#İsveç'te doğum oranı geçen yıla göre geriledi #Son Haberler

#İsveç'te doğum oranı geçen yıla gore geriledi #Güncel Haberler

#İsveç039te #doğum #oranı #geçen #yıla #gore #geriledi
İsveç'te doğum oranı geçen yıla gore geriledi-

İsveç’te 2022’nin ilk çeyreğinde ülkedeki doğum sayısının geçen senenin aynı dönemine gore gerilediği bildirildi.

İsveç'te doğum oranı geçen yıla göre geriledi

İsveç resmi istatistik kurumu SCB’den meydana getirilen açıklamada, 2021’in ilk 3 ayında doğan çocuk sayısının 37 bin 950 olduğu, bu senenin aynı döneminde doğan çocuk sayısının ise 35 bin 467 olarak kayıtlara geçmiş olduğu açıklandı.

Stockholm Üniversitesi Demografi Profesörü Gunnar Andersson, ülkenin devlet televizyonu SVT’ye yapmış olduğu değerlendirmede, rakamların kendisini şaşırttığını söylemiş oldu.

Doğurganlık hızı geriledi

Doğurganlık hızının 2021’in ilk çeyreğinde 1,69 olduğuna işaret eden Gunnar, doğurganlık hızının 2022’nin aynı döneminde 1,57’ye gerilediğini dile getirdi.

Gunnar, “2021’de Kovid-19 salgını sebebiyle insanoğlu daha oldukca evde kaldı ve bu da çocuk doğurma oranını yükseltti. Ondan sonra Kovid-19 aşısının yoğun şekilde yapılmaya başlamasıyla insanoğlu çocuk sahibi olmaya birazcık ara verdi.” ifadelerini kullandı.

İsveç’te çocuk doğurma oranının 1990 yılının başlarında oldukca düştüğünü aktaran Andersson, “90’ların başlarında çocuk doğurma oranı 1,5’e kadar gerilemişti, o zamanki ekonomik krizden insanoğlu etkilenmişti. Ekonomik kriz geçtikten sonrasında doğurma oranı normale döndü.” diye konuştu.

İsveç te doğum oranı geçen yıla göre geriledi #1

#İsveç'te doğum oranı geçen yıla gore geriledi #Son Dakika Haber

#İsveç'te doğum oranı geçen yıla gore geriledi #2022