#'Kalfa robotlar' fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #Son Haberler

#'Kalfa robotlar' fabrikalarda insanlara destek olacak #Güncel Haberler

#039Kalfa #robotlar039 #fabrikalarda #insanlara #destek #olacak
'Kalfa robotlar' fabrikalarda insanlara destek olacak-

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yapınak işçilerine destek olması için geliştirilen suni zekalı ‘kalfa robotlar’ göreve hazırlanıyor.

'Kalfa robotlar' fabrikalarda insanlara yardımcı olacak

Yaşamımıza birçok yerde giren robotlar oldukça yönlü suni zekalı çalışmalarıyla insanlara birçok alanda destek oluyor.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) de bu alanda emek harcamalar devam ediyor.

ODTÜ Robotik ve Suni Zeka Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (ROMER) Müdürü ve Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erol Şahin yapmış olduğu açıklamada, merkezin geçen senenin başlangıcında resmi olarak kurulduğunu belirtti.

“Robotik ve suni zeka araştırmalarını üst seviyeye çıkarmak için emek harcamalar yürütüyoruz”

Disiplinlerarası bir alan olan robotik ve suni zeka teknolojilerinin oldukça süratli ilerlediğine işaret eden Şahin, “Bu alan, bir anlamda yeni bir devrim yaratıyor. Bu sebeple bir tek bir sektör değil, değişik birçok sektörü kökünden değiştirecek paradigmalar geliştiriliyor. Merkezimizde, Türkiye’de ve dünya genelinde robotik ve suni zeka araştırmalarını üst seviyeye çıkarmak için emek harcamalar yürütüyoruz.” dedi.

Robotiğin, geleceğin kilit teknolojilerinden biri bulunduğunun dünya genelinde kabul edildiğini, belirsizliğin ise bir tek hangi ülkelerin bu teknolojilerde öne çıkacağı mevzusunda olacağını vurgulayan Şahin, bu kapsamda ROMER’de robotik ve suni zeka teknolojileri mevzusunda yetişmiş insan enerjisini çoğaltmak için emek harcamalar yürütüldüğünü söylemiş oldu.

ROMER’in desteğiyle lisansüstü robotik programları açarak bilgisayar, makine, elektrik-elektronik ve havacılık mühendisliği şeklinde değişik disiplinlerden öğrencilere robotik eğitimi vermeye başladıklarını belirten Şahin, robotik sistemlerin önemini şu şekilde söyledi:

 Kalfa robotlar  fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #1

“Robotlar, evde fizyolojik olarak yaptığınız birçok işi insanlardan devralma potansiyeline haiz”

“Robotik sistemler, çevresini fizyolojik olarak etkileyebilirken bununla beraber da programlanabilen sistemler. Şu anda robotik sistemler, daha oldukça fabrikalarda montaj hatlarında başarıya ulaşmış bir halde kullanılıyor, sadece gündelik hayata da girmeye başladı. Otonom araçlar, otonom İHA’lar, evlerdeki süpürgeleri görüyoruz. Robotlar, kısa sürede evde fizyolojik olarak yaptığınız birçok işi insanlardan devralma potansiyeline haiz. Robotik, bir ihtimal bilgisayarlardan daha yavaş bir halde hayata girecek zira, fizyolojik etkileşimi daha zor bir mecra. Son gelişmelerle mekatronik, fizyolojik yapı ve suni zekadaki tüm parçalar bir anlamda üst üste birbirine oturuyor ve bir ihtimal 10 yıl içinde robotik mevzusundaki dünya pazarının 10 kat artacağı öngörülüyor.”

 Kalfa robotlar  fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #2

Fabrikaların üretkenliğini artırabilecek potansiyele haiz

ROMER’de dünyadaki gelişimleri takip ettiklerini ve 100’e yakın robot platformu üstünde çalıştıklarını bildiren Şahin, bu sebeple daha çok öğrenciye gereksinim duyduklarını altını çizdi.

Doç. Dr. Sinan Kalkan ile geliştirdikleri “kalfa robot” hakkında data veren Şahin, TÜBİTAK’tan iki ayrı proje kapsamında destek aldıklarını kaydetti.

Montaj hatlarında halihazırda robotik manipülatörlerin belli işleri yaptıklarına işaret eden Şahin, sadece bu sistemlerin, işçilerin yapabildiği tüm montajları yapabilecek yetkinlikte olmadığını belirtti.

 Kalfa robotlar  fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #3

“İşçilerin verimini artırarak, üretimi hızlandırabilir”

Montaj hatlarında her işçinin üstüne düşen montaj işlemini yapabilmesi için sınırı olan bir süre bulunduğunu aktaran Şahin, şu şekilde devam etti:

“Bu sürenin sonunda montajı tamamlanan parça ilerler ve yerine yeni bir parça gelir. Montaj esnasında işçilere lüzumlu parça ve aletleri doğru zamanda uzatarak, mesela 60 saniyede meydana getirilen işi 50 saniyeye indirebilecek, bir destek robot geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu tür kalfa robotların kullanımı işçilerin verimini artırarak, üretimi hızlandırabilir. Kalfa robotların geliştirilmesi için suni zeka teknolojileri, insan-robot etkileşimi teknolojilerine gereksinim var. İşçinin hareketlerini izleyerek, montaj sürecini suni zeka teknolojileri ile takip edecek robot, sırası ulaştığında işçiye parça ve alet vererek ona destek olabilecek.”

İşçilerin her insan şeklinde toplumsal bir varlık bulunduğunu ve toplumsal etkileşime gereksinim duyduğunu dile getiren Şahin, “İşçilerin toplumsal eksiklik hissetmemeleri için bu robotların işçiyle belli bir toplumsal yazışma içinde olması gerekiyor. Çalışanların, uzun solukta robottan sıkılmaması ve birlikte iş yapmaktan hoşnut olması lazım.” dedi.

 Kalfa robotlar  fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #4

“Canlandırma sistemlerinden alınarak robotlara uyarlanıyor”

Şahin, fabrikalarda insansı özellik kazandırılmış robotik manipülatör teknolojilerinin hemen hemen mevcut olmadığını, projelerinde bir ilki gerçekleştirmek için araştırma yaptıklarını dile getirdi.

AA’nın haberine gore, insan iletişiminde sözsüz ipuçları bulunduğunu özetleyen Şahin, “Mesela konuşurken karşıdakinin başını sallaması, bakışları, nefes alıp vermesi yazışma için lüzumlu. Bunlar olmadığı vakit yazışma, zombi algısı ile ürkütücü bir hal alabilir. Görünüşten daha önemlisi hareket. İşte ikimiz de insan iletişimindeki bu temel kavramları robotlara uyarlıyoruz. Belli belirsiz de olsa robotlara insansılık, canlımsı kabiliyetler kazandırıyoruz. Çizgi filmlerdeki animasyon prensiplerini alıp robotlara uyguluyoruz. Kısaca bu alandaki bazı fikirler esasında bu canlandırma sistemlerinden alınarak robotlara uyarlanıyor.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Erol Şahin, kalfa robotlara kazandırdıkları özelliklere ilişkin, şunları kaydetti:

 Kalfa robotlar  fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #5

“İkincisi, robota nefes alıp verme hareketi de kazandırdık”

“Kalfa robot kolumuza kuğu görünümü verdik. Yaptığımız deneylerde şunu gördük, ‘canlımsı’ kabiliyet kazandırılan bu robot kolun insanlara doğrultulması direkt insanoğlunun üstünde pozitif bir tesir yaratıyor ve böylece robota bir yakınlık oluşuyor. İkincisi, robota nefes alıp verme hareketi de kazandırdık. Robotun bu şekilde nefes alıp veriyormuş hissi veriyor olması insanlarda itimat oluşturuyor ve robotun daha akıllı olduğu yönünde bir his veriyor.”

 Kalfa robotlar  fabrikalarda insanlara yardımcı olacak #6

#'Kalfa robotlar' fabrikalarda insanlara destek olacak #Son Dakika Haber

#'Kalfa robotlar' fabrikalarda insanlara destek olacak #2022

Başa dön tuşu