#Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası #Son Haberler

#Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası #Güncel Haberler

#Tahliye #taahhütnamesinin #püf #noktası
Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası-

Evini kiralamak isteyen ev sahipleri, kiracılarının istediği vakit evlerini terk etmelerini sağlamak için yeni bir yönteme başvurmaya başladı. Tahliye taahhütnamesi atık ev sahiplerinin gözdesi oldu.

Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası

Ev yapmak için arsa yok, kentsel dönüşüm hızlandı, evlerini yapılması için geçen sürede duracak ev yok, yeni ev yapılmıyor, inşaat girdi maliyetleri arttı. Hepsi yeni ev üretilmesinin önünde engel olarak dururken, konut tutarları ve dolayısıyla ev kiraları da terfi etti.

Bu ortamda ev sahipleri kiracıları ile mesele yaşamak istemiyor. Evini kiraya veren kiracısını kolayca çıkartmak istiyor. Kiralar daha da arttığında içerideki kiracısı da bu artışa boyun eğmezse değiştirebilmek istiyor. Bundan dolayı ev sahipleri kira taahhütlerine sarıldı ve eksiden pek de duymaya alışkın olmadığımız bu sözcük yaşamımıza hızlıca girmiş oldu.

Konunu uzmanı tahliye taahhütnamesi mevzusuna açıklık getirdi

Peki nedir bu tahliye taahhütnamesi? Ev sahibine kiracıyı iyi mi bağlar? Yasal mıdır? Cayma hakkı var mıdır? İyi niyetli midir? Fena niyetli midir? Tüm bu soruların cevaplarını Avukat  Burak Önder Ensonhaber okurları için şu şekilde yanıtladı:

Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası #1

Kiracı belli bir tarihte evi boşaltır

“Tahliye taahhütnamesi, kiracının kiraladığı taşınmazı belirli bir tarihte boşaltacağını ifade etmiş olduğu yazılı sözleşmedir.

Tahliye taahhüdü imzalatma sayısı arttı

Uygulamada bilhassa bu son dönemde evi kiralayan kiracıya, emlakçıların tahliye taahhüdü imzalattığını yada ev sahibinin kiracıdan tahliye taahhüdü istediğini görmekteyiz. Bunun temel sebebinin yükümlülüklerini yerine getiren kiracıyı kiralanan yerden tahliye ettirmenin zor olması olarak düşünmek mümkündür.”

Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası:

1- Tertipli kirasını ödeyen 10 yıl çıkartılamaz

  • Bilinmiş olduğu suretiyle hukuk sistemimizde genel itibariyle kiracının hakları korunmaktadır. Buna örnek olarak kira sözleşmesinin sonlandırılmasına kabul eden tarafın kiracı olduğu, tertipli olarak kirasını ödeyen kiracının 10 yıl evden çıkartılamayacağı gösterilebilmektedir.

2- Taahhütte yazan tarih kiracının çıkış tarihidir

  • İşte bu şekilde bir durumda taşınmazı kiralayanın tahliye taahhütnamesi alması, kiralayan kişiye taahhütnamede yazan tarihte kiracıyı taşınmazdan çıkartabilmek için bir ekip haklar sağlamaktadır.

  • Taahhütnamede yazan tarihte hâlâ evi boşaltmamış olan kiracıya karşı, kiralayan 30 gün içinde Barış Hukuk Mahkemelerinde dava açabilir yada icra yoluna başvurarak kiracının tahliyesini isteyebilir.

3- Taahhütte tüm detay belirtilmeli

  • Tahliye taahhüdü yazılı olmak zorunda olup, bazı biçim şartları vardır. Şu şekilde ki tahliye taahhütnamesinde kiralanan yerin neresi olduğu, kiracı ve kiraya verenin kimler olduğu, kira sözleşmesinin tarihinin ne vakit olduğu belirtilmeli ve ek olarak tahliye edilecek günün açık açık gün ay yıl şeklinde net bir tarihle yazılması gerekmektedir.

kira

5- Amaç daha kısa süreli daha yüksek kira almayı istemek

  • Günümüz ekonomik şartlarında kiraların devamlı yükselmesi ile mülk sahipleri hali hazırda bulunan kiracıları çıkartmak istemekte olup, taşınmazlarını daha kısa süreli ve daha yüksek fiyatlara kiraya vermek isteyebilmekte.

6- Tahliye taahhüdü kiracının kendi isteğiyle verilmesi ihtiyaç duyulan bir evrak

  • İşte bu şekilde durumlarda kiralamaya gittiğinizde “yalnız bir de bu taahütnameyi imzalayalım” imajıyla karşılaşmanız mümkün. Bu şeklinde durumlarla karşı karşıya kalındığında kiracılar imzaladıkları taahhütnamenin geçersiz bulunduğunu bir yıl içinde ileri sürebilmektedirler. Şundan dolayı tahliye taahhütnamesi kiracının özgür iradesiyle verilmiş olmalıdır.

7- Tahliye taahhüdü imzalamak zorunda değilsiniz

  • Kiralayanın bu şekilde bir sözleşme talebi olması kiracının bu talebi yerine getirmesi zorunluluğunu doğurmaz.

8- Bir yıl içinde iptal etme hakkınız var

  • Hile, korkutma yada tehdit şeklinde nedenlerden dolayı imzalanmış olan taahhütname kanıtlama edilmiş olduğu andan itibaren geçersiz hale gelir fakat dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan nokta bir yıl içinde iptal edilmeyen taahhütname artık geçerli sayılacaktır.

9- Atılan tarihe dikkat

  • Bir öteki mevzu ise tahliye taahhütnamesindeki tarihin kiralama sözleşmesinden sonraki bir tarih olması gerektiğidir. Şundan dolayı tahliye taahhütnamesinin kiralanan yerin tesliminden sonrasında düzenlenmesi gerekmektedir. Yargıtayca kira sözleşmesi ve tahliye taahhüdü aynı gün düzenlenmişse tahliye taahhütnamesi geçersiz sayılacaktır. Bu şartın olmasının sebebi kira sözleşmesi yapılırken tahliye taahhütnamesinin imzalanmasının koşul koşulmasını önlemeye çalışmaktır.

10- Tarih boş bırakılmış ise

  • Fakat tarih kısmı boş bırakılarak imza attırılan kiracı, hukuken bunu göze almış sayılacağından görevli olacaktır ve sözleşmenin geçersizliğini ispatlamakla yükümlüdür.

#Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası #Son Dakika Haber

#Tahliye taahhütnamesinin 10 püf noktası #2022