#James Webb Teleskobu'ndan yeni görüntü geldi #Son Haberler

#James Webb Teleskobu'ndan yeni görüntü geldi #Güncel Haberler

#James #Webb #Teleskobu039ndan #yeni #görüntü #geldi
James Webb Teleskobu'ndan yeni görüntü geldi-

NASA’nın, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği James Webb Teleskobu’ndan Cartwheel Galaksisi’nin görüntüsü paylaşıldı.

James Webb Teleskobu'ndan yeni görüntü geldi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), James Webb Uzay Teleskobu’ndan elde edilmiş son olarak görüntüleri yayınladı.

James Webb Teleskobu’nun Cartwheel adlı galaksinin görüntüleriyle birlikte galaksinin yıldız oluşumu ve merkezi kara deliği hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıkardığı açıklandı.

İki galaksinin çarpışması sonucu oluştu

Sculptor takımyıldızında yer edinen ve Dünya’dan ortalama 500 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunmuş olduğu anlatılan Chartwheel Galaksisi’nin bir otomobil tekerleğine benzeyen görünümünün biri sarmal diğeri daha ufak iki galaksinin yüksek süratli çarpışması şeklinde oluştuğu aktarıldı.

NASA ve ESA tarafınca meydana getirilen ortak açıklamada, çarpışmanın en oldukça galaksinin şeklini ve yapısını etkilediği aktarılarak, parlak bir iç halka ve onu çevreleyen renkli bir halkanın çarpışmasıyla oluşan Chartwheel Galaksisi’nin çarpışmanın merkezinden dışarı doğru genişlediği ifade edildi.

James Webb Teleskobu ndan yeni görüntü geldi #1

Yeni yıldızların oluşumunu tetikliyor

Açıklamada, parlak halkanın yüksek oranda sıcak toz ihtiva ettiği ve öteki genç yıldız kümelerine ev sahipliği yapmış olduğu belirtilirken, dış halkanın ise ortalama 440 milyon senedir genişlediği aktarıldı. Dış halkanın genişledikçe gaza dönüşerek yeni yıldızların oluşumunu tetiklediği ifade edildi.

İHA’nın haberine nazaran açıklamada, Hubble Uzay Teleskobu da dahil olmak suretiyle öteki teleskoplar tarafınca daha ilkin Cartwheel Galaksisi’nin incelediğini sadece galaksinin görüşü engellemiş olan toz miktarı sebebiyle yeterince gizemi ortaya çıkaramadığını belirtilerek, James Webb Teleskobu’nun ise kızılötesi ışığı idrak etme kabiliyetiyle, şimdi Carwheel Galaksisi’ndeki yıldız oluşumu ve merkezindeki kara delikle ilgili yeni detayları ortaya çıkardığı aktarıldı.

“Galaksinin gelişimiyle ilgili bilgiler veriyor”

Cartwheel Galaksisi için gözlemlerin hala “oldukça geçici bir aşamada” olduğu belirtilen açıklamada, “James Webb, bizlere Cartwheel’in şu anki durumunun bir anlık görüntüsünü verirken, bununla beraber bu galaksiye geçmişte ne olduğu ve gelecekte iyi mi gelişeceği hakkında düşünce veriyor” denildi.

James Webb Teleskobu ndan yeni görüntü geldi #2

#James Webb Teleskobu'ndan yeni görüntü geldi #Son Dakika Haber

#James Webb Teleskobu'ndan yeni görüntü geldi #2022