#Konya'nın Kuluforniya'sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #Son Haberler

#Konya'nın Kuluforniya'sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #Güncel Haberler

#Konya039nın #Kuluforniya039sı #nüfusunu #yaz #üçe #katlıyor
Konya'nın Kuluforniya'sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor-

Belgesellere mevzu olan ve “Kuluforniya” olarak malum Kulu’da gurbetçiler yaz tatili için evlerine dönüyor. Avrupanın çeşitli yerlerinden gelenler, yerli halkın ekonomisine de katkı sağlıyor.

Konya'nın Kuluforniya'sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor

Nüfusunun iki katından fazlası yurt haricinde yaşayan “Kuluforniya” olarak anılan Konya’nın Kulu ilçesine her yıl yaz tatilini geçirmek için dönen gurbetçiler, baba ocağında hasret giderirken ilçe ekonomisine de katkı sağlıyor.

İsveç başta olmak suretiyle en fazla göçü İskandinav ülkelerine veren 50 bin kişinin yaşamış olduğu Kulu’nun nüfusu, yazları ziyarete gelen gurbetçilerle 150 bine kadar çıkıyor. İlçede, dönem dönem şimal Avrupa ülkesinden gelen siyasetçiler, seçim emek harcaması da yapıyor.

Kovid-19 salgını periyodu haricinde her yıl memleketini ziyaret etme geleneğini bozmayan gurbetçiler, ilçe ekonomisine ve esnafa büyük katkı sunuyor.

Kulu, yazları en hareketli periyodunu yaşıyor

Caddelerde dolaşan yabancı plakalı otomobiller ve mağazalarda alışveriş icra eden gurbetçilerle ilçe yazları en hareketli periyodunu yaşıyor.

Gurbetçiler içinde “Kuluforniya” olarak da anılan Kulu’da, çevre ilçelerin aksine birçok ulusal ve internasyonal markanın mağazası, 8 banka şubesi ve geniş alışveriş imkanları bulunuyor.

Konya nın Kuluforniya sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #1

“Hazirandan eylüle kadar yurt dışıyla devamlı bir sirkülasyon yaşanıyor”

Öte taraftan Kulu Belediye Başkanı Murat Ünver; İsveç, Danimarka, Hollanda, Almanya, Avusturya, Kanada şeklinde ülkelerde yaşayan 100 binden fazla gurbetçinin büyük bir bölümünün yazın ilçeye geldiğini söylemiş oldu.

Salgın sebebiyle bundan önceki yıl gelemeyen gurbetçilerin geçen yıl tamamının geldiğini anımsatan Ünver, bu yıl gelenlerin sayısının hemen hemen 60-70 bin civarında bulunduğunu dile getirdi.

Kulu’nun adeta bir gezinsel belde şeklinde bulunduğunu kaydeden Belediye Başkanı Ünver, “Hazirandan eylüle kadar yurt dışıyla devamlı bir sirkülasyon yaşanıyor. Üstelik gelen insanların burada da yerleşik yaşamı var. Düğünlerini yapıyorlar, çocuklarını burada evlendiriyorlar, evlerini onarım ediyorlar, evi olmayan ev alıyor. Kulu’nun esnafına da büyük katkıları var.” diye konuştu.

İsveç’te 60 bin civarında Kululu yaşadığını vurgulayan Murat Ünver, şunları söyledi:

“Her yıl da geliyorlar şundan dolayı tüm bağları burada”

“1960’tan beri bir nüfus sirkülasyonu var. O zamandan beri insanımızın bir ayağı orada, bir ayağı burada. Her yıl da geliyorlar şundan dolayı tüm bağları burada. Zaman içinde oradaki toplumsal hayata entegre olma, siyasete girme mecburiyeti de dünyaya gelen. Orada belediye başkanlığı yapmış insanımız var.

Milletvekili talibi olmuş, parti kurmuş arkadaşlarımız var. İsveç’teki seçimlerde gelip burada propaganda icra eden İsveçliler var. Eski İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt bile burada seçim emek harcaması yapmış oldu.”

“ABD’nın Kaliforniya’sı var ise bizim de Kuluforniya’mız var, diyorlar”

Gurbetçilerin, yaz tatiline geldikleri için ilçeye “Kuluforniya” adını de taktıklarına dikkati çeken Ünver, “Kuluforniya adı şakayla karışık halk içinde ortaya atılmış bir isimdi. ‘ABD’nın Kaliforniya’sı var ise bizim de Kuluforniya’mız var.’ diyorlar. Halk içinde şakayla karışık bu isim yayıldı gitti.” dedi.

Konya nın Kuluforniya sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #2

İsveç’te 20 senedir yaşayan 61 yaşındaki Mehmet Güvenilir Coşkun da Kulu’dan asla kopamadıklarını söylemiş oldu.

Yazı iple çektiklerini dile getiren Coşkun, şöyleki devam etti:

“Gitmeyi asla istemiyorum”

“Orası her gün bana açık cezaevi şeklinde geliyor. Her fırsatta kaçıp geliyorum. İşlerimizi hallediyoruz. Dostlarımızı, akrabalarımızı ziyaret ediyoruz. Cenazemizi, düğünlerimizi, yaslarımızı, sevinçlerimizi memleketimizde yaşıyoruz. Orada kuru bir ağaç gibiyiz. Doğal bunlar benim görüşlerim. Nisanda geldim, ekime kadar kalmayı düşünüyorum. Gitmeyi asla istemiyorum.”

“Babam bizlere özümüzü unutturmadı”

Avusturya’dan gelen Büşra Çetinkaya, orada doğup büyüdüğünü ve öğretmenlik yaptığını belirterek, “Her yıl geliyoruz. Babam bizlere özümüzü unutturmadı. Burada da evimiz var. Buraya gelmek fazlaca güzel bir duygu. Uçağa bindikten sonrasında iniş fazlaca heyecanlı oluyor. Ankara’ya indiğimizde fazlaca güzel duygular hissediyoruz.”

İlçe bu yıl da kalabalık

Gene Avusturya’dan gelen Şaziye Ünal, memleket özleminin fazlaca başka olduğuna ve her gelişlerinde fazlaca güzel duygular hissettiklerine dikkati çekerek, ilçeyi bu yıl da fazlaca kalabalık bulduklarını dile getirdi.

Konya nın Kuluforniya sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #3

İlçede 100 çalışanlı bir avm işleten Semih Koyuncu, yaz döneminde fazlaca ciddi bir yoğunluk yaşadıklarını söylemiş oldu.

Gurbetçilerin tüm taleplerine yanıt verebilmek için çaba gösterdiklerini vurgulayan Koyuncu, şunları kaydetti:

“Gurbetçilerin getirmiş olduğu döviz ilçe ekonomine büyük katkı sağlıyor”

“Ankara’ya 100, Konya’ya 150 kilometre mesafede kırsal bir yerdeyiz fakat burası tabiri caizse bir sahil bölgesi şeklinde. Ekonomisi yüzde 80 gurbetçilere bağlı. Her ailede ne olursa olsun bir gurbetçi var. Yurt dışından gelen döviz de ilçe ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Bölgedeki öteki ilçelerde bu şekilde bir potansiyel yok. Yazın buradaki nüfusun 2-3 katına çıktığını keşfeden ulusal ve internasyonal firmaların da burada iş bölgeleri var.”

Döner ustası Mesut Ziraatçi, günde 500 kilograma yakın döner sattıklarını belirterek, şunları aktardı:

“İşlere yetişemiyoruz”

“Yaz ayları bayağı yoğun geçiyor. Gurbetçi arkadaşlarımız, dostlarımız, akrabalarımız bu zamanda tatile geliyor. Ekonomik olarak burası gurbete bağlı olduğundan yazın işlerde fazlaca artış oluyor. İşlere yetişemiyoruz.”

Berber Emre Ugan ise gurbetçilerin gelmesiyle işlerinin yüzde 200 arttığını anlatarak, şunları dile getirdi:

“Buranın en büyük geçim kaynaklarından biri Avrupa’daki yurttaşlarımız”

“Eylül sonuna kadar gurbetçi yoğunluğumuz oluyor. Berber koltuğumuz boş kalmıyor. Esnafın işleri 3-4 katına çıkıyor. Buranın en büyük geçim kaynaklarından biri Avrupa’daki yurttaşlarımız. Kışın da işlerimiz oluyor fakat yaz periyodu başka.”

Konya nın Kuluforniya sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #4

Konya nın Kuluforniya sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #5

#Konya'nın Kuluforniya'sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #Son Dakika Haber

#Konya'nın Kuluforniya'sı nüfusunu her yaz üçe katlıyor #2022

Başa dön tuşu