#Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #Son Haberler

#Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #Güncel Haberler

#Putin #Fıratın #doğusu #Suriyenin #kontrolünde #olmalı
Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı-


Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı için Tahran’a gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran lideri Hamaney’in ofisinde meydana gelen görüşmede Fırat’ın doğusu için konuştu.

Türkiye, Rusya ve İran içinde başkent Tahran’da düzenlenecek “Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı”na katılmak için Tahran’ı ziyaret eden Putin, burada İran lideri Hamaney ile görüştü.

İki ülke içinde ortaklık vurgusu

Görüşme Hamaney’in ofisinde gerçekleşti.

İran liderinin basın ofisinin açıklamasına bakılırsa, görüşmede Hamaney, iki ülke arasındaki uzun vadeli iş birliğinin her iki ülke için de son aşama yararlı bulunduğunu bildirdi.

“Fırat’ın doğusundaki bölge Suriye güçlerinin kontrolü altında olmalı”

Putin, Rusya ile İran’ın Kafkasya’daki gelişmeler ve Suriye’deki durum mevzusundaki yaklaşımının birbiriyle uyumlu bulunduğunu belirterek, “Fırat’ın doğusundaki bölge Suriye askeri güçlerinin kontrolü altında olmalıdır.” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki iş birliğinin tüm alanlarda ilerlediğini vurgulayan Putin, şunları kaydetti:

“İran ve Rusya, Suriye’de terörle ortak savaşım ediyor ve askeri alanda da iki ülke arasındaki iş birliğinin yanı sıra Çin ile de iş birliğini geliştirmek ve üçlü tatbikatları da çoğaltmak için çalışıyoruz.”

Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #1

“Amerikalılar Fırat’ın doğusundan kovulmalı”

Hamaney, Suriye’deki gelişmelere ilişkin ise “Suriye’deki bir öteki mühim mevzu da Fırat’ın doğusundaki verimli ve petrol zengini bölgelerin Amerikalılar tarafınca işgal edilmesidir. Bu problem da onları o bölgeden kovmakla halledilmelidir.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise Ukrayna’daki savaşla ilgili, “Kimse savaştan yana değil ve bayağı insanların hayatlarını kaybetmesi büyük bir trajedi fakat Batı’nın tutumu bizlere tepki vermekten başka bir umar bırakmadı.” dedi.

Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #2

Yaptırımlar Batı’ya zarar veriyor

Putin, “Bazı Avrupa ülkeleri Ukrayna’nın NATO üyeliğine karşı olduklarını açıkladılar sadece ABD’nin baskısıyla bunu onayladılar. Bu da onların egemenlik ve bağımsızlıktan yoksun olduklarını gösteriyor.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yaptırımları eleştiren Putin, “Yaptırımlar Batı’ya zarar veriyor ve bunun sonucunda da petrol fiyatlarındaki artış ve besin arzı krizi şeklinde problemler ortaya çıkıyor.” dedi.

Hamaney’in doların kullanımını kademeli azaltma teklifine işaret eden Putin, İran ile Rusya’nın ticari ilişkilerde ulusal para birimlerini kullanmanın yollarını tasarladığını belirtti. ​​​​​​​

Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #3

“Dolar küresel ticaretin yolundan çekilmeli”

Küresel ticarette dolardan vazgeçilmesi icap ettiğini belirten Hamaney, “Dolar kademeli olarak küresel ticaretin yolundan çekilmelidir.” ifadesini kullandı.

Ukrayna’daki harbe da değinen Hamaney, “İran bayağı insanların savaştan muzdarip olmasından asla memnun değildir sadece Ukrayna mevzusunda inisiyatif almasaydınız karşı taraf kendi inisiyatifiyle bir harbe niçin olacaktı. NATO, Ukrayna’da durdurulmasaydı bir süre sonrasında aynı savaşı Kırım bahanesiyle başlatacaklardı.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #4

#Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #Son Dakika Haber

#Putin: Fırat’ın doğusu Suriye’nin kontrolünde olmalı #2022