de araştırıyoruz. Şu an mısırda da aslen bir böcek türü, daha ilkin vatanımızda tespit edilmiş batı mısır kök kurdu dediğimiz hem köklerde beslenen hem yapraklarda, davet tırtılına benzer şekilde yaprakları yiyip klorofilini, yeşil dokusunu tamamen ortadan kaldıran böcekler de var. Bunlar da gene iklim değişikliğine bağlı olarak normalde bölgede görülmeyen ya da değişik bölgelerden kayan zararlar şeklinde karşımıza çıkmakta. Doğrusu bu açıdan kontrollerin bilhassa üretim esnasında, üreticinin sahada ve tarlasında olması devamlı çevresindeki işaretçileri iyi okuması gerekiyor. Doğrusu çiftçinin bilinçlenmesi fazlaca mühim. Eğer biz tarımda büyümek istiyorsak, çiftçinin bu bilincini arttırmamız gerekiyor. Doğrusu artık, ‘ektim tarlaya bir tek hasada gidiyorum’ benzer biçimde bir durum söz mevzusu değil. Şundan dolayı ürün hakikaten kıymetli, pandemi sürecinde de bunu gördük. Bu ürünlerin korunması noktasında ürünün üreticisi olarak karşımıza çıkan çiftçilerimiz sahada daha fazlaca olmalı. Benzer şekilde ziraat il müdürlükleri bu süreçleri iyi takip ediyor. Çeşitli ikazlar gerçekleştiriyor. Fakat ziraat il müdürlüklerinde, ilçe müdürlüklerinde çalışan ziraat mühendislerinin üstündeki evrak yükünün de birazcık azaltılıp sahada daha çok bu denetim seyretme ve bilgilendirme yapması gerekiyor.”

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #1

“Denetim ve seyretme lüzumlu”

Mısır üreticisinin denetim ve seyretme yapmasını icap ettiğinin önemini ifade eden Doç. Dr. Sağlam, “Mısır üreticilerinin, kontrollerle bir zararı dokunan var mı, nebat başlangıcında ne kadar böcek var, bu tarz şeyleri takip etmeli. Doğal olarak mısırın yetiştirilmesi anlamında damla sulamayla yetiştirilenler de var. Bunlar doğal olarak bazı ilaçların kullanılması açısından birazcık daha avantajlı ve kolay olabiliyor, damlama suyla birlikte verildiği için. Öteki damlama sulama haricinde, ki mısırın sulanması gerekiyor, sulama sistemine haiz olan ilaçlama durumunda tarlaya girmek zorunda olanların daha çok denetim etmesi gerekiyor. Etrafındaki bitkilerde bir yenik var mı? Böcek var mı? Bu böceği daha ilkin gördün mü? Tüm üreticilerin aslen yetiştirmiş olduğu ürünlerde hangi ayda, hangi zararlıyı ne kadar görüyor? Bu tarz şeyleri şişelere koyabilir, kutulara koyabilir, kurutabilir. Doğrusu bu zararlardan birer örnekle hani çıkış tarihleri doğrusu kendi ürününü izlemesi gerekiyor, seyretme fazlaca mühim” diye konuştu.

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #2

“Kontrollerimizi sık sık yapıyoruz”

Üretici Ahmet Çalık, bu yıl 600 dönüm mısır ektiğini ve devamlı kontrollerini yaptıklarını söyleyerek, “Bundan 20 gün ilkin bir Trakya bölgesinde ayçiçeğinde tırtıl ziyanı gerçekleşti ve bu büyük ölçekte zarar açtı çiftçilere. Doğal olarak ki kuruma dönemine geçti, bir 20 gün süreçten sonrasında hasadı yapılacak. Şu anda bir tek Trakya bölgesinde genel olarak mısır kalıyor ve bu canlının bundan sonrasında tek geçeceği yer mısır. Yeşil nebat olarak mısır görecek. Şu anda da biz sürekli ilaçlamalarımızı, gözlemlerimizi yapıyoruz, mısıra sirayet edip bitkilerine zarar vermemesi için. Şu anda yapabildiğimiz tek tedbir bu” dedi.

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #3

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #4

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #5

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #6

Trakya da ayçiçeğinden sonra mısır da çayır tırtılı tehdidi altında #7

#Trakya'da ayçiçeğinden sonrasında mısır da davet tırtılı tehdidi altında #Son Dakika Haber

#Trakya'da ayçiçeğinden sonrasında mısır da davet tırtılı tehdidi altında #2022

Başa dön tuşu