#İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir yanıt bekliyoruz #Son Haberler

#İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir cevap bekliyoruz #Güncel Haberler

#İran #Nükleer #müzakerelerde #ABD039den #gerçekçi #bir #cevap #bekliyoruz
İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir cevap bekliyoruz-

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Komut Abdullahiyan, Viyana’da meydana getirilen nükleer görüşmelerde sundukları önerilere, ABD yönetiminden gerçekçi bir cevap verilmesini beklediklerini söylemiş oldu.

İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir yanıt bekliyoruz

İran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın tekrardan tam anlamıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin anlaşmaya dönüşünün ele alındığı nükleer görüşmeler, Nisan 2021’den bu yana aralıklarla Viyana’da yapılıyor.

Viyana’da Rusya, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere ve İran’dan üst düzey temsilcilerin katılımıyla meydana getirilen müzakerelere eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde 2018’de anlaşmadan tek taraflı çekilen Washington, AB vasıtasıyla dolaylı katılım sağlıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan meydana getirilen yazılı açıklamaya bakılırsa, Abdullahiyan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki ülke arasındaki ilişkiler, bölgesel ve küresel meselelerin ele alındığı telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

“Tek Çin ilkesine bağlıyız”

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin, Tayvan’ı ziyareti başta olmak suretiyle Washington’un Pekin’e yönelik tutumunu kınadığını belirten Abdullahiyan, İran’ın hem tarihsel kayıtlara bakılırsa hem de bölgesel istikrarın korunması için hukuki bir yükümlülük olarak tek Çin ilkesine bağlı bulunduğunubelirtti.

“ABD’den gerçekçi bir cevap bekliyoruz”

Görüşmede, Avusturya’nın başkenti Viyana’da meydana getirilen nükleer müzakerelere de değinen Abdullahiyan, nükleer görüşmelerde sundukları önerilere ABD yönetiminden gerçekçi bir cevap verilmesini beklediklerini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanı Yi ise İran’ın, Çin’in toprak bütünlüğü mevzusundaki tutumunu takdir ettiklerini ve internasyonal toplumunun büyük bir çoğunluğunun da ABD’nin ülkelerin iç işlerine müdahalesine ve tek taraflı adımlarına karşı bulunduğunu açıkladı.

Viyana’daki müzakerelerin devamını ve İran’ın müzakerelerdeki yaklaşımını desteklediklerini belirten Yi, iki ülke yetkilileri içinde devamlı ve yakın istişarenin de önemini altını çizdi.​​​​​​​

İran: Nükleer müzakerelerde ABD den gerçekçi bir yanıt bekliyoruz #1

İran ile nükleer müzakereler

Washington, Tahran’ın anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesini isterken, İran nükleer anlaşmadan ayrılan taraf olarak ilk olarak ABD’nin anlaşmaya dönerek tüm yaptırımları kaldırmasını ve anlaşmadan yine ayrılmayacağına dair güvence vermesini talep ediyor.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell’in 25 Haziran’daki Tahran ziyaretinde, ABD ile İran içinde AB vasıtasıyla meydana getirilen dolaylı görüşmelerin Doha’da sürdürülmesine karar verilmişti. 29 Haziran’da meydana getirilen görüşmelerde de ilerleme sağlanamadığı açıklanmıştı.

Borrell, 20 Temmuz’da İran ile ABD arasındaki anlaşmazlığı çözmek için taraflara yeni bir taslak metin sunduğunu duyurmuştu. Tahran ve Washington yönetimleri de AB’nin sunmuş olduğu yeni çözüm önerilerini pozitif yönde karşıladıklarını açıklamıştı.

Taraflar, müzakerelere tekrardan adım atmak için 4 Ağustos’ta tekrardan Viyana’da toplanmıştı.

İran: Nükleer müzakerelerde ABD den gerçekçi bir yanıt bekliyoruz #2

İran: Nükleer müzakerelerde ABD den gerçekçi bir yanıt bekliyoruz #3

#İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir cevap bekliyoruz #Son Dakika Haber

#İran: Nükleer müzakerelerde ABD'den gerçekçi bir cevap bekliyoruz #2022