#Hulusi Akar: Dünya'nın güçlü bir Türkiye'ye ihtiyacı var #Son Haberler

#Hulusi Akar: Dünya'nın kuvvetli bir Türkiye'ye ihtiyacı var #Güncel Haberler

#Hulusi #Akar #Dünya039nın #kuvvetli #bir #Türkiye039ye #ihtiyacı #var
Hulusi Akar: Dünya'nın kuvvetli bir Türkiye'ye ihtiyacı var-

Hulusi Akar Al-Jazeera televizyonuna konuk oldu. Akar, tahıl krizindeki antak kalma enerji krizini çözmek içinde örnek olacak. Gelecek dönemde enerji krizini çözmek için bu yolu kullanabiliriz” dedi.

Hulusi Akar: Dünya'nın güçlü bir Türkiye'ye ihtiyacı var

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Al-Jazeera televizyonuna konuk oldu.

Al-Jazeera televizyonuna verdiği röportajda besin güvenliği ve enerji güvenliği mevzusunun altını çizen Bakan Akar, Sizin de bildiğiniz şeklinde iki mühim mevzu var. Bir besin güvenliği, iki enerji güvenliğidir. Sizin de bildiğiniz şeklinde besin güvenliği oldukca mühim. Dünyadaki tahıl üretiminin üçte biri Ukrayna ve Rusya’dadır. Savaşın başından beri Ukrayna tahılını ihraç edemedi ve bu da dünyada oldukca büyük sorunlara yol açtı. Eğer bu problemi çözemeseydik dünyada kıtlık korkusu vardı. Ukrayna limanlarındaki tahılı Karadeniz üstünden güvenli bir halde doğru adreslerine taşımak istiyoruz. dedi.

“Enerji krizini çözmek için örnek olacak”

Hulusi Akar, Tahıl krizindeki antak kalma enerji krizini çözmek içinde örnek olacak. Gelecek dönemde enerji davasında çözüm olabilmek için bu yolu kullanabiliriz.ifadelerini kullandı.

“Cumhurbaşkanımız büyük emek harcadı”

Birleşmiş Milletlerin tahıl için meydana getirilen görüşmelerin başından beri desteğini sürdürdüğünü ifade eden Akar, Sayın Cumhurbaşkanımız, Zelenski ve Putin ile görüşmeye devam etti. Savaştan ilkin devamlı ve sonrasında karşı karşıya ve telefon üstünden görüştü. Her şeyden ilkin savaşın olmaması için çabaladık. Başladıktan sonrasında da ateşkesin olması üstüne odaklandık. Sayın Cumhurbaşkanımız bu görüşmeler için oldukca büyük emek harcadı. Ek olarak Birleşmiş Milletler tahıl için meydana getirilen görüşmelerin başlangıcından beri desteğini sürdürdü. diye konuştu.

“Yakında ilk vapur yola çıkacak”

Tahılların taşınmasından ilkin gemilerin Türk, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler temsilcileri tarafınca Ukrayna limanlarında teftiş edileceğini belirten Akar, Tahılların taşınması için anlaşmayı hayata geçirmiş durumdayız. İlk gemiye tahıl yükleme emek vermesi hâlen devam ediyor. Oldukca yakında bu birkaç saat içinde olabilir. İnşallah geminin Ukrayna limanından ayrıldığını duyacağız.

Al-Jazeera muhabirinin planın başarısızlığa uğraması dahilinde başka bir planın devreye girme durumunu sorması üstüne Bakan Akar şunları söylemiş oldu:

Devletler imzaladıkları anlaşmaya bağlı kalacaklardır”

Biz varsayımlar üstüne konuşmayalım. Biz, Birleşmiş Milletlerin de katılmış olduğu Rus ve Ukraynalı tarafların uzun tartışmalarından sonrasında bu anlaşmaya varabildik. Bu internasyonal bir anlaşmadır. Bu anlaşmanın sıhhatli bir halde devam etmesini umut ediyoruz. Bu plan için şimdilik ceza yok ve olmaması için tüm tedbirlerimizi aldık. Eminiz ki bu devletler imzaladıkları anlaşmaya bağlı kalacaklardır.

Hulusi Akar: Dünya nın güçlü bir Türkiye ye ihtiyacı var #1

“Dengeli bir politika izliyoruz”

Türkiye’nin saydam bir siyasete nazaran planlarının bulunduğunu söyleyen Akar,Bizim devlet olarak siyasetimiz ve planlarımız var, bu politika ve planlar oldukça açık ve nettir. Cumhurbaşkanımız, Karadeniz’de sulh için bir politika izliyor. Savaşın ilk gününden itibaren Rusya ve Ukrayna’yı bu beladan kurtarmak istedik. Başından beri Ukrayna toprak bütünlüğünü desteklediğimizi, ateşkesi ve iki taraf arasındaki tansiyonunun düşmesini istedik. Bununla beraber en yakın sürede insani durumun iyileştirilmesini istedik. Dengeli bir politika izliyoruz ve yansız kalmak için insani yardımda ısrarcıyız. Siyasetimiz bu şekilde devam edecektir. dedi.

“Terör koridoruna izin vermedik, vermeyeceğiz”

Suriye’deki yeni harekata ilişkin de Bakan Akar, 40 senedir Türkiye’ye zarar veren bu terör örgütüyle savaşma hedefimiz var. Bu örgütle savaşım etmek bizim vazifemiz. PKK/YPG/PYD, şimal Suriye’de bir terör koridoru tesis etmek istemiştir. Buna izin vermedik, vermeyeceğiz. Bu koridoru imha ettik. Suriye’de ve Irak’ta yaptığımız nefsi müdafaadır. Suriye’nin sınır ve toprak bütünlüğüne saygımız vardır. Lüzumlu olan her neyse yapacağız. Kimsenin bizlerden hakkımızdan vazgeçmemizi talep etme hakkı yoktur. diye konuştu.

“Zaho’daki vaka terörist saldırısından başka bir şey değildir”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm operasyonlarda sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığını söyleyen Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sivilleri hedef almayacağı bilinir. Tüm operasyonlarımızda sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbiri alıyoruz. Bu mevzuda lüzumlu ehemmiyeti gösteren tüm kuvvet personelimizle gurur duyuyorum. Zaho’da gezinsel bölgede olan vakada yaşamını kaybeden sivillere Tanrı’tan rahmet, ailelerine, Irak halkına ve her iki Irak hükümetine başsağlığı arzuluyorum. Bu mevzuda tahkikatları için Irak’taki tüm yetkililerle iş birliğine hazırız. İlk andan itibaren Iraklı yetkililerle görüştüm. Resmi bir halde soruşturma için koordinasyon niyetimizi bildirdik. Şunu söylemek isterim ki terör örgütleri bilhassa Şimal Irak’ta şiddetli darbeler almışlardır. Kalelerini yıktık ve desteklerini kestik. O yüzden Şimal Irak’ta teröristler ve liderleri terbiye dışı her işi halletmeye çalışıyor. Sivillere hücum, turistlere ve otellere hücum ve ormanları yakmayı içeren açık, net ve yazılı talimatlar veriyorlar. Biz burada beşiklerinde evlatları öldüren ahlaksız bir örgütten bahsediyoruz. Zaho’da gerçekleşen vakası terörist saldırıdan başka bir şey değildir. ifadelerini kaydetti.

“Dünya’nın kuvvetli bir Türkiye’ye ihtiyacı var”

İHA’nın haberine nazaran, Al- Jazeera muhabirininF-16 mevzusunda neticeye varılamadısözleri üstüne sürecin devam ettiğini vurgulayan Akar, Neticeye varılamadı diyemeyiz. Bu süreç devam ediyor. Sizin de bildiğiniz şeklinde F-35 uçaklarında ortaklık projemiz vardı. Fakat durduruldu. Komşumuz ve NATO’da ortağımız Yunanistan, bu anlaşmayı durdurmak istiyor ve ABD Birleşik Devletleri Kongresi’nde bu uçakların Türkiye’ye satmaması için talep gönderiyor. Gördük ki ABD Birleşik Devletleri Kongresi bu uçakların kullanımı ile ilgili kanun ve şartlar yayınladı. Ikimiz de Türkiye’nin egemen bir devlet bulunduğunu ve şartlı bir halde tayyare almayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bu şartların ondan sonra değişeceğine inanıyoruz. Eğer bu bizim için sorun yaratırsa bizim alternatiflerimiz var. Türk Silahlı Kuvvetleri güçlüdür. Bizlere dayatılan şartları kabul etmemiz mümkün değildir. Ukrayna örneğinde gördüğümüz şeklinde dünyanın kuvvetli bir Türkiye’ye ihtiyacı var. Bilhassa bağlaşık ve dostlarımız ve Avrupalılar. NATO’da mühim bir rolümüz var. Dolayısıyla müttefiklerimizin ve ortaklarımızın bu uçakları satın almamızın önünde durmamaları gerekiyor. diye konuştu.

Hulusi Akar: Dünya nın güçlü bir Türkiye ye ihtiyacı var #2

#Hulusi Akar: Dünya'nın kuvvetli bir Türkiye'ye ihtiyacı var #Son Dakika Haber

#Hulusi Akar: Dünya'nın kuvvetli bir Türkiye'ye ihtiyacı var #2022

Başa dön tuşu