#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan firmaların kredi çekip döviz aldığı açıklaması #Son Haberler

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan firmaların kredi çekip döviz almış olduğu açıklaması #Güncel Haberler

#Merkez #Bankası #Başkanı #Şahap #Kavcıoğlu039ndan #firmaların #kredi #çekip #döviz #almış olduğu #açıklaması
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan firmaların kredi çekip döviz almış olduğu açıklaması-

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, İSO’nun toplantısında firmaların 24 Şubat’tan haziran ayına kadar 55 milyar dolar bankacılık kesiminden kredi kullanarak döviz aldığını deklare etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, İstanbul Endüstri Odası’nın (İSO) Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısındaki konuşmasında döviz alan şirketlere değinen bir izahat yapmış oldu.

“Firmalar bankacılık kesiminden kredi kullanarak aldıkları dövizi bozdurursa kur değişik yere gelir”

Kacıoğlu’nun burada yapmış olduğu konuşmanın içinde Firmalar 24 Şubat’tan haziran ayına kadar 55 milyar dolar bankacılık kesiminden kredi kullanarak döviz aldılar.  Başkanımdan da rica ediyorum, lütfen açıklayın bu dövizleri bozsunlar. Bir kısmını bozsalar kur başka bir yere gelir.” şeklindeki açıklaması yankı buldu.

Kavcıoğlu, konuşmaların peşinden meclis üyelerinin sorularını cevapladı.

Şahap Kavcıoğlu’ndan çarpıcı kur açıklaması – Video

“BDDK sonucu, ucuz kredi kullanıp, döviz almanın önüne geçmek içindi”

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) şirketlerin TL cinsel kredi kullanımına döviz varlığı sınırı getirme adımına da değinen Kavcıoğlu, şu şekilde devam etti:

“Hesabında 100 milyon dolar varken, 50 milyon dolar daha alıp hesabına koyanlara krediyi vermeyeceğiz. ISO’dan tüm her yere duyuru ediyorum. O yüzde 10’un anlamı da bu. Biz kimsenin döviz almasına karışmıyoruz. Yüzde 10’un anlamı söylediğim benzer biçimde hesabında fazlaca fazla döviz varken kısaca riskini karşılayacak döviz varken yüzde 10’unu oraya tekabul ediyor. Hâlâ bankalardan ucuz kredi kullanıp döviz almanın önüne geçmektir. Buna başkanın buradaki odadaki yöneticilerin engel olması lazım.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ndan firmaların kredi çekip döviz aldığı açıklaması #1

Bu dövizleri bozsunlar

Başkanımdan da rica ediyorum, lütfen açıklayın. Bu dövizleri bozsunlar. Bir kısmını da bozsalar bugün döviz başka bir yere gelir. Bakın bir tek 24 Şubat’tan haziran ayına kadar bankalarda ucuz kredi kullanan kurumsal firmaları söylüyorum, bir tek 55 milyar dolar döviz aldılar.”

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan firmaların kredi çekip döviz almış olduğu açıklaması #Son Dakika Haber

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan firmaların kredi çekip döviz almış olduğu açıklaması #2022

Başa dön tuşu