#Hareket hastalığı yani yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri mutlaka deneyin #Son Haberler

#Hareket hastalığı kısaca yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri ne olursa olsun deneyin #Güncel Haberler

#Hareket #hastalığı #kısaca #yol #tutması #seyahatlerinizi #kabusa #çeviriyorsa #önerileri #ne olursa olsun #deneyin
Hareket hastalığı kısaca yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri ne olursa olsun deneyin-

Keyifle çıkılan yolculukları çekilmez bir çileye çeviren hareket hastalığının sebepleri ve çözüm önerileri;

Hareket hastalığı yani yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri mutlaka dikkate alın

Hareket hastalığı nedir?

Hareket hastalığı bir başka deyişle vasıta tutması, otomobilde tümseklerin üstünden geçmek yada bir teknede yukarı ve aşağı hareket etmek benzer biçimde gezi ederken tekrarlanan hareketlerden oluşur.

Hareket hastalığı, hareketle tetiklenen hasta bir duygudur. Otomobillerde, otobüslerde, trenlerde, uçaklarda yada teknelerde görülür. Eğlence gezilerinde yada sanal gerçeklik deneyimlerinde ortaya çıkabilir. Başkalarının yada nesnelerin hareketini görmek onu tetikleyebilir.

Hareket hastalığı yaşamı tehdit edici değildir. Sadece, gezi etmeyi tatsız hale getirebilir. Evvel önlemler almak, tesirleri önlemeye yada azaltmaya destek verir.

Hareket hastalığı yani yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri mutlaka dikkate alın #1

Hareket hastalığında tetikleyiciler şunlardır;

– Ufku göremeyen bir arabanın arka koltuğunda olmak

– Otomobilde okumak

– Otomobile yeterince hava girmemesi

Vasıta tutması yaşlı insanlarda, hamile hanımlarda ve 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda yaygındır. Ek olarak migren baş ağrıları olan kişilerde de yaygın olarak gözlenir. Genetik olabilir. Hareket durduğunda, hareket tutması durur. Yavaş yavaş daha iyi hissetmeye başlarsınız. Ender durumlarda, hareket hastalığı iç kulağınızdaki bir sorundan dolayı tetiklenir. Bunun sebebi sıvı birikmesi yada kulak enfeksiyonu olabilir. Parkinson hastalığı da taşıt tutmasına niçin olabilir.

Hareket hastalığının emareleri

Semptomlar uyarı vermeden ortaya çıkabilir ve acele kötüleşebilirler. Midenizde hastalık hissedebilirsiniz (bulantı). Öteki semptomlar içinde kusma, nefes cilt, baş ağrısı, soğuk ter, baş dönmesi ve sinirlilik bulunur.

Hareket hastalığına ne sebep olur?

Hareket hastalığı, gördükleriniz ve hissettikleriniz arasındaki bir dengesizliktir. Otomobilde, otomobil ileri doğru hareket ederken, vücudunuzun hala duruyor oluşundan dolayı iç kulak beyninize gözlerinizin gördüğünden değişik sinyaller gönderir. Bu kafa karıştırıcı mesajlar kendinizi hasta hissetmenize niçin olur.

Hareket hastalığı yani yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri mutlaka dikkate alın #2

Hareket hastalığı iyi mi teşhis edilir?

Gezi ederken semptomları farkedersiniz. Yine yeniden hareket tutması yaşarsanız doktorunuza görünün. Doktorunuz fizik muayene yapmış olacaktır. Kulaklarının içine ve gözlerinize bakacaktır. Doktorunuz tedaviyi önermeden ilkin size sıhhat geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.

Hareket hastalığı semptomlarını azaltacak tavsiyeler

Gezi ederken taşıt tutmasından muzdarip olduğunuzu biliyorsanız, evvelde plan yapın ve önlemler alın. Yol tutmasını önleyebilecek yada semptomları hafifletebilecek adımlar;

– Yol tutması ilacını seyahatten bir ila iki saat ilkin alın.

– Doğru koltuğu seçin. Ön yolcu koltuğu otomobilde en iyisidir. Bir teknede orta noktayı seçin. Bir uçakta kanadın üstüne oturun. Bir trende yüzünüzü öne çevirin. Bir trende bir pencerenin yanına oturun. Bu koltuklarda daha azca sarsıntı vardır. Ufku görmenizi sağlarlar. Seyir halindeyseniz, geminin önünde yada ortasında bir kabin ayırtın. Su seviyesine en yakın bir oda isteyin.

– Bolca hava alın. Klimayı kullanın yada otomobilde camı açın. Havalandırmayı uçakta kendinize doğru yönlendirin. Kapalı bir teknedeyken bir pencerenin yanına oturun.

– Değiştiremeyeceğiniz şeylerden kaçının. Mesela, bir sürat teknesine binmeyin. Dalgalar ve çarpmalar sizi hasta edebilir. Bundan kaçınamıyorsanız, evvelde ilaç alın.

– Otomobilde, uçakta yada teknedeyken okumayın, telefon ve tablet ekranına bakmayın. Pencereden ufka bakın. Uzaktaki bir nesneye bakın.

– Kendinizi hasta hissettiğinizde uzanın.

– Seyahatten ilkin yada gezi esnasında ağır yemekten kaçının. Bunun yerine minik porsiyonlarda mütevazı yiyecekler yiyin. Seyahatten ilkin yada seyahat esnasında yağlı, baharatlı yada asitli yiyecekler ve içecekler tüketmeyin.

– Bol miktarda su için. Alkol tüketiminden kaçının.Belirtileriniz birkaç günden uzun sürerse doktorunuza görünün.

#Hareket hastalığı kısaca yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri ne olursa olsun deneyin #Son Dakika Haber

#Hareket hastalığı kısaca yol tutması seyahatlerinizi kabusa çeviriyorsa bu önerileri ne olursa olsun deneyin #2022