#Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için önemli bir fırsat #Son Haberler

#Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için mühim bir fırsat #Güncel Haberler

#Temel #Karamollaoğlu #Tahran #Zirvesi #diyalog #için #mühim #bir #fırsat
Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için mühim bir fırsat-


Suriye kriziyle ilgili konuşan Mutluluk Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, İran’ın dini lideri Hamaney ile aynı fikirde…


Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için önemli bir fırsat

Türkiye’nin Suriye’deki askeri harekatıyla ilgili İran’dan değişik açıklamalar gelmiş, Cumhurbaşkanı Reisi terörle mücadeleye destek verirken, Hamaney operasyonun Suriye’ye zarar vereceğini söylemişti.

Tahran’da meydana getirilen 3’lü zirveye değinen Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, genel merkezde düzenlemiş olduğu basın toplantısında “Tahran Zirvesi, İdlib başta olmak suretiyle Suriye krizinin sağduyu ve diyalog yöntemiyle çözülmesi için mühim bir fırsattır” vurgusunda bulunmuş oldu.

“Biz daima diyaloğu çatışmaya, uzlaşmayı dayatmaya tercih ettik”

“Bu haftanın mühim dış siyaset başlıklarından birisi de dün Türkiye, İran ve Rusya içinde Tahran’da meydana gelen zirvedir.” diyen Karamollaoğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Biz daima diyaloğu çatışmaya, uzlaşmayı dayatmaya tercih ettik. Tahran Zirvesi, İdlib başta olmak suretiyle Suriye krizinin sağduyu ve diyalog yöntemiyle çözülmesi için mühim bir fırsattır.

Bu yüzden; Astana süreci emin bir halde sürdürülmelidir. Bölgesel ittifaklar daha da genişletilerek güçlendirmelidir. ABD’nin haksız ve dayatmacı yaptırımlarına karşı, İran ve Türkiye’nin öncülüğünde ortak bir refleksin geliştirilmesi sağlanmalıdır. Azami beklentilerin değil, asgari müştereklerin ortaya konacağı bir iş birliği zemini oluşturulmalıdır.

“Tabanca tek başına çözüm değildir”

Asgari müştereğimiz Kiev’den Şam’a, Arakan’dan Yemen’e ve bilhassa Filistin’e uzanan bu coğrafyada akan kanın bir an evvel durdurulması ve istikrarın sağlanması olmalıdır. Zira tabanca tek başına çözüm değildir. Hiçbir gerekçe, masum bir insanoğlunun bir damla kanından daha mühim olması imkansız.”

Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için önemli bir fırsat #1

Hamaney de Suriye’ye karşı operasyona karşı çıktığını söylemişti

Öteki taraftan İran dini lideri Ali Hamaney, Suriye’ye ihtimaller içinde askeri operasyona karşı çıktığını duyurmuş, “Suriye’ye yapılacak askeri operasyon, bölgeye zarar verir ve teröristlere yarar sağlar.” demişti.

Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için önemli bir fırsat #2

Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için önemli bir fırsat #3

#Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için mühim bir fırsat #Son Dakika Haber

#Temel Karamollaoğlu: Tahran Zirvesi diyalog için mühim bir fırsat #2022