#İsviçre'de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı #Son Haberler

#İsviçre'de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı #Güncel Haberler

#İsviçre039de #kış #öncesi #odun #mum #stoğu #çağrısı
İsviçre'de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı-

Federal Elektrik Komisyonu, kışın elektrik kesintileri beklediklerini söylemiş oldu. Halka meydana getirilen çağrıda, “Yeterince mum ve yakacak odun stoklayın” denildi.

İsviçre'de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı

Avrupa kıtasında soğuk geçecek kış günlerinin hesapları şimdiden yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da elektrik kesintisi esnasında gereksinim duyulacaklar sıralaması yapılmış, mum, kıyafet ve kamp ocağı şeklinde malzemelerin hazır halde bulundurulması gerektiği belirtilmişti.

Benzer bir haber İsviçre’den geldi. Ülkedeki Federal Elektrik Komisyonu Başkanı Werner Luginbühl, halktan mum ve odun stoklamasını istedi.

“Hepimiz, elektrik kesintisi durumunda ne yapacağını düşünsün”

İsviçre basınında yer edinen haberlerde, Luginbühl, “Halk, en fena durumda bu kış geçici elektrik kesintileri beklemeli. Hepimiz, birkaç saat devam eden bir elektrik kesintisi durumunda ne yapacağını düşünmeli.” dedi.

Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı hazır olunması icap ettiğini vurgulayan ve bu şekilde bir durumun “yönetilebilir” bulunduğunu dile getiren Luginbühl, şöyleki konuştu:

‘Mum ve yakacak odun stoklayın’ çağrısı

“Evde yeterince mum olması kesinlikle tavsiye edilir. Odun sobası olanlar, kafi oranda yakacak odunları olduğundan da güvenilir olmalı.”

Luginbühl, son aylardaki durumun, arz güvenliği mevzusuna daha kesin bir halde yaklaşmaları icap ettiğinin bir işareti bulunduğunu sözlerine ekledi.

İsviçre de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı #1

Hükümete suçlama: Çaba göstermiyor

Basel merkezli çevre kuruluşu Pro Natura’dan Stella Jegher ise hükümeti elektrik tasarrufu için “hiçbir çaba göstermemekle” suçladı.

“Büyük oranda enerji harcıyoruz.” diyen Jegher, “Bir tek günlük tüketimde, endüstri, iş dünyası ve hususi haneler, elektriğin ortalama üçte birinden tutum edebilir.” ifadesini kullandı.

İsviçre’den Rusya’ya yaptırım sonucu

Avrupa Birliği, Ukrayna saldırıları sebebiyle Rusya’ya bir takım yaptırım sonucu almış, İsviçre Federal Hükümeti de Brüksel ile aynı yaptırımları uygulamaya karar vermişti.

İsviçre Konfederasyonu Başkanı Ignazio Cassis, “Başkan Vladimir Putin ve birkaç bakanının mal varlıklarını dondurmaya karar verdik.” demişti.

İsviçre de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı #2

#İsviçre'de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı #Son Dakika Haber

#İsviçre'de kış öncesi odun ve mum stoğu çağrısı #2022