#Tonga'daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek miktarda su buharı püskürttü #Son Haberler

#Tonga'daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek oranda su buharı püskürttü #Güncel Haberler

#Tonga039daki #yanardağ #patlaması #atmosfere #yüksek #oranda #buharı #püskürttü
Tonga'daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek oranda su buharı püskürttü-

Geçtiğimiz Ocak ayında Avustralya’nın doğusundaki takımada ülkesi olan Tonga civarlarında bulunan yanardağın patlaması üstüne stratosfere yüksek oranda su buharının çıkmış olduğu açıklandı.

Tonga'daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek miktarda su buharı püskürttü

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Aura uydusundaki Mikrodalga Limb Siren aletinin yapmış olduğu tespite gore, Ocak ayında Tonga’daki yanardağında gerçekleşen patlamada, Dünya yüzeyinden 12 ila 53 kilometrede bulunan stratosfere yüksek oranda su buharı gönderildi.

58 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak kadar su içeriyor

NASA’dan meydana getirilen açıklamada, söz mevzusu su buharı hacminin 58 bin olimpik yüzme havuzunu dolduracak yeterlilikte su ihtiva ettiği belirtilerek, miktarın fazla olmasının ana sebebinin, patlamanın okyanus yüzeyinin 150 metre derinliğinde gerçekleşmiş olmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Tonga daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek miktarda su buharı püskürttü #1

“Daha ilkin bu şekilde birşey görmemiştik”

AA’nın haberine gore, NASA’nın Cenup California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda atmosfer bilimcisi olan ve Tonga yanardağının stratosfere gönderilmiş olduğu su buharı miktarının incelenmiş olduğu araştırmaya öncülük eden Luis Millan, “Daha ilkin asla bu tarz bir olay görmemiştik.” ifadesini kullandı.

Açıklamada, ilgili buharın stratosferde halihazırda bulunan suyun yüzde 10’una eşit ve bunun ısıyı tutmasından dolayı dünyanın yüzeyini geçici olarak ısıtmasının olası olduğuna dikkat çekildi.

Tonga daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek miktarda su buharı püskürttü #2

İklim krizine tesiri olmayacak

Araştırmacılar, fazla su buharının stratosferde birkaç yıl kalabileceğini sadece ısınma tesirinin ufak olacağını ve mevcut iklim krizi koşullarını daha da kötüleştirmesinin beklenmediğini bildirdi.

NASA’nın 2004’te fırlatılan Aura uydusundaki Mikrodalga Limb Siren aleti, Dünya’nın etrafındaki su buharı, ozon ve öteki atmosferik gazları ölçüyor.

Tonga daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek miktarda su buharı püskürttü #3

Tonga’daki volkanik patlama

Pasifik Okyanusu’nda ortalama 170 adadan oluşan Tonga’nın başkenti Nuku’alofa’nın 65 kilometre kuzeyindeki Hunga Ha’apai Adası’nda bulunan yanardağ, 15 Ocak’ta etken hale gelmiş olarak kül, buğu ve gaz püskürtmeye başlamıştı.

Patlamanın arkasından Tonga, Yeni Zelanda, ABD, Kanada, Şili ve Japonya için “tsunami” uyarısı verilmiş, tsunami Tonga’daki nerede ise tüm adaları vurmuştu.

Yetkililer, yanardağdaki patlamaların geçen yıl 20 Aralık’taki çalışmalarından 7 kat daha şiddetli bulunduğunu belirtmişti.

Tonga daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek miktarda su buharı püskürttü #4

#Tonga'daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek oranda su buharı püskürttü #Son Dakika Haber

#Tonga'daki yanardağ patlaması atmosfere yüksek oranda su buharı püskürttü #2022