#Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #Son Haberler

#Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #Güncel Haberler

#Müslüman #Kardeşler #siyasetten #çekildi
Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi-

Mısır’da büyük bir halk desteğine haiz olan ve Kahire yönetimi tarafınca terör oluşumu olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler, siyasal mücadeleyi bıraktığını deklare etti.

Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi

Mısır’daki yönetim tarafınca ‘terörist oluşum’ olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler, ‘geniş halk desteğine karşın’ siyasal mücadeleyi bıraktığını duyurdu.

2013 senesinde yaşanmış olan darbenin arkasından Mısır’da terör oluşumu olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler, hükümetten deviren yetkililerle yeni bir iktidar mücadelesi başlatmayacağını açıkladı.

Kahire yönetimi tarafınca terör örgütü duyuru edilen Müslüman Kardeşler’in Rehberlik Konseyi Başkanlığı vekili İbrahim Münir, Reuters’a yapmış olduğu açıklamada grubun uzun süredir sertliği reddettiğini yineledi.

“Biz güç mücadelesini reddediyoruz”

İbrahim Münir, “Bunun Müslüman Kardeşler’in ideolojisinin haricinde bulunduğunu düşünüyoruz. Bir tek sertlik ve tabanca kullanımı değil, Mısır’da güç için herhangi bir şekilde mücadeleyi reddediyoruz.” dedi.

Sandığa gitmeyeceklerini vurgulayan İbrahim Münir, “Siyasal partiler arasındaki seçimler devlet tarafınca organize edilse bile biz güç mücadelesini reddediyoruz. Bu tamamen bizim tarafımızdan reddedilmektedir.” şeklinde konuştu.

Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #1

Destekçilerinin paralarına el konuldu

1950’ler ve 1960’larda Mısır’da iki kez hapse atılan ve son 40 senenin çoğunu sürgünde geçiren 85 yaşındaki Münir, Müslüman Kardeşler üyelerinin daha ilkin zor zamanlar atlattığını, sadece şimdi kurulduğundan bu yana geçen 90 senelik süredeki en sıkıntılı periyodu yaşadığını söylemiş oldu.

Sayıları 5 ila 6 bin içinde olduğu tahmin edilen Müslüman Kardeşler destekçilerinin hapiste bulunduğunu ve sayılarının tam olarak belirlenemediğini belirten İbrahim Münir, birçoğunun ise paralarına da el konulduğunu söylemiş oldu.

Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #2

Müslüman Kardeşler lideri cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonrasında neler oldu

2012’de ülkedeki ilk cumhurbaşkanlığı seçimini Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Mursi kazanmış, seçimden bir yıl sonrasında, yönetimine karşı oluşan kitlesel protestoların arkasından ordu tarafınca devrildi.

Mursi, 2019 senesinde yargılandığı sırada yaşamını kaybederken, ortalama 9 senedir baskı altında olan Müslüman Kardeşler oluşumunun üyelerinin büyük bir kısmı hapse atılmış ya da yurtdışına firar etti.

1928 senesinde kurulan Müslüman Kardeşler, Mısır’da halihazırda geniş bir halk desteğine haiz durumda bulunuyor.

Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #3

#Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #Son Dakika Haber

#Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi #2022

Başa dön tuşu