#Ticaret Bakanlığı'ndan otomobil yüklü tırların bekletildiği iddalarına yanıt #Son Haberler

#Tecim Bakanlığı'ndan otomobil yüklü tırların bekletildiği iddalarına cevap #Güncel Haberler

#Tecim #Bakanlığı039ndan #otomobil #yüklü #tırların #bekletildiği #iddalarına #cevap
Tecim Bakanlığı'ndan otomobil yüklü tırların bekletildiği iddalarına yanıt-

Tecim Bakanlığı, otomobil yüklü tırların gümrüklerde bekletildiği iddialarına cevap vererek yalan olduğunu beyan etti.

Ticaret Bakanlığı'ndan otomobil yüklü tırların bekletildiği iddalarına yanıt

Otomobil yüklü tırların gümrüklerde bekletildiği gündeme gelmişti.

Son günlerde bazı basın-yayın organlarında, yurt dışından Türkiye’ye gelen otomobil yüklü bazı tırların gümrüklerde bekletildiği, işlemlerinin yapılmadığı yönünde haberler yer aldı.

Tecim Bakanlığı izahat yapmış oldu

Tecim Bakanlığı otomobil yüklü tırların gümrüklerde bekletildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını, lüzumlu belgeleri ibraz eden yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama bulunmamadığı açıklamasında bulunmuş oldu.

“İddialar gerçeği yansıtmıyor”

Tecim Bakanlığı otomobil yüklü tırların gümrüklerde bekletildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Lüzumlu belgelerini ibraz eden ve mevzuat hükümleriyle uyumlu beyanda bulunan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama bulunmamaktadır.

Vasıta yüklerinin boşaltılması imkanı tanındı

Öteki taraftan, bu araçları taşıyanlara, gümrük nezaretinde bulunan bölgelere vasıta yüklerinin boşaltılması imkanı da sağlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

otomotiv

“Belgelerin sunulması ve düzenlemelere uyulması gerekiyor”

Öteki tüm ithalat işlemlerinde olduğu şeklinde otomobil ithalatlarında da mevzuat gereği ilgili kurum ve kuruluşlardan istenen bazı belgelerin sunulması ve Bakanlıkça kamuoyuyla paylaşılan düzenlemelerde yer verilen şartların yerine getirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yürürlükteki mevzuat gereği bu şartların yerine getirilmesi halinde ithalat işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Bu kapsamda anılan haberler gerçeği yansıtmamakta, lüzumlu belgelerini ibraz eden ve mevzuat hükümleriyle uyumlu beyanda bulunan yükümlülerin işlemlerinde herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Öteki taraftan, bu araçları taşıyanlara, gümrük nezaretinde bulunan bölgelere vasıta yüklerinin boşaltılması imkanı da sağlanmıştır.”

#Tecim Bakanlığı'ndan otomobil yüklü tırların bekletildiği iddalarına cevap #Son Dakika Haber

#Tecim Bakanlığı'ndan otomobil yüklü tırların bekletildiği iddalarına cevap #2022