#Konya'da bir avukatın itiraz ettiği hız cezası iptal edildi #Son Haberler

#Konya'da bir avukatın itiraz etmiş olduğu hız cezası iptal edildi #Güncel Haberler

#Konya039da #bir #avukatın #itiraz #etmiş olduğu #hız #cezası #iptal #edildi
Konya'da bir avukatın itiraz etmiş olduğu hız cezası iptal edildi-

Konya’da avukat Adem Akyürek, Bursa’dan duruşmadan dönerken hız limitini aştığı nedeni öne sürülerek yazılan 1399 lira yönetimsel para cezasını, kamu görevi yaptığını belirterek itiraz edip iptal ettirdi.

Konya'da bir avukatın itiraz ettiği hız cezası iptal edildi

Avukat Adem Akyürek’e, 04 Kasım 2021 tarihinde Bursa’daki duruşmasından Konya’ya aracıyla dönerken Afyonkarahisar’ın Çay ilçesi civarlarında bölünmüş yolda hız limitini aştığı nedeni öne sürülerek 1399 lira para cezası kesildi.

İtirazda bulunmuş oldu, iptal edildi

Akyürek, yönetimsel para cezasının iptali için Çay Barış Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunmuş oldu. Akyürek itirazında, avukat olarak kamu görevini yaptığını Bursa’da saat 09.00’da görülmesi ihtiyaç duyulan davanın saat 12.00’de gerçekleştiğini, ertesi gün 6 duruşma ve 2 uzlaştırma görüşmesi bulunduğunu ve bunlara hazırlanması gerektiği belirtti. İtirazı kabul edilen Akyürek ile alakalı yönetimsel para cezası iptal edildi.

“Duruşmaya yetişmem icap ettiğini belirttim”

Yaşadıklarını DHA’ya özetleyen Akyürek, şunları söylemiş oldu:

”04 Kasım 2021 tarihinde Bursa ilindeki duruşmadan Konya’ya dönerken Afyonkarahisar’ın Çay istikametinde iken 108 kilometre hızla gittiğim sırada esnada tarafıma bir yönetimsel para cezası raporu düzenlendi. Bölünmüş yol tabir ettiğimiz yol. Buradaki hız limitlerini aniden 70’e çekerek tuzaklama tabir ettiğimiz sistemle yazılan bir trafik para cezası raporu bildiri edildi tarafıma. Bu rapora karşılık Çay Barış Ceza Hâkimliği’ne itirazda bulundum. İtirazımın öne sürülen nedeni olarak, kamu görevi yaptığımı, duruşmalara yetişmem icap ettiğini, avukatın kamu görevi yapmasından dolayı duruşmaların saatinde alınması ilkesini belirterek itirazda bulundum. İtirazım neticesinde sayın mahkeme gerekçelerimi geçerli kabul ederek tarafıma düzenlenen trafik para cezası tutanağını iptal etti. İptal gerekçesinde de avukatın kamu görevi yaptığını, duruşmaların saatinde alınması icap ettiğini, duruşmaya yetişmesi ihtiyaç duyulan avukatın da hız yapabileceğini belirterek sonucu iptal etti.”

Konya da bir avukatın itiraz ettiği hız cezası iptal edildi #1

“Karar emsal teşkil edebilir”

Kararın emsal teşkil edebileceğini belirten Akyürek, ”Meydana getirilen hız da 108 kilometrelik bir hızdı. Şundan bir hız da değildi. Mahkeme doğal bu hızın düşüklüğünü de takdire binaen karar verdi. Bu karar, hukuk aleminde emsal teşkil edebilecek bir karar. Bundan dolayı bölünmüş yollarda, kamu görevlisi olan avukatın yapmış olduğu hız tespitlerinde herhangi bir iptal yoktu bugüne dek. Daha önceki kararlar hep güvenlik şeridinin ihlali noktasındaki kararlar iptal edilmişti; sadece bölünmüş yollardaki tutanak ilk olarak kayda geçti. Sadece tüm kamu görevlileri, bu sonucu emsal alarak yaptıkları hızdan dolayı cezalarının iptal edeceği anlamına gelmesin. Bu kendi özelinde değerlendirilmesi ihtiyaç duyulan, delillerinin kendi özelinde değerlendirildiği bir karardır. Dolayısıyla bu tam anlamıyla tüm kamu görevlilerinin yapmış olduğu hız ihlallerinde emsal teşkil edecek bir karar değildir. Onun altını bilhassa çizmek isterim. Kendi özelinde, kendi geçerli bahaneleri olan bir karardır.” diye konuştu.

 

Konya da bir avukatın itiraz ettiği hız cezası iptal edildi #2

Konya da bir avukatın itiraz ettiği hız cezası iptal edildi #3

Konya da bir avukatın itiraz ettiği hız cezası iptal edildi #4

#Konya'da bir avukatın itiraz etmiş olduğu hız cezası iptal edildi #Son Dakika Haber

#Konya'da bir avukatın itiraz etmiş olduğu hız cezası iptal edildi #2022