#Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler #Son Haberler

#Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler #Güncel Haberler

#Hicri #Yılbaşında #okunacak #dualar #yapılması #gerekenler
Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler-

Hz. Peygamber’in ‘Tanrı’ın ayı’ olarak nitelendirdiği Muharrem ayının başlangıcı olan bugün için okunacak dualar ve yapılması gerekenler araştırılıyor. Peki, Hicri Yılbaşı iyi mi ihya edilmeli?

Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler

Müslüman alemi için mukaddes aylardan önde gelen Muharrem ayının 1. günü, Hicri Yılbaşı olarak kabul ediliyor.

Bugün Muharrem ayının 1. günü olması sebebiyle Hicri Yılbaşı doğrusu Muharrem ayının başlangıcı ile ilgili detaylar merak ediliyor. Peki Hicri yılbaşı ilk olarak ne süre kutlanmaya başlandı? Tüm detaylarıyla sizin için araştırdık.

Hicri Yılbaşı iyi mi ortaya çıktı?

İslâm tarihinde Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh- zamanında toplanan İslâm Şûrası tarafınca senenin ilk ayı olarak kabul edilen Muharrem ayı ve o ayın ilk günü “yılbaşı” olarak belirlenmiştir. O günden bugüne dek da her yıl İslâm Âlemi tarafınca Muharrem ayının ilk günü, “hicrî yılbaşı” olarak idrâk ve ihyâ edilmiştir.

Müslümanlar için bir milat olan hicret; Tanrı’a ve O’nun Kutlu Elçisi Rahmet Peygamberine gönülden bağlılığın bir ifadesi; hakka, hakikate, ilme, irfana ve medeniyete meydana getirilen yolculuktur.

Müslüman Hicri Yılbaşını iyi mi geçirmeli?

Muharrem ayının İslam tarihinde belli başlı üç mühim özelliği vardır. Birincisi oruç, ikincisi Hicrî takvimin başlangıcı olması, diğeri de Hz. Hüseyin ve evlatlarının Kerbela’da şehit edilmesidir. Bu mânada bu ayda meydana getirilen yakarış ve zikirler büyük bir öneme haizdir.

Hicri takvime nazaran senenin ilk ayı olan Muharrem ayı, erdem kıymeti üstün olan tesbih zikirleri ve duaları ile geçirilmesi ihtiyaç duyulan en kıymetli fırsat aylarından biridir. Tanrı katında bu denli kıymetli olan bir ayın ilk gecesini ‘hayatınızda bir kere bile olsa kılın’ uyarısında bulunarak tesbih namazının sevabına işaret eden Peygamberimiz (SAV)’in izinden gitmeli ve kılabiliyorsak tesbih namazı kılmalıyız.

Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler #1

Muharrem ayının ilk günü her birinde besmele ile bin ihlas-ı Şerif okuyanları Cenab-ı Hak Lütfu Keremiyle huzuruna bu alemden kul borcu ile götürmeyecektir. Gecesini de ibadetle ihya etmek lazımdır.

Bir tek Muharrem ayında değil öteki kutsal gün ve gecelerde de farz, vacip değerinde herhangi bir bağlayıcı hususi yakarma şekli olduğu bilinmemektedir. Tanrı (c.c)’un biz kullarını düşünerek bazı gecelere hususi sevaplardan istifade edebilmek için elimizden geldiğince yakarma etmeli, dilimizi zikirle tutmalıyız.

Muharrem ayının ilk Cuma gününü (tek tutulmaz Perşembe yada Cumartesi günü ile tutmak gerekir) oruç tutanın geçmiş günahları afvedileceği bildirilmiştir.  (Perşembe-Cuma-Cumartesi tutmak ise günahlara kefaret olur ve 900 yıl yakarma sevabı kazandırır.

Peygamberimiz (SAV), “Âşûre günü orucunun önceki senenin (ufak) günahlarına kefâret olacağını ümit ederim.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurarak, ümmetine bu günlerde oruç tutmayı önemle tavsiye etmiştir.

Hususi durumdaki bayanlar da namaz kılıp Kuran-ı Kerim okuyamasalar da, dinî eserlerden istifade etmeli, zikir ve salavatla meşgul olmalıdır.

 

#Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler #Son Dakika Haber

#Hicri Yılbaşında okunacak dualar ve yapılması gerekenler #2022

Başa dön tuşu