#İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak #Son Haberler

#İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak #Güncel Haberler

#İran #Rusya #arasındaki #işlemlerde #dolar #kullanılmayacak
İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak-


ABD yaptırımları karşısında anlaşmaya varan İran ve Rusya, ikili işlemlerinde dolar yerine kendi para birimlerini kullanmaya hazırlanıyor.

Savaşın arkasından enerji ticaretinde ruble şartı getiren Rusya, İran ile işlemlerinde de yeni bir yola giriyor.

İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi, başkent Tahran’da basına yapmış olduğu açıklamada yaptırımlar altındaki Tahran ile Moskova içinde bankacılık, finans ve ekonomik alanlarda bazı mühim anlaşmalar sağlandığını duyurdu.

İran’ın yarı resmi Mehr Haber Ajansına bakılırsa Salihabadi, Rus yetkililer ile yapmış olduğu görüşmelerde iki ülkenin finans ve bankacılık alanlarındaki ilişkilerini geliştirme yönünde mühim adımlar attığını belirtti.

İkili ticarette dolar ve euro devreden çıkıyor

Karşılıklı ticarette dolar ve euronun devreden çıkarılarak ulusal para birimlerine geçiş yapılmasıyla ilgili atılacak adımların da görüşmelerde ele alındığını aktaran Salihi, “Ulusal para birimlerinin kullanılması, Rus yetkililerle meydana getirilen görüşmelerde mühim istişare eksenlerinden biriydi ve yakında varılan anlaşmaların uygulanmasını göreceğiz.” dedi.

AA’nın haberine bakılırsa Salihabadi, Moskova ziyareti esnasında Rusya ile ticari ilişkileri kolaylaştırmak için varılan anlaşmaların yakın gelecekte hayata geçirileceğini ve pozitif sonuçlarının iki ülkede de hissedileceğini açıkladı.

İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak #1

İki ülke Merkez Bankaları arasındaki bankacılık iş birliği

İki günlük ziyaret kapsamında beraberindeki heyetle Rusya’ya giden Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile bir araya gelmişti. Görüşmede iki ülke Merkez Bankaları arasındaki bankacılık iş birliğinin geliştirilmesi için anlaşmaya varılmıştı.

İran, 2018’den bu yana ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalırken Rusya ise şubatta Ukrayna’ya karşı başlatmış olduğu harp sonrasında internasyonal yaptırımların hedefi olmuştu.

İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak #2

#İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak #Son Dakika Haber

#İran ve Rusya arasındaki işlemlerde dolar kullanılmayacak #2022