#Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vuracak #Son Haberler

#Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vuracak #Güncel Haberler

#Güneş #fırtınası #yarın #Dünya039yı #vuracak
Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vuracak-

Güneş’ten gelecek olan süratli plazma dalgasının 3 Ağustos Çarşamba günü Dünya’yı vuracağı açıklandı. Bu durumun Dünya’nın manyetik alanını etkileyeceği bildirildi.

Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vuracak

Güneş’ten yeni bir plazma dalgasının Dünya’yı vuracağı açıklandı.

Uzmanlar, fırtınayı “G1 sınıfı” diye kategorize etti.

Bu sınıftaki fırtınalar, çoğu zaman “potansiyel olarak yıkıcı” diye niteleniyor. Zira güç şebekelerinde nispeten zayıf dalgalanmalar yaratabiliyor, uyduların işlevlerini etkileyip, göç eden hayvanların yön bulma kabiliyetlerini bozabiliyor.

Uzmanlar uyardı

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne bakılırsa “gaz halindeki malzemenin Güneş atmosferinin güneyindeki bir delikten akmış olduğu” gözlemlendi. Uzmanlar bu tahminlerin peşinden fırtına uyarısında bulunmuş oldu.

Güneş’in korona diye adlandırılan atmosferindeki bu delikler, yıldızdaki plazmanın nispeten soğuk ve seyrek olduğu alanlar. Sadece bununla birlikte Güneş’in manyetik alan çizgilerinin uzaya doğru ışınlandıkları bölgeler.

Güneş fırtınası yarın Dünya yı vuracak #1

Elektronik aletler etkilenecek

 

San Francisco’daki bilim müzesi Exploratorium uzmanlarına bakılırsa bu, Güneş’ten çıkan malzemenin saatte 2,9 milyon kilometre hızla gezegenlere doğru savrulmasına sebebiyet veriyor.

Bu plazmalar, Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime girip, manyotesferde geçici bozulmalara yol açtığında Güneş fırtınası adını alıyor. Fırtınalar, uyduları, GPS sistemlerini ve elektronik cihazları fena etkilese de Dünya’nnın manyetik alanıyla etkileşimi yardımıyla kutup ışıklarını meydana getirerek Şimal Yarım Küre’nin yüksek enlemlerinde görsel şölen yaratabiliyor.

Güneş fırtınası yarın Dünya yı vuracak #2

Güneş’te hareketlilik artacak

Independent Türkçe’de yer edinen habere bakılırsa gökbilimciler Güneş’teki patlamaların birkaç yıl içinde giderek artacağını ve zirve noktasına ulaşacağını belirtiyor.

Şu sebeple Güneş, şu anda hareketli bir evrede. Yıldız her 11 yılda bir, sakin yada fırtınalı geçen bir döngüsünü tamamlıyor ve yenisini başlatıyor. Güneş’in 2019’da 25. döngüsüne girmiş olduğu biliniyor.

Bu döngülerden sakin olanına, kısaca yıldızdaki patlamaların ve lekelerin minimum seviyeye indirilmiş olduğu dönemlere “solar minimum” adı veriliyor. Güneş lekelerinin arttığı ve patlamaların da sıklaştığı evrelerse “solar maksimum” diye adlandırılıyor.

Uzmanlara bakılırsa yıldız şu anda hareketli bir dönemden geçiyor. Sadece hemen hemen başlangıcında olduğundan 2022’nin oldukça şiddetli vakalara tanıklık etmeyeceği düşünülüyor. 2025’teyse solar maksimum evresi zirve noktasına ulaşacak. Bu yüzden bilhassa 2025 civarında şiddetli patlamaların Dünya’yı etkilemesi planlanıyor.

Güneş fırtınası yarın Dünya yı vuracak #3

#Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vuracak #Son Dakika Haber

#Güneş fırtınası yarın Dünya'yı vuracak #2022