#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan büyüme açıklaması #Son Haberler

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan gelişme açıklaması #Güncel Haberler

#Merkez #Bankası #Başkanı #Şahap #Kavcıoğlu039ndan #gelişme #açıklaması
Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan gelişme açıklaması-

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, Türkiye’nin salgın döneminde öteki ülkelere kıyasla oldukça başarıya ulaşmış ve kuvvetli bir gerçek ekonomik performans sergilediğini aktardı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan büyüme açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Ankara’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sektör Meclisleri İstişare Toplantısı’na katıldı.

“Ülkemiz, salgın döneminde başarıya ulaşmış ve kuvvetli bir gerçek ekonomik performans sergiledi”

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, burada yapmış olduğu konuşmada, Türkiye’nin gelişme noktasında öteki ülkelerden pozitif ayrıştığını belirterek, “Ülkemiz, salgın döneminde öteki ülkelere kıyasla oldukça başarıya ulaşmış ve kuvvetli bir gerçek ekonomik performans sergilemiştir. Birçok ülkede tutumsal etkinlik gerilemiş ve pek oldukca ekonomide gelişme sıfıra yakın bir seyir izlemiştir.” şeklinde konuştu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ndan büyüme açıklaması #1

“İhracat, büyümeye son 5 çeyrek süresince arka arkaya katkı sağlıyor”

Açıklanan son veriler senenin ikinci çeyreğinde endüstri üretiminin kuvvetli bir seyir izlemeye devam ettiğini gösterdiğini belirten TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun toplantıdaki konuşmasından öne çıkanlar:

“Net ihracatın, büyümeye son 5 çeyrek süresince arka arkaya pozitif katkı sağlamış olduğu görülmektedir. Mayıs ayı itibarıyla toplam istihdam edilen şahıs sayısı 30,8 milyon ile tarihsel yüksek seviyeye ulaşmıştır.

Endüstri üretimi mayıs ayında yüzde 9,1 büyüdü

2020 yılının üçüncü çeyreği ve sonrasında senelik bazda aralıksız büyüyen endüstri üretimi, 2022 yılı Mayıs ayında yüzde 9,1 oranında mühim bir artış kaydetmiştir.

İhracatın ülke ve ürün çeşitliliği arttı

2022 senesinde ihracatımızın ülke ve ürün çeşitliliği 2006 yılına gore iki kat artmıştır. 2015-2022 yılları aralığında ihracatımızdaki artışın ortalama yüzde 29’u yeni pazar girişleriyle gerçekleşmiştir.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ndan büyüme açıklaması #2

Kredi verilen şirket sayısı terfi etti

Aralık 2021 ile Haziran 2022 içinde kredi verilen şirket sayısı toplamda 1 milyon 878 binden 1 milyon 960’a çıkarak 82 bin tane artarken, kredi kullanan KOBİ’lerin sayısı 195 bin tane yükselerek 2 milyon 56 bin olmuştur.”

Kavcıoğlu, 65 sektör temsilcisi ile bir araya geldi

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki toplantıya; TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile TOBB bünyesinde etkinlik gösteren 65 sektör meclisinin başkanları ve üyeleri katıldı.

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan gelişme açıklaması #Son Dakika Haber

#Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan gelişme açıklaması #2022