#Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması çok olumlu #Son Haberler

#Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması oldukca pozitif yönde #Güncel Haberler

#Rusya #Odessa #Limanı039ndan #tahıl #yüklü #ilk #geminin #ayrılması #oldukca #pozitif yönde
Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması oldukca olumlu-

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan tahıl yüklü ilk ticari geminin çıkmasının “pozitif yönde” bulunduğunu belirterek açıklamalarda bulunmuş oldu.

Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması çok olumlu

24 Şubat tarihinde Rusya ile Ukrayna içinde başlamış olan cenk, küresel çapta tahıl krizi kapısını araladı.

Mevzuya çözüm üreten Türkiye, tarafarla bir araya geldi ve Türkiye’nin çabaları, limanlarda kapalı kalan 22 milyon ton tahılın dünyaya dağıtılması noktasında sonuca ulaştı.

Moskova ve İstanbul’da Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayanalı muhatapları ile görüşmeler gerçekleştiren Türkiye, anlaşmayı sağlamış oldu ve imzalar atıldı.

İlk vapur yola çıktı

Türkiye’nin arabulucuğu ile cenk sebebiyle dağıtımı duran tahılların dünyaya güvenli sevkiyatı için meydana getirilen hazırlıklar tamamlandı.

Ulusal Müdafa Bakanlığı, tahıl sevkiyatı anlaşması kapsamındaki mısır yüklü ilk geminin, 08.30’da Lübnan’a gitmek suretiyle Odessa Limanı’ndan hareket ettiğini deklare etti.

Rusya: Odessa Limanı ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması çok olumlu #1

“Tahıl anlaşmalarının uygulanacağını umuyoruz”

AA’nın haberine gore; mevzuyla ilgili bir izahat da Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan geldi.

İlk geminin, Ukrayna’nın Odessa Limanı’ndan çıktığına dikkati çeken Peskov, “Bu, oldukca hem de oldukca pozitif yönde. Bu, İstanbul’daki görüşmelerde meydana getirilen anlaşmaların uygulanmasını kontrol etmek için iyi bir fırsat. Anlaşmaların, tüm taraflarca uygulanacağını ve etkin şekilde çalışacağını umuyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“Vapur, Karadeniz’in şimal batısındaki koridor üstünden hareket ediyor”

Rusya Müdafa Bakanlığından da mevzuyla ilgili meydana getirilen açıklamada, Odessa Limanı’ndan çıkan mısır yüklü “Razoni” adlı Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisinin, yarın İstanbul’a ulaşmasının planlandığı açıklandı.

Söz mevzusu geminin Karadeniz’in şimal batısındaki koridor üstünden hareket etmiş olduğu kaydedilen açıklamada, “Ziraat ürünlerini taşıyan ilk geminin çıkışı ile ilgili insani yardım operasyonu, İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’nde yer edinen Rus subaylarının etken katılımıyla planlandı.” ifadelerine yer verildi.

Rusya: Odessa Limanı ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması çok olumlu #2

Kosova-Sırbistan gerginliği mevzusunda da izahat yapılmış oldu

AA’nın haberine gore; öte taraftan Kosova-Sırbistan gerginliğine değinen Peskov, bu mevzuda Sırbistan ve Kosova’da yaşayan Sırpları desteklediklerini belirtti.

Peskov, Kosova yönetiminden gelen taleplerin “temelsiz” bulunduğunu savunarak, “Meselenin büyümesi şimdilik önlendi sadece durum 1 aylığına ertelendi. Bundan dolayı tüm tarafların sağduyu göstermesi önemlidir.” ifadesini kullandı.

Peskov, başkent Moskova’da güncel mevzulara ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Sırpların haklarına saygı gösterilmesi icap ettiğini belirten Peskov, “Kosova’yı tanıyan ve garantör olan ülkelerin, Kosova yönetimini ileride gerginliği artırabilecek öngörülmeyen adımlar atmasından korumak için tesirini kullanımı gerekiyor.” diye konuştu.

Rusya: Odessa Limanı ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması çok olumlu #3

#Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması oldukca pozitif yönde #Son Dakika Haber

#Rusya: Odessa Limanı'ndan tahıl yüklü ilk geminin ayrılması oldukca pozitif yönde #2022

Başa dön tuşu