#İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #Son Haberler

#İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #Güncel Haberler

#İstanbul #esnafının #bitmeyen #Ataköyİkitelli #metro #istasyona #isyanı
İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı-

Ataköy-İkitelli metro istasyonu entegre çalışmalarının 4 senedir bitirilememesi, esnafı isyan ettirirken lokanta işletmecisi Murat Başaran, “4 senedir neyim var neyim yok kaybettim” dedi.

İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafınca yapımı devam eden Ataköy-İkitelli metro istasyonunun entegre emekleri sebebiyle, Yenibosna 29 Ekim Caddesi 4 yıl ilkin kısmen trafiğe kapatıldı.

Sadece çalışmalarına başlanan metro istasyonu, inşaatı çeşitli gerekçelerle bitirilemedi.

Esnaf isyan etti

Çevredeki esnaf ise metro emekleri sebebiyle kapatılan yollar, oluşan trafik ve toz bulutu sebebiyle mağdur oldu.

25 senedir Yenibosna’da esnaflık meydana getiren lokanta işletmecisi Murat Başaran, işletmesinin önünde meydana getirilen metro emekleri sebebiyle 4 senedir yaşamış olduğu sıkıntıları söyledi.

Emek verme sebebiyle işletmesine vatandaşların gelemediğini, ortamda oluşan toz topraktan dolayı vatandaşların yiyecek yiyemediğini söylemiş oldu.

“4 senedir burada neyim var neyim yok kaybettim”

İBB’ye onlarca kere müracaat ettiğini ve bir sonuca varamadığını dile getiren işletmeci Başaran, “4 senedir burada neyim var neyim yok kaybettim. Bu tozu görüp de masadan kalkan müşterim oldukca oldu. İnsanlar burada yiyecek yerken yemeğine toz geliyor. İnsanlar da ister istemez rahatsız olup kalkıyor.” dedi.

2019’da 22 şahıs çalışırkan bu sayı 5’e düştü

İşletmesinin önünde meydana getirilen emek verme sebebiyle de yollarının kapandığını ve bozulduğunu ifade eden Başaran, gelen müşterilerinin zorlandığını ve araçlarıyla rahatça gelemediğini de söyledi.

2019 senesinde 22 kişiyle çalıştığını yaşamış olduğu güçlük sebebiyle şu anda 5 eleman çalıştırdığını da belirten Başaran, yetkililerden yardım istedi.

İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #1

4 senedir yaşamış olduğu sıkıntılar sebebiyle dayanacak gücünün kalmadığını belirten işletmeci Murat Başaran, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

“İş yapması imkansız hale geldik”

“25 senedir Yenibosna’da esnafım. Bizim buradaki mağduriyetimiz bu Ataköy-İkitelli metro istasyonu emekleri şu anda da görebiliyorsunuz çıkan tozları. 4 yıldan beri biz burada mağduruz.

Her yönden mağduruz. Yollarımız kapanmış oldu. Alan kişi gelmiyor. Bu çalışmalardan dolayı biz iş yapamıyoruz. İşletmemizde 2019 senesinde 22 şahıs çalışıyordu. Şu anda 5 kişiye düştük. İş yapması imkansız hale geldik.

“Dayanacak gücümüz kalmadı”

Biz bununla ilgili İBB’ye onlarca kere müracaat ettik. Biz burada esnaf olarak oldukca zor durumdayız. Pandemi süreci geçti. Bu süreçte de zor durumlar yaşadık fakat belediye kesinlikle bizimle asla ilgilenmedi.

Bigün bile gelip siz burada esnaflık yapıyorsunuz biz sizi zora sokuyoruz. Bizim sizin için yapabileceğimiz bir şey var mı diye bir yetkili asla sormadı. 4 senedir burada neyim var neyim yok kaybettim.

Ben 2019 senesinde burada 22 kişiyle çalışıyordum. Bu tozu görüp de masadan kalkan müşterim oldukca oldu. İnsanlar burada yiyecek yerken yemeğine toz geliyor. İnsanlar da ister istemez rahatsız olup kalkıyor.

Buraya gelirken de insanoğlu patika yollardan gelmek zorunda. Kimse aracıyla buraya gelemiyor. 25 yıldan beridir burada esnaflık yapıyorum. Şu anda dayanacak gücümüz kalmadı.

“Gelip emek verme ortamını bir görsünler”

İnsanlar burayı tercih etmiyorlar. Bu şekilde bir yerde niçin yiyecek yiyelim diyorlar. Devlet büyüklerine ve belediye başkanına sormak isterim. Bu hak mıdır kısaca büyük bir şirket burada tecim yapıyor.

Kamu hizmeti diyorlar bende kamu hizmeti yapıyorum. Bizim haklarımızı savunacak kim var. Bu emek verme 2019 yılının mayıs ayında bitecekti. 4 yıl geçti üstünden. 4 senedir bitmedi. Çevredeki esnaflar da zarar görüyor. Benim istediğim şu buraya gelip emek verme ortamını bir görsünler. Ona bakılırsa karar versinler.”

İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #2

İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #3

#İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #Son Dakika Haber

#İstanbul esnafının bitmeyen Ataköy-İkitelli metro istasyona isyanı #2022

Başa dön tuşu