#İtalya'da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #Son Haberler

#İtalya'da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #Güncel Haberler

#İtalya039da #Lampedusa #Adası #düzensiz #göçmen #yükünü #taşıyamıyor
İtalya'da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor-

Akdeniz’de yer edinen ve İtalya’ya ilişkin olan Lampedusa Adası düzensiz göçmenlerle savaşım ediyor. Adada yer edinen karşılama merkezinin kapasitesi düzensiz göçmenleri karşılayamaz oldu.

İtalya'da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor

İtalya’nın Şimal Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası, Afrika’dan Avrupa’ya geçişte düzensiz göçmenler için mühim bir varış noktası olmayı sürdürüyor.

Kapasitenin üstünde göçmen sayısı

İtalyan basınında yer edinen haberlere nazaran, adaya son günlerde hem teknelerle hem de kurtarılarak getirilen göçmenlerin sayısı 1871’i buldu. Lampedusa’da kapasitesi 350 şahıs olan göçmen karşılama merkezinin, bu kapasitenin üstünde göçmen ağırladığı açıklandı.

Adaya bir tek dün 784 düzensiz göçmenin ulaşmış olduğu bildirildi. Öte taraftan, Akdeniz’in İtalya ve Libya içinde kalan kısmında kurtarma operasyonları meydana getiren Avrupalı sivil cemiyet kuruluşlarına ilişkin gemiler de kurtardıkları göçmenleri, güvenli limana taşımak için İtalyan yetkililerden onay bekliyor.

İtalya da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #1

Balıkçı teknesinde 5 kişinin cesedi bulunmuş oldu

Fransız SOS Akdeniz’in Ocean Viking gemisiyle kurtardığı 307 ve Alman Sea Watch’un da Sea Watch3 gemisiyle kurtardığı 439 göçmenin tahliye için denizdeki bekleyişi sürüyor. Ayrıca, İtalya Sahil Güvenlik ekiplerinin 23 Temmuz Cumartesi günü Kalabriya bölgesinin 124 mil açığında 674 düzensiz göçmeni kurtardığı balıkçı teknesinde 5 kişinin cesedini bulmuş olduğu açıklandı.

İtalya da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #2

Seçim kampanyasının mühim başlığı: “Düzensiz göç”

5 Eylül’de genel seçimlerin yapılacağı İtalya’da, düzensiz göç mevzusu, seçim kampanyasında mühim bir başlık olacak benzer biçimde görünüyor. İtalyan sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini’nin, düzensiz göçmen yüküyle baş etmeye çalışan Lampedusa Adası’nı 45 Ağustos’ta ziyaret edeceği açıklandı.

Salvini, iktidara gelmeleri durumunda düzensiz göçü önlemeyi vaat ediyor. Akdeniz’deki düzensiz göç problemi Akdeniz’in İtalya, Malta ile Libya içinde kalan bölgesi, son yıllarda Afrika’dan Avrupa’ya geçişte sık kullanılan düzensiz göç rotalarından biri olarak öne çıkıyor.

İtalya da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #3

Avrupalı devletler göçmen mevzusuna duyursuz

Deniz ve hava koşullarının iyi seyrettiği günlerde söz mevzusu güzergahta göç hareketliliği yoğunlaşıyor. Denizde yardım çağrısı meydana getiren düzensiz göçmenleri, Avrupalı devletler yerine çoğu zaman Avrupa menşeli sivil cemiyet kuruluşları kurtarıyor.

Akdeniz’i geçebilen ya da kurtarılan göçmenlerin Avrupa’da ilk ayak bastıkları yer, çoğu zaman İtalya’nın Şimal Afrika’ya en yakın kara parçası Lampedusa Adası oluyor. Göçmenler, teknelerin alabora olması sonucu ya da kalabalık sebebiyle havasız kalmak benzer biçimde nedenlerden hayatlarını kaybedebiliyor.

İtalya da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #4

#İtalya'da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #Son Dakika Haber

#İtalya'da Lampedusa Adası düzensiz göçmen yükünü taşıyamıyor #2022