#Sisi ile Lapid telefonda görüştü #Son Haberler

#Sisi ile Lapid telefonda görüştü #Güncel Haberler

#Sisi #ile #Lapid #telefonda #görüştü
Sisi ile Lapid telefonda görüştü-

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile İsrail Başbakanı Yair Lapid’,n telefon görüşmesi gerçekleştirdiği açıklandı.

Sisi ile Lapid telefonda görüştü

İsrail’in Gazze’ye gerçekleştiridiği saldırılar iki taraf içinde ateşkesin sağlanmasıyla yerini sükunete bırakmıştı.

Mısır Cumhurbaşkanlığından meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İsrail Başbakanı Yair Lapid ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

Sükunet çağrısı

Görüşmede Sisi, Gazze’deki mevcut sükunetin korunması, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde gerginliğe yol açması olası her türlü girişimin önüne geçilmesinin önemini altını çizdi.

AA’nın haberine bakılırsa ülkesinin, Gazze’de durumun denetim altına alınması ve çatışmaların genişlemesinin önlenmesi için yoğun çaba sarf ettiğini kaydeden Sisi, Lapid’e, Gazze’de yaşam koşullarını iyileştirilme ve Filistin yönetimi ile ekonomik ilişkiler geliştirilmeye yönelik adımlar atma çağrısında bulunmuş oldu.

Lapid de Mısır’ı, bölgedeki ateşkese yönelik başarı göstermiş arabuluculuğu sebebiyle takdir ettiğini beyan etti.

İsrail’in Gazze’ye düzenlemiş olduğu saldırılar ve ateşkes

İsrail, hücum hazırlığında olduğu nedeni öne sürülerek cuma günü Gazze’deki İslami Cihad’a ilişkin bulunduğunu iddia etmiş olduğu hedeflere hücum başlatmıştı.

Saldırılar üstüne Gazze’den İsrail yönüne bir takım roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlemiş olduğu saldırılar sonucunda aralarında 14 çocuk ve 4 kadının yer almış olduğu 44 şahıs yaşamını yitirmiş, İsrail tarafındaysa herhangi bir can kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar içinde Mısır’ın arabuluculuğuyla varılan ateşkes 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

Sisi ile Lapid telefonda görüştü #1

#Sisi ile Lapid telefonda görüştü #Son Dakika Haber

#Sisi ile Lapid telefonda görüştü #2022