#Pasifik Okyanusu'nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #Son Haberler

#Pasifik Okyanusu'nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapılmış oldu #Güncel Haberler

#Pasifik #Okyanusu039nda #yeni #hayvan #türü #keşfi #yapılmış oldu
Pasifik Okyanusu'nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı-

Pasifik Okyanusu’nun dibinde yaşayan denizyıldızından deniz hıyarına kadar 30’dan fazla yeni hayvan türü ortaya çıkarıldı.

Pasifik Okyanusu'nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı

Dünyanın minimum keşfedilen bölgelerinden kabul edilen Pasifik Okyanusu’nda, bilimin bilmediği bir tür koleksiyon ortaya çıkardı.

İngiltere Tabiat Zamanı Müzesi’nden araştırmacılar, Orta Pasifik’teki Clarion-Clipperton Bölgesi’nin deniz tabanından örnekler topladı.

Deniz altına uzaktan kumandalı vasıta

7 bin 250 km uzunluğunda jeolojik bir denizaltı kırılma alanı olan bölgedeki çalışmalarda uzaktan kumandalı bir vasıta kullandı.

Neticeleri Zookeys adlı bilimsel nitelikli dergide piyasaya çıkan çalışmaya gore bölgede yüksek tür çeşitliliği bulunduğunu buldu.

Pasifik Okyanusu nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #1

30’dan fazla yeni hayvan türü

Natural History Museum’un haberine gore, toplanan 55 örnekten 48’inin değişik türlerdeki hayvanlara, 30’dan fazlasının ise bilim dünyası için yeni olan türlere ilişik olduğu tespit edildi. 

Bulunan yeni türler içinde parçalı solucanlar, kırkayaklar, aynı aileden omurgasızlar, denizanası ile aynı aileden deniz hayvanları ve değişik mercan çeşitlerinin olduğu açıklandı.

Pasifik Okyanusu nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #2

Araştırmacılardan deniz madenciliği uyarısı

Bununla beraber, 34 örnek 4 bin 800 metreden fazla  ikisi 4 bin 125 metrede ve 17 tanesi 3 bin ila 3 bin 562 metre derinlikte bulunmuş oldu.

Çalışmanın yazarları, insanların deniz tabanındaki mineralleri sömürmeye devam ettikçe birçok hayvanın soyunun tehlikeye gireceği mevzusunda uyardı.

Çalışmanın baş yazarı, Tabiat Zamanı Müzesi’nden Dr, Guadalupe Bribiesca-Contreras “Bu araştırma yalnızca keşfedilen potansiyel olarak yeni türlerin sayısı sebebiyle değil, hem de okyanus derinliklerinde yapılması sebebiyle önemlidir. Artık, örnekler ve haiz oldukları DNA verileri ile hayvanların türlerini tanımlayabiliriz” diye konuştu.

Pasifik Okyanusu nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #3

“Alanındaki ilk emek verme”

Tabiat Zamanı Müzesi’nin derin deniz araştırma grubunu yöneten Dr. Adrian Glover ise şunları söylemiş oldu: 

“Makrofauna adında olan milimetre büyüklüğündeki hayvanların uçurumda son aşama biyolojik çeşitlilik gösterdiğini biliyoruz. Sadece, fazlaca azca örnek toplandığı için megafauna dediğimiz daha büyük hayvanlar hakkında hiçbir vakit fazlaca fazla bilgiye haiz olmadık. Bu emek verme, bu gruplarda da çeşitliliğin oldukça yüksek olabileceğini öne devam eden ilk çalışmadır.”

Pasifik Okyanusu nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #4

Pasifik Okyanusu nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #5

Pasifik Okyanusu nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapıldı #6

#Pasifik Okyanusu'nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapılmış oldu #Son Dakika Haber

#Pasifik Okyanusu'nda 30 yeni hayvan türü keşfi yapılmış oldu #2022

Başa dön tuşu