#Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi #Son Haberler

#Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe yol açan sonucu erteledi #Güncel Haberler

#Kosova #Hükümeti #Sırbistan #ile #gerginliğe #niçin #olan #sonucu #erteledi
Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe yol açan sonucu erteledi-

Kosova Hükümetinin, ülkedeki Sırplara da ulusal vasıta plakası ve kimlik uygulamasını getiren, bu yüzden Sırbistan’la krize yol açan sonucu bir ay ertelediği açıklandı.

Kosova hükümetinden meydana getirilen açıklamada, yarın hayata geçirilmesi planlanan Kosova’da yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olma zorunluluğun 1 Eylül’e kadar ertelediği ifade edildi.

Eylemlerden Sırp hükümeti görevli tutuldu

Hükümetin, Kosovalı Sırpların bu akşam sınır geçişlerini kapatma eylemini kınadığına işaret edilen açıklamada, bunların Sırbistan’ın başkenti Belgrad tarafınca hazırlandığı ileri sürüldü.

Kosova’da siren sesleri duyuldu – VİDEO

Sırbistan-Kosova gerginliği

AA’nın haberine gore; Kosova’da yaşayan Sırplar dahil her insanın Kosova kimlik kartı ve plakasına haiz olması zorunluluğun getirileceğinin bildirilmesi üstüne Kosova’daki Sırplar bu akşam Kosova’nın kuzeyindeki sınır geçişlerini kapattı.

Kosova’da siren sesleri de duyulurken, ülke polisi bazı yerlerden tabanca sesleri geldiği sadece kimsenin yaralanmadığı bildirildi.

Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi #1

Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımadı

Ayrıca, Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova’yı halen kendi toprağı olarak görüyor.

Avrupa Birliğinin (AB) ara buluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, ilişkilerin normalleşmesini ve sonunda iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Kosova ile Sırbistan arasındaki diyalog süreci, bu akşam yaşanmış olan gerginlik benzer biçimde değişik nedenlerden sık sık kesintiye uğradı.

Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi #2

Geçen yıl da gerginlik yaşandı

Kosova’nın 20 Eylül’de Sırbistan plakalı araçların geçişlerine izin vermemesiyle başlamış olan gerginliğin azaltılması amacıyla Avrupa Birliği’nin (AB) ara buluculuğunda sağlanan antak kalma çerçevesinde Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına gönderilen birlikler geri çekilirken, bölgeye NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) devriyeleri konuşlandı.

Sınır kapıları açıldı

Kasım ayında Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yolu kapatan Kosovalı Sırplar da kurmuş oldukları barikatları kaldırırken, Kosovalı Sırpların, üstünde “Sırp Belediye Birliğine Hoş Geldiniz” yazılı son kamyonu çekmek istememesi sebebiyle kısa süreli gerginlik yaşandı.

Kosovalı Sırpların son kamyonu da çekmesiyle sınır kapılarındaki hareketlilik sonlanmış oldu.

Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi #3

Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi #4

#Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe yol açan sonucu erteledi #Son Dakika Haber

#Kosova Hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe yol açan sonucu erteledi #2022

Başa dön tuşu