#Rize'de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı #Son Haberler

#Rize'de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yapmış oldu #Güncel Haberler

#Rize039de #metre #yüksekte #kendine #ağaç #yapmış oldu
Rize'de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı-

Güneysu ilçesinde 27 yaşındaki Mehmet Çetin, yerden ortalama 20 metre yükseklikte 4 ağacın gövdesine çelik vidalalarla sabitlenmiş 6 metrekarelik ev yapmış oldu.

Rize'de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı

Rize’nin Güneysu ilçesinde yaşayan Mehmet Çetin, ODTÜ’yü kazanarak okumak için Ankara’ya gitti. Kovid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitime geçilince 2020 senesinde Rize’ye dönerek köyünde yaşamaya başladı.

Köyünde evi olan Çetin, ek olarak çocukluğunun geçmiş olduğu dedesinden kalan evin çökmesi sebebiyle bahçesindeki erik, armut ve hurma ağaçlarında çocukluk hayallerini yaşatmak için ev hayata geçirmeye karar verdi.

Çetin, üç ağacın beden arasına 6 metrelik bir taban alanı oluşturdu.

Rize’de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yapmış oldu – VİDEO

Yerden 20 metre yüksekte

Evin genişliğinin beklediği benzer biçimde büyük olmadığını fark edince önüne demirlerle destekleyerek balkon çıkıntısı yapmış oldu. Ağaçların arasına kurduğu evin sağlam olması için de çelik tel ile ağaca bağlarken, fazlaca sayıda çivi ile ağaca sabitledi.

Eve uzatma merdivenle çıkılırken, merdivenin bulunmuş olduğu yerden evin yüksekliği 4 metre, ön cepheden ise 20 metreye ulaşıyor.

Rize de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı #1

Eşiyle yazları ağaç evde kalıyor

Okulunu bitiren, Ankara’da kurduğu şirket ile ihracat icra eden ve evlenen Çetin, eşi ile beraber yazları Rize’ye dönerek bir aylık süreçte vaktinin büyük bölümünü ağaç evinde geçiriyor.

Çetin, çocukluğunda ağaçta ev yapmayı hayal ettiğini, sadece bu kadar kapsamlı olmasını düşünmediğini söylemiş oldu.

İlk etapta evi 4 ağacın ortasında yapmayı planladığını özetleyen Çetin, “Taşıyıcıları yerleştirince minik bulunduğunu fark ettim. Ön tarafına da bir çıkma yaparak balkon ekledim. Evin balkon haricinde 6 metrekarelik zemin alanı var. Evi pandemi sürecindeki boş günlerimde yaptım. 40 iş gününde tamamladım. Devamlı çalışmadım. Kimi zaman 3, kimi zaman 8 ay gidip sonrasında geri geldim. Bu hale gelmesi için 40 gün emek verdim.” diye konuştu.

Rize de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı #2

Malzemeleri, yıkılan eski evden aldığını kaydeden Çetin, şunları söyledi:

“Artan malzemeleri kullandım. Baba mesleği marangozluk. Alet edevatlar ile beraber bu ev çıktı ortaya. Cebimden ortalama 700 lira çıktı. Çivi, vida, köpük benzer biçimde nalburdan aldığım malzemeler. Pencereler ve kapı yıkılan eski evden. Evin elektriğini teleferik hattından çektim.”

Rize de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı #3

“Ağaçların büyümesi sebebiyle ev 2 santim eğildi”

Evin yüksekliğinin bulunmuş olduğu konuma nazaran değiştiğini belirten Çetin, şu şekilde devam etti:

“Evin arkadan yürüyerek geçilen köprüsü zemine 4 metre yükseklikte. Aşağı doğru yar artıyor. Evin en ucunun yere mesafesi ortalama 20 metre. Ev ağaçta olduğundan rüzgarda yana doğru bir salınım yapıyor. Yükseklik korkusu olanlar sallantıdan tedirgin oluyor. Kimi zaman insanların alışmaları için sallıyorum. Bu zamana kadar 10 kişiyi evin içinde ağırlayarak sağlamlığını kontrol ettik.”

Ağaçların büyümesinden kaynaklı mesele yaşadığını aktaran Çetin, “Evi yaptığımda evin düz olması için masadan terazi almıştık. Bu yıl geldiğimde ise 2 santimlik eğim oluştu. Ek olarak ağaçlar büyümüş olduğu için belli yerlerinde açma yapıyor. Bu yıl geldiğimde bazı bölümler açılmıştı. O bölümleri köpükle kapattım. Ev büyüdükçe kapata kapata devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Rize de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı #4

“Güzel zaman geçirdiğimiz bir mekan oldu”

Tuğba Seçkin Çetin ise eşi ile okulda tanıştıklarını, 2020 senesinde okullarını bitirdikten sonrasında evlendiklerini, yazları Rize’ye geldiklerini belirtti.

Rize’yi fazlaca sevdiğini ve eşinin ahşaba merakını bildiğini aktaran Çetin, şunları söylemiş oldu:

“Ahşap ile ilgili bir şeyler yapmış ve bana göstermişti. Bu tarz bir olay yapacağını asla hayal etmemiştim. Pandemi zamanında uzaktan eğitime geçilince köye dönerek hobi olarak evi yapmış oldu. İlk başlangıçta tedirginlikle çıktık fakat o denli fazla kişiyi ağırladı ve bir sorun yaşamadık. Yaşamayız inşallah.”

Evin kendileri için yaşam alanına dönüştüğünü kaydeden Tuğba Çetin, “Burada kahvaltılarımızı, yemeklerimizi yiyoruz. Misafirlerimizi ağırlıyoruz. Güzel zaman geçirdiğimiz bir mekan oldu.” dedi.

Rize de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yaptı #5

#Rize'de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yapmış oldu #Son Dakika Haber

#Rize'de 20 metre yüksekte kendine ağaç ev yapmış oldu #2022

Başa dön tuşu