#Testleri geçen SİDA'nın seri üretimine geçildi #Son Haberler

#Testleri geçen SİDA'nın seri üretimine geçildi #Güncel Haberler

#Testleri #geçen #SİDA039nın #seri #üretimine #geçildi
Testleri geçen SİDA'nın seri üretimine geçildi-

Türkiye’nin ilk SİDA’sı testleri başarı ile geçti. Başarıya ulaşmış geçen sürecin arkasından bazı ülkelerden talepler üstüne yılda 50 tane üretimi yapılacak.

Testleri geçen SİDA'nın seri üretimine geçildi

Türk müdafa sanayisinde seneler ilkin atılan adımlar son yıllarda meyvelerini veriyor.

Havada dünyayı etkileyen SİHA ve İHA’lardan sonrasında hedef denizlerde…

DHA’Nın haberine nazaran bu kapsamda Türkiye müdafa sanayisinin mühim firmalarından Ankara merkezli Meteksan ve Antalya merkezli Ares Tersanesi’nin, Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı (SİDA) olan ULAQ projesini başarıyla tamamlamasının arkasından, daha gelişmiş versiyonunun üretimine, Müdafa Sanayii Başkanlığı envanteri için başlandı.

Tatbikattan başarı ile geçti

Ares Tersanesi İnsansız Sistemler Proje Yöneticisi Onur Yıldırım, ULAQ projesinin Türkiye müdafa sanayisinin öncü firmalarından önde gelen Meteksan Müdafa ve Ares Tersanesi’nin kendi öz sermayeleriyle yapmış olduğu bir proje bulunduğunu söylemiş oldu.

Projenin 2018’in ikinci yarısından itibaren Ar- Ge ve tasarım çalışmalarıyla başladığını, 2020 senesinde deniz ve saha kontrol tecrübeleri aşamasına geçildiğini belirten Yıldırım, “2021 yılı Deniz Kurdu Tatbikatı’nda gemilerin içinde 5 kilometre uzaklıkta bir hedefe salvo şeklinde iki Cirit füzesi atarak, hedefi tam 12’den vurdu ve rüştünü ispatladı” dedi.

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #1

Hem uzaktan hem otonom denetim ediliyor

Sonrasında bot üstündeki L-Umtas/Cirit konfigürasyonuna haiz tabanca sisteminin sökülüp, yerine Koralp 12.7 mm stabilize tabanca sisteminin platforma entegre edildiğini özetleyen Yıldırım, ocak ayında fiili atış testleriyle meydana getirilen saha tecrübelerinin başarıyla tamamlandığını deklare etti.

Yıldırım, “Bu aşamada botumuzun özelliklerine bakacak olursak, prototip olarak ürettiğimiz botumuz 11 metre uzunlukta ve 35 knot deniz mili hızına haiz. Toplam 400 kilometre üstünde seyir siası ve 200 kilometre üstünde C band üstünden kontrolü mümkün. Teknemiz bir tek uzaktan denetim edilebilir bir teknenin ötesinde otonom bir araçtır” diye konuştu.

3 ayrı harekat şekline haiz

Botun üç ayrı harekat şekline haiz bulunduğunu belirten Yıldırım, bu tarz şeyleri şu şekilde sıraladı:

“Bir, operatörün uzaktan fiili olarak denetim etmiş olduğu (Mobil Sahil Denetim İstasyonu) bir harekat icra edebilir. İki, uydu üstünden, şu demek oluyor ki ufuk hattı dediğimiz hattın ötesinde harekat icra edebilir. Bu anlama gelir ki, uydunun dünya üstünde kapsadığı her noktada ben tekneyi denetim edebilirim.

Üçüncüsü de tamamen operatörden bağımsız, kendi algoritması ve kendi yazılımı içinde çözümleme yaparak denizde çatışmayı önleme tüzüğü kuralları çerçevesinde otonom şekilde denizde vazife ve harekat icra edebilir.

Bunu yaparken tabanca angajmanı haricindeki tüm sistemler otonom olarak devreye giriyor ve teknenin emniyetli bir halde seyir yapmasını sağlıyor.”

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #2

Yılda 50 tane üretim yapılabilecek kapasite oluşturuldu

ULAQ’ı bir ailenin adı olarak özetleyen Onur Yıldırım, “Prototip olarak ürettiğimiz bot su üstü harbi ve liman müdafa görevlerini icra etmiş bir bot. Bunun devamında gereksinim makamlarının talepleri doğrultusunda alternatif bot üretimlerimiz devam ediyor.

Şu anda Müdafa Sanayii Başkanlığımızla imzaladığımız, prototip botumuzdan daha üstün özelliklere haiz bir botun inşası başladı. Akabinde şu anda yurt haricinde dost ve bağlaşık ülkelerle, onların gereksinimleri doğrultusundaki yararlı yükleri entegre ettiğimiz değişik platformlarla çalışmalarımız devam etmektedir. Bazı ülkelerden talepler üstüne yılda 50 tane üretim yapılabilecek kapasite oluşturuldu” dedi.

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #3

Daha oldukça silahla donatılabilecek

Yeni ULAQ’ın üstün özelliklerinden bahseden Onur Yıldırım, “Prototip olarak ürettiğimiz botumuzun doğal ki limitlerinden dolayı entegre edilebilecek yararlı yük miktarı kısıtlı. Biz bu aşamada modülerliği ön plana çıkartıyoruz. Örnek veriyorum; L-Umtas güdümlü roket sistemini çıkartıp onun yerine 12.7 mm uzaktan komutalı stabilize tabanca sistemi entegre edebiliyoruz.

Sadece yeni üretilecek bot ebatsal anlamda mevcut prototipimizden daha büyük. Bu hem denizciliği ve performansını pozitif yönde yönde etkilemekte hem de deplasman artmasından kaynaklı üstünde entegre edilebilecek yararlı yük miktarı daha fazladır.

Bu da aslen bir platform üstünde birden fazla değişik özelliklere haiz tabanca yükü konuşlandırılarak, oldukça değişik görevleri aynı anda icra edebilecek kapasiteye haiz olması anlamına geliyor” diye konuştu.

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #4

Kesintisiz vazife imkanı sağlayacak

Son kullanıcının talepleri doğrultusunda konfigüre edilebilecek şekilde bir altyapının mevcut bulunduğunu dile getiren Onur Yıldırım, şu şekilde devam etti:

“İnsansız deniz platformları su üstü, hava müdafa ve denizaltı müdafa harplerinde, asimetrik tehdit unsuru olarak yada elektronik harp olarak uygun yararlı yüklerle donatıldığı takdirde istenilen her türlü görevi icra edebilecek kabiliyete haiz. ULAQ projesinin Mavi Vatan için oldukça mühim bulunduğunu düşünüyoruz.

İnsansız hava araçlarının yurt içi ve yurt dışı operasyonlarda elde etmiş olduğu başarılar bizlere esin kaynağı oldu. Hepimiz de aynı başarıyı üç tarafı denizlerle çevrili Mavi Vatan sınırlarımızda insansız deniz araçlarıyla elde edebileceğimizi düşünüyoruz.

Bilhassa son dönemlerde kıyı güvenliği ve Mavi Vatan’daki tehditleri düşündüğümüz süre bu biçim insansız platformlar sıkıntılı deniz koşullarının sebebiyet vereceği zafiyetlerin önüne geçecek ve kesintisiz vazife yapabilmemize olanak elde edecektir.”

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #5

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #6

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #7

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #8

Testleri geçen SİDA nın seri üretimine geçildi #9

#Testleri geçen SİDA'nın seri üretimine geçildi #Son Dakika Haber

#Testleri geçen SİDA'nın seri üretimine geçildi #2022