#Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #Son Haberler

#Mutfağınızda bulunması ihtiyaç duyulan 10 aromatik nebat #Güncel Haberler

#Mutfağınızda #bulunması #ihtiyaç duyulan #aromatik #nebat
Mutfağınızda bulunması ihtiyaç duyulan 10 aromatik bitki-

Aromatik otların birçok faydası vardır. Tuz, şeker ve yağ tüketimini azaltmaya destek olurken, bununla birlikte antioksidan özellikleri yardımıyla birçok hastalığı önleyebiliyorlar…

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki

Yemeğinize daha çok lezzet katan aromatik otların oldukça büyük yararları vardır. Kalori eklemeden yemeklerin tadını artırırlar ve sıhhat için oldukça güvenlidirler. Ek olarak günlük olarak tüketilmesi ihtiyaç duyulan sebze ve meyve miktarını artırmada ve tuz, şeker ve yağ miktarını azaltmada oldukça destek olurlar.

Aromatik bitkilerin bir çok, vücudu özgür radikallerden sakınan antioksidanlar ihtiva eder. Vücutta fazla oranda bulunan özgür radikaller, hücrelerin daha süratli yaşlanmasına niçin olur ve kanser şeklinde hastalıkları tetikler.

Aromatik otların kalorisi düşüktür. 100 gram nebat 15 ila 30 kaloriden fazlasını içermez, bu da enerji dengesinde hiçbir ağırlıkları olmadığı anlamına gelir. Ek olarak, tuz ilavesini sınırlamaya destek olurlar. Aromatik otlar klorofil açısından zengindir. Bu antioksidan madde, kalp hastalıklarına ve kansere yol açan özgür radikallerin zararı dokunan etkilerine karşı savaşmak için gereklidir.

Aromatik otlar K vitamini sağlar, bu vitamin kanın sıhhatli bir halde pıhtılaşması için gereklidir. Kalsiyumun kemiklere bağlanmasına da destek sunar.

İşte, piyasada bulunması kolay, bilhassa leziz ve sağlığınız için iyi olan 10 aromatik nebat.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #1

Maydanoz

Maydanoz, mutfakta yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Hem garnitür hem de baharattır ve hem pişmeden hem de pişmiş olarak yenir.

A ve C vitamini içinde ne olduğu, nebat taze olarak tüketildiğinde daha fazladır. Maydanozun kökü, sapı ve yaprakları yenilebilir. Kökü idrar söktürücü, yaprakları ise uyarıcı ve ağrı kesici özelliklere haizdir.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #2

Kişniş

Kişniş yaprakları aromatik otlar, öğütülmüş tohumları baharat olarak kullanılır. Yapraklarının tırtıklı şekli maydanoza benzer.

Bitkinin antik çağlardan beri malum birçok tıbbi özelliği vardır. Kişniş, sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Büyük miktarlarda tüketildiğinde, ağrı kesici tesirleri olduğu bilinmektedir. Yaprakları K vitamini açısından zengindir.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #3

Fesleğen

Fesleğen de birçok faydası olan aromatik bitkilerden biridir. Yapraklar çoğu zaman domates, kabak yada salata şeklinde pişmeden sebzelere oldukça iyi birlikte rol alır. Ek olarak yiyecekleri zenginleştirir.

Yemeklerde kullanıldığı şeklinde çeşitli soslarda da oldukça iyi bir malzemedir. Fesleğen gaz giderici, spazm giderici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinir. Bununla birlikte ağız kokusuna karşı savaşmaya destek sunar.

Demir ve A, C ve K vitaminleri bakımından zengindir. İçeriğindeki polifenoller yardımıyla kuvvetli bir antioksidandır.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #4

Rezene

Yiyecek pişirmede yaygın olarak kullanılan rezenenin tadı anasona benzer. Bitkinin tüm kısımlarını pişirilebilir.

Pişmemiş olarak, salatalarda yada pişmiş olarak yemeklerde yenebilir. Yüzyıllardır malum terapötik özellikleri, esasen gaz giderici, balgam söktürücü ve spazm gidericidir.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #5

Nane

Sindirimi kolaylaştırır, ağrı kesici özelliği vardır ve antiseptik özelliklere haizdir. Nane bununla birlikte yüksek polifenol konsantrasyonu yardımıyla kuvvetli bir antioksidan etkiye haizdir.

Ferahlatıcı tesiri ile birçok sakız, pastil yada diş macununda bulunur. Nane ağırlıklı olarak ise ilaç ve aromaterapi gereksinimleri için yetiştirilmektedir.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #6

Kekik

Kekik, uçucu yağ bakımından varlıklı aromatik bir bitkidir. 300’den fazla türü vardır. Yüzyıllardır yemekler için ve bununla birlikte tıbbi özellikleri için kullanılmıştır.

Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkin bir halde savaşan sayısız özelliklere haiz bir antiseptiktir. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır ve temizler, karaciğer fonksiyonlarını destek sunar.

Çiçeklerinden elde edilmiş ve giderek daha azca bulunan bal, muhteşem tedavi edici niteliklere haiz organik bir ilaç olarak görülmektedir.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #7

Frenk soğanı

Frenk soğanı, yaprakları ve dalları baharat olarak kullanılan aromatik bir bitkidir. Salatalarda pişmeden olarak yenilebildiği şeklinde soslar yada omletler şeklinde belirli tariflerde de kullanılabilir.

Frenk soğanı C, B2 ve K vitaminleri, kalsiyum, sodyum ve demir bakımından zengindir, bununla birlikte kuvvetli antioksidan etkilere haizdir. Frenk sopanı sindirimin en büyük yardımcılarındandır.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #8

Biberiye

Biberiye, esas olarak Akdeniz ikliminde, kurak ve kayalık çalılıklarda yabani olarak yetişir. Nebat tercihen taze kullanılır, sadece kurutulmuş çiçekler de tariflere eklenebilir.

Ek olarak bilhassa et yiyeceklerini, çorbaları yada sosları zenginleştirmek için de kullanılır. Biberiye tatlıdır ve birkaç etken antimikotik, antibakteriyel ve antioksidan madde ihtiva eder. Ek olarak yüzyıllardır parfümeride kullanılmaktadır.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #9

Adaçayı

Antik çağlardan beri en etkili şifalı bitkilerden biri olarak kabul edilmiştir. Antiseptik ve antibakteriyel etkisiyle hastalıkları uzak meblağ.

Bitkisel tıpta bayağı fazla kullanılmaktadır ve mutfağa da girmiştir. Hafifçe acı tadı ile bilhassa tavuk yemeklerine iyi bir tat verir.

Antioksidanlar açısından varlıklı olan adaçayı, sindirime destek sunar.

Mutfağınızda bulunması gereken 10 aromatik bitki #10

Mercanköşk

Mercanköşk kekik otuna yakın bir türdür. Yaprakları taze yada kurutulmuş olarak birçok tarifi zenginleştirmek için kullanılır.

Aromasını ve tat özelliklerini korumak için pişirmenin sonunda eklenmesi tavsiye edilir. Tadı kekik tadına benzer. Bitkisel tıpta kullanılan uçucu yağı antiseptik etkiye haizdir.

Mercanköşk, uyku bozuklukları, eklem ağrıları ve anksiyete için çay olarak da kullanılır.

#Mutfağınızda bulunması ihtiyaç duyulan 10 aromatik nebat #Son Dakika Haber

#Mutfağınızda bulunması ihtiyaç duyulan 10 aromatik nebat #2022