#'Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli' önerisi #Son Haberler

#'Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli' önerisi #Güncel Haberler

#039Sıcak #havada #vücut #direncini #artıracak #yiyecek #içecekler #tüketilmeli039 #önerisi
'Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli' önerisi-

Yaz sıcaklarına karşı vücut direncini korumak için bolca su ve meyve-sebze tüketimi, sağlığımız için ehemmiyet arz ediyor.

'Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli' önerisi

Yaz aylarının gelmesiyle beraber vücutta artan su ihtiyacının karşılanması ehemmiyet teşkil ediyor.

Harran Üniversitesi Besin Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, insan vücudunun büyük bir bölümünün sudan oluştuğunu hatırlatarak, son dönemlerdeki sıcak havalarda da vücudun fazladan takviyeye ihtiyacının bulunduğunu söylemiş oldu.

Su kaybının artması ölüme yol açabilir

İnsan vücudundaki su kaybının yüzde 2 ila 3’e ulaşmış olduğu durumlarda halsizlik, vücut ısısının artması ve fizyolojik performans düşüklüğünün oluşmaya başladığını belirten Hayoğlu, su kaybının artmasıyla ölüme kadar gidebilecek birçok olumsuzlukların görülebileceğine dikkati çekti.

Bunların önlenmesi için kaybedilen suyun yerine konulması icap ettiğini vurgulayan Hayoğlu, şunları kaydetti:

 Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli  önerisi #1

“Vücudun hem su hem de değişik besinlerle direncini çoğaltması gerekiyor”

“Vücudun direncini çoğaltmak ve salgınlardan korunmak hem de yaz sıcaklarına karşı dirençli olmak için bilhassa vücudun su ihtiyacını karşılamak gerekiyor. Su kaybı esnasında vücutta mineral madde de kaybolur. Mineral maddenin kaybolması vücuttaki elektrolit dengeyi bozar, bu dengenin bozulması sıhhatli bir insanda ve bilhassa gerilim problemi olan kişilerde probleme neden olur. Bunu önlemek için vücudun hem su hem de değişik besinlerle direncin artırılması gerekir. Bilhassa yazları erişkin bir insanoğlunun 2 ila 2,5 litre su içmesi gerekir. Mineral madde kaybını da takviye etmek amacıyla maden suyu içilebilir. Bunun yanında vücudu takviye etmek amacıyla yoğurt yenilmeli, ayran, taze hazırlanacak limonata içilmeli.”

 Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli  önerisi #2

“Yazın yağlı gıdalardan uzak durun”

Prof. Dr. Hayoğlu, yaz döneminde alınan gıdaların yağlı olmaması ve tıka basa yenilmemesinin önemine dikkati çekerek, bu zamanda balık, zeytinyağlı sebzeler ve salatanın tercih edilmesi icap ettiğini beyan etti.

Beslenme alışkanlıklarının da vücudun direncini arttırma noktasında mühim bulunduğunu özetleyen Hayoğlu, “Sıvı alımının yanında beslenme açısından bilhassa yazları vücudun direncini çoğaltmak bir takım önlem olmalı. Vücudun direncini çoğaltmak için bolca oranda yeşillik, taze meyve ve sebze tüketimi oldukca mühim. Örnek olarak karpuz tüketmek hem serinletici açıdan hem de susuzluk açısından önemlidir.” dedi.

Ceviz, fındık ve fıstık tüketilmeli

Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, bunların yanı sıra ara öğün olarak ceviz, fındık ve fıstık benzer biçimde ürünlerin de tüketilmesinin vücudun dinç tutulması açısından yararlı olacağını sözlerine ekledi.

 Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli  önerisi #3

 Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli  önerisi #4

#'Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli' önerisi #Son Dakika Haber

#'Sıcak havada vücut direncini artıracak yiyecek ve içecekler tüketilmeli' önerisi #2022