#SpaceX'in uzay enkazları Avustralya’ya düştü #Son Haberler

#SpaceX'in uzay enkazları Avustralya’ya düştü #Güncel Haberler

#SpaceX039in #uzay #enkazları #Avustralyaya #düştü
SpaceX'in uzay enkazları Avustralya’ya düştü-

Avustralya’da uzaydan düşen enkazların Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’e ilişkin olduğu açıklandı.

SpaceX'in uzay enkazları Avustralya’ya düştü

Avustralya’nın Yeni Cenup Galler eyaletinde ziraatçi olan Mick Miners, arazisinin uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah nesne buldu.

İlk başta nesneyi ölü bir ağaç sanan Miners, uzmanların nesneyi incelemesinin arkasından uzaydan düştüğünü öğrendi. Miners’ın arazisinde meydana getirilen incelemede başka noktalarda 2 nesne daha bulunmuş oldu.

Nesneler SpaceX kapsülüne ilişkin

Avustralya Uzay Ajansı (ASA) tarafınca meydana getirilen açıklamada, uzaydan düşen nesnenin SpaceX kapsülüne ilişkin olduğu ifade edildi.

ASA, benzer nesneler ile karşılaşanları SpaceX tarafınca kurulan bir yıkıntı yardım hattıyla iletişime geçmesini istedi. Nesneleri incelemesi için çağrılan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, “Tüm bu tarz şeyleri yakından görmek oldukca coşku vericiydi, daha ilkin asla bu şekilde düşen bir uzay çöpü görmemiştim” dedi.

Uzay enkazlarının, Kasım 2020’de uzaya fırlatılan ve 9 Temmuz’da tekrardan Dünya’ya dönen SpaceX Dragon uzay aracına ilişkin olduğu düşünülüyor.

SpaceX in uzay enkazları Avustralya’ya düştü #1

Uzay enkazları genel anlamda okyanusa düşüyor

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde astrofizik Profesörü Don Pollacco ise, uzay enkazının karaya çarpmasının oldukca ender bulunduğunu aktararak, her gün uzaydan Dünya’nın atmosferine nesnelerin girdiğini ve büyük çoğunluğunun okyanuslara düştüğünü beyan etti.

Pollacco, uzaydan düşen nesneler sonucu bir kişinin yaralanma ihtimalinin “neredeyse sıfır” bulunduğunu belirterek, “İnsanların korkmasına gerek yok, vurulma ihtimali inanılmaz derecede düşük” dedi.

Oklahoma’da bir kişinin omzuna uzay nekazı düşmüştü

İHA’nın haberine bakılırsa, uzaydan düşen bir nesne ile bir kişinin vurulduğuna dair tek olay, 1997’de ABD’nin Oklahoma kentinde bir uzay enkazı parçasının omzuna düşmesinden yara almadan kurtulan Lottie Williams olarak kayıtlara geçti.

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınlandığı araştırmada, önümüzdeki on yıl içinde bir yada daha çok insanoğlunun uzay enkazı tarafınca öldürülme ihtimalinin yüzde 10 bulunduğunu ortaya koydu.

SpaceX in uzay enkazları Avustralya’ya düştü #2

#SpaceX'in uzay enkazları Avustralya’ya düştü #Son Dakika Haber

#SpaceX'in uzay enkazları Avustralya’ya düştü #2022