#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon raporu #Son Haberler

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon raporu #Güncel Haberler

#Merkez #Bankası #Başkanı #Şahap #Kavcıoğlu039ndan #enflasyon #raporu
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon raporu-

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, 2022 yılı üçüncü enflasyon raporuna dair sunum yapmış oldu. Kavcıoğlu, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseldiğini deklare etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 2022 yılı üçüncü Enflasyon Raporu’nu TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu deklare etti. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 60,4’e terfi etti. Önceki raporda tahmin yüzde 42,8’di.

Besin enflasyonu tahmini arttı

Kavcıoğlu’nun açıklamış olduğu enflasyon raporunda 2022 ve 2023 yılı enflasyon tahmini besin tutarları varsayımları yukarıya doğru güncellendiğini belirtti. 

Enflasyonun 2022 yıl sonunda orta noktası ise yüzde 60,4 olmak suretiyle, yüzde 56,9 ile yüzde 63,9 aralığında olarak aktarıldı.

2023 sonu için enflasyon tahmini yüzde 12,9’dan yüzde 19,2’ye çıkarıldı.

2024 enflasyon tahmini ise yüzde 8,8 oldu.

Merkez Bankası enflasyon raporu sunuldu – Video

Enflasyon tahmini

“Rusya-Ukrayna savaşının negatif etkilerinin devam ediyor”

Görüşmede geçmiş üç aya dair değerlendirmeler aktarıldı. Bu aşamada Kavcıoğlu, senenin ilk çeyreğine gerçekleşen enerji maliyeleri ve Rusya-Ukrayna savaşının negatif etkilerinin devam ediyor olmasının küresel ekonomiler üstünde bir risk oluşturduğunu belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu konuşmasında, Türkiye ekonomisi üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir dönüşüm sürecinde bulunduğunu ve mayıs ayında endüstri üretimi senelik bazda 9,1 oranın kuvvetli bir artış kaydettiğini dile getirdi.

Kavcıoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

Dünya ülkelerinin yıl sonu enflasyon tahminleri yukarıya doğru güncellendi. Küresel enflasyonun kalıcılığı yönündeki endişeler kuvvetlenmektedir.
Türkiye iki kez üst üste cari fazla verdi. Bu durum Türkiye için yeni bir başlangıca ve büyümeye işaret etmektedir.

Yatırım harcamaları devam etmektedir. Bilhassa endüstri yatırılmarı istikrarlı bir halde büyümeye devam etmektedir. Yatırım yüzde 10,5 oranında büyümüştür.
Türkiye ekonomisinin istihdamı destekleyen makina ihracatı ulusal gelirden almış olduğu hisse artmaktadır. Kalıcı fiyat istikrarına katkı elde edecektir.

Endüstri üretimi arkmaktadır. Endüstri ciro endeksi ve kapasite kullanım oranları güçlenmektedir. Bu durum yatırım talebini desteklemektedir. Firmaların kapasite kullanım iştahını desteklemektir. Bu eğilik tüm sektörlere yayılarak güçleniyor.

Gelişmeler istihdama pozitif yansımaktadır. İşsizlik gerilemektedir. Mayıs ayında 30,8 milyon şahıs istihdam etmektedir. Buna karşın işsizlik de devam etmektedir.

Mühim tecim ortaklarımız içinde rekorlar kırılmasında üç temel unsur var. Bunlar Türkiye’nin haiz olduğu avantajlar, ihracatçımızın uyum sağlama kapasitesi ve finans sektörünün uygun koşullar sağlamasıdır.

Enerji fiyatlarındaki yüksek seviyeler ve oynaklık fiyatlar üstünde baskı yapmaya devam etmektedir.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ndan enflasyon raporu #2

Para politikasının amacı Liralaşmayı desteklemek

Kavcıoğlu, sunumunda uygulanan para politikasına da değinerek siyaset faizinin durağan(durgun) tutulmasına karar verildiğini belirterek, ticari kredilerdeki artışa makro ihtiyati tedbirlerin alındığını altını çizdi. Mecburi karşılık oranlarına dair yeni düzenlemeleri aktaran Kavcıoğlu, Liralaşma stratejisi doğrultusunda teminatlarda meydana getirilen değişikliklere değindi. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu faaliyetlerdeki amacın Türk Lirası’nın artırılması doğrultusunda hareket edildiğinin altını çizdi.

Basın toplantısından

Toplatıda sunumun sonrasında basın toplantısı gerçekleşti.

“Resesyonun konuşulmadığı tek ülke Türkiye”

Sorulara yanıt veren Kavcıoğlu tüm dünyada resesyon endişesi yaşandığını sadece resesyonun konuşulmadığı tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekti.

“Enflasyon düşüş eğilimine girecek”

Görüşmede kendisine “Ne vakit normalleşmeyi göreceğiz?” şeklinde yöneltilen soruya Kavcıoğlu, “Türkiye’nin potansiyeli yalnız kur politikasıyla değerlendirmemek lazım, bizim odaklandığımız mevzu enflasyon. Aldığımız kararlar ve ekonomik politikalar kısa sürede toparlanacak ve bu aydan sonrasında düşüş eğilimine girecek.  Bakmış olduğunuzda besin sektörü oldukça iyi konumda, ziraat oldukça iyi gidiyor ve gezim de oldukça iyi.” şeklinde yanıt verdi.

Kavcıoğlu, probleminin devamında, bu aydan sonrasında enflasyondaki yükselişin düşüşe gireceğini beklediklerini ve yol sonu rakamlarının tahminlerin de altına inebileceğini altını çizdi.

“Enflasyon rakamı yıl sonu tahminlerinin altında toparlanacak”

Bir öteki soruya ise verdiği cevapla Kavcıoğlu, sunumda belirtilen yüzde 80-90 enflasyonda zirvelere çıkılmasını değil gösterge ve verilere gore yıl sonu tahminlerinin altında kapatılacağına vurgu yapmış oldu.

Atalettle ilgili soruya ise enflasyonla mücadelede kararlılıkla savaşım etmeye devam edildiğine vurgu yapmış oldu.

(AYRINTILAR GELİYOR)

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon raporu #Son Dakika Haber

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan enflasyon raporu #2022

Başa dön tuşu