#İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler olağanüstü insani bir krizi çözecek #Son Haberler

#İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler muhteşem insani bir krizi çözecek #Güncel Haberler

#İtalya #Başbakanı #Draghi #Tahıl #taşıyan #gemiler #muhteşem #insani #bir #krizi #çözecek
İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler muhteşem insani bir krizi çözecek-

İtalya Başbakanı Mario Draghi, başbakanlıkta düzenlemiş olduğu basın toplantısıyla aile ve işletmelere yönelik yeni destek paketini açıklarken, Ukrayna-Rusya savaşı bağlamındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

“Tahıl taşıyan gemilerin yola çıkması pozitif yönde bir gelişme oldu”

İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) içinde 22 Temmuz’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması sonucunda Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemiler üstündeki blokajın kalkmasına değinen Draghi, “Tahıl taşıyan gemilerin yola çıkması pozitif yönde bir gelişme oldu. Bu, hem de muhteşem insani bir kriz olarak kendisini gösteren probleminin çözümüne de destek oluyor.” dedi.

Draghi, yoksul ve bilhassa Afrika ülkeleri için kriz ihtimalinin tam olarak ortadan kalkmadığını sadece tahıl yüklü gemilerin yavaş yavaş da olsa yola çıkmasıyla bu hususta çözümün işlemeye başladığını söylemiş oldu.

Mario Draghi, cenk esnasında kaydedilen bu gelişmenin, ateşkese yol açması umudu taşıdıklarını sadece hemen hemen bu tarz bir olay görmediklerini, taraflar içinde bu mevzuda herhangi bir ilerleme olduğuna dair bir haberin gelmediğini beyan etti.

İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler olağanüstü insani bir krizi çözecek #1

“Hint-Pasifik bölgesindeki işler karmaşık bir hal aldı”

AA’nın haberine bakılırsa İtalya Başbakanı, “Çin, Tayvan ve ABD arasındaki Hint-Pasifik bölgesinde ortaya çıkan kargaşalık da Ukrayna’daki cenk bakımından pozitif yönde bir gelişme değil. Hepimizin, Çin’in bir halde Rusya üstünden bu ateşkesin sağlanmasına destek olabileceğine dair birazcık umudu vardı. Bugün işler bu açıdan da karmaşık bir hal almış durumda. Ne kadar ihtimaller içinde bulunduğunu bilemiyorum.” diye konuştu.

Draghi, enerji kaynaklarını çeşitlendirme hususunda attıkları adımlara değinerek, “Hükümet, gaz arzını çeşitlendirdi ve bugün itibarıyla hem gaz arzında istikrar hem de depolama bakımından öteki Avrupa ülkelerinden kesinlikle daha iyi durumdayız. Depolama seviyemiz yüzde 70’in üstünde.” ifadelerini kullandı.

Öteki taraftan, İtalya da İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik talebini onaylayan ülkeler arasına katıldı. İtalyan parlamentosunun alt kanadı Temsilciler Meclisi ve üst kanat Senato’da salı ve çarşamba günü meydana getirilen oylamalar sonucunda İtalya’dan bu iki ülkenin üyeliğine nihai onay çıktı.

İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler olağanüstü insani bir krizi çözecek #2

#İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler muhteşem insani bir krizi çözecek #Son Dakika Haber

#İtalya Başbakanı Draghi: Tahıl taşıyan gemiler muhteşem insani bir krizi çözecek #2022