#Irak'taki Haşdi Şabi, Sadr'ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #Son Haberler

#Irak'taki Haşdi Şabi, Sadr'ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #Güncel Haberler

#Irak039taki #Haşdi #Şabi #Sadr039ın #parlamentoyu #feshetme #çağrısını #reddetti
Irak'taki Haşdi Şabi, Sadr'ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti-

Irak’ta Haşdi Şabi lideri Falih el-Feyyad, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın, Meclisin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısını reddettiğini deklare etti.

Irak'taki Haşdi Şabi, Sadr'ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti

Irak’ta Ekim 2021’de meydana getirilen seçimlerden galip çıkan Mukteda es-Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve arkasından siyasetten çekildiğini açıklamıştı. Sadr sonrası hükümet kurma işi, rakibi Koordinasyon Çerçevesi’ne geçmişti.

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz’da başbakan talibi olarak eski Emek verme ve Toplumsal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani’yi seçtiğini duyurmuştu.

Sadr yanlıları, Yeşil Bölge’yi basmıştı

Sadr yanlıları, İran’a yakın Şii siyasal çatı müessese Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan talibi Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Yeşil Bölge’ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Yeşil Bölge’deki oturma eylemlerini sürdüren Sadr Hareketi mensuplarına seslenerek, devlet kurumlarını boşaltmalarını istemişti. Kazımi, siyasal partilerle Sadr’a diyalog çağrısı yapmıştı.

Irak taki Haşdi Şabi, Sadr ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #1

Meclisi feshetme çağrısı reddedildi

Al Jazeera tv kanalına konuşan Haşdi Şabi lideri Feyyad, Sadr Hareketi liderinin, krizi çözmeye yönelik önerilerinin ortak bir tutuma yetişmesi için tartışılabileceğini söylemiş oldu.

Feyyad, Irak Meclisinin feshedilmesine yönelik taleplerin tek parti tarafınca gündeme getirildiğini belirterek, bunun kabul edilemeyecek kadar büyük bir sorunbulunduğunu kaydetti.

Anayasa’ya bakılırsa Irak’taki yönetim sisteminin konsensüse dayalı bulunduğunu hatırlatan Feyyad, yalnız bir partinin siyasal tutumunun kabul görmeyeceğini altını çizdi.

Haşdi Şabi lideri, Sadr’dan siyasal açılım yapmasını talep ettiklerini sadece kendisinin milletvekillerinin istifalarına karşın siyasal sahnede bulunduğunu belirtti.

Irak taki Haşdi Şabi, Sadr ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #2

Sadr parlamentonun feshedilmesi çağrısında bulunmuştu

Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, dün yapmış olduğu açıklamada, parlamentonun feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

Şii dini ve siyasal önder Sadr, İran destekli Şii siyasal rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, başkent Bağdat’ta hükümet binalarının bulunmuş olduğu Yeşil Bölge’deki destekçilerinden talepleri yerine gelene kadar oturma eylemlerine devam etmelerini istemişti.

Irak taki Haşdi Şabi, Sadr ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #3

Irak taki Haşdi Şabi, Sadr ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #4

Irak taki Haşdi Şabi, Sadr ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #5

#Irak'taki Haşdi Şabi, Sadr'ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #Son Dakika Haber

#Irak'taki Haşdi Şabi, Sadr'ın parlamentoyu feshetme çağrısını reddetti #2022