#Grönland'da değerli madenler için milyarderler yatırım yapmaya başladı #Son Haberler

#Grönland'da kıymetli madenler için milyarderler yatırım halletmeye başladı #Güncel Haberler

#Grönland039da #kıymetli #madenler #için #milyarderler #yatırım #halletmeye #başladı
Grönland'da kıymetli madenler için milyarderler yatırım halletmeye başladı-

Grönland’da buzul tabakalarının erimesiyle beraber Bill Gates, Jeff Bezos benzer biçimde multi milyarderler, eriyen alanlardaki madenler için bölgeye yatırım yapıyor.

İklim değişikliği ile beraber su seviyesinin yükselmesi Grönland’daki birçok buzul tabakasının hızlıca erimesine sebep oldu.

Eriyen buzullar ise bölgedeki tehlikeli sonuç maden yataklarını ortaya çıkardı.

Milyarderler bölgeye yatırım yapıyor

Aralarında Jeff Bezos, Michael Bloomberg ve Bill Gates’in de bulunmuş olduğu bir grup multi milyarder, yüzeyindeki buzulların hızla eridiği Grönland’ın Disko Adası ve Nuussuaq Yarımadası’ndaki tepe ve vadilere milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor.

Dünyanın en varlıklı adları, buzulların eridiği bu bölgelerde milyonlarca elektrikli araca güç sağlayacak kadar tehlikeli sonuç madenler bulmak amacıyla Kaliforniya merkezli “Kobold Metals” ve “Bluejay Mining” isminde maden şirketlerine fon sağlıyor.

Meşhur adların finanse etmiş olduğu maden şirketleri buzların eridiği bölgede elektirikli araçlarda kullanılan metalleri çoktan aramaya başladı.

Grönland da değerli madenler için milyarderler yatırım yapmaya başladı #1

“Bölgede en mühim birinci yada ikinci en büyük nikel ve kobalt yatağı mevcut

Elektrikli dönüşümle yıldızı parlayan nikel, paladyum, bakır, kobalt ve platin madenlerini bulmak için çalışmalara süregelen Kobold Metals’in CEO’su Kurt House, CNN’e yapmış olduğu açıklamada, milyarder kulübünün şirkete finansal destekte bulunduğunu doğrularken, bölgenin dünyadaki en mühim birinci yada ikinci en büyük nikel ve kobalt yatağına haiz bulunduğunu düşündükleri belirtti.

Kobold ve Blujay’ın gömülü hazineyi aramış olduğu yerde otuz yerbilimci, jeofizikçi, aşçı, pilot ve mekanikçi vazife yapıyor.

Takımlar, yer altının elektromanyetik alanını ölçmek ve aşağıdaki kaya katmanlarını haritalamak için toprak örnekleri, uçan insansız hava araçları ve vericili helikopterler alıyor. Gelecek yaza kadar erken bir zamanda tam olarak nerede sondaj yapılacağını belirlemek için verileri çözümleme etmek için suni zeka kullanıyorlar.

Grönland da değerli madenler için milyarderler yatırım yapmaya başladı #2

“Bulgu ve madencilik daha kolay hale geldi”

Bluejay Madencilik CEO’su Bo Moller Stensgaard, “Grönland’daki iklim değişikliklerinin sonuçlarına ve etkilerine şahit olmak kaygı verici. Sadece iklim değişimleri genel olarak Grönland’da bulgu ve madenciliği daha kolay ve daha erişilebilir hale getirdi.” dedi.

Stensgaard, iklim değişikliğinin denizde buzsuz kalma sürelerini uzatması sebebiyle ekiplerin ağır ekipman ve metalleri küresel pazara daha kolay sevk edebildiğini söylemiş oldu.

Grönland da değerli madenler için milyarderler yatırım yapmaya başladı #3

“Arazilerin bir kısmı maden geliştirme potansiyeli taşıyabilir”

Stensgaard, bu tehlikeli sonuç minerallerin iklim krizinin sunmuş olduğu zorlukların üstesinden gelmek için çözüm sağlayacağını kaydetti.

Reuters’un haberine gore, ABD Arktik Araştırma Komisyonu Başkanı Mike Sfraga da Grönland’da maden arama çalışmalarına ilişkin, “Bu eğilimler gelecekte de devam ettikçe, daha çok arazinin erişilebilir hale geleceğine kuşku yok ve bu arazilerin bir kısmı maden geliştirme potansiyeli taşıyabilir.” diye konuştu.

Grönland da değerli madenler için milyarderler yatırım yapmaya başladı #4

20-30 yıl içinde bölgede buzul kalmayacak

Bilim adamları, Grönland’da buzulların 20 ila 30 yıl içinde potansiyel olarak ortadan kalkmasını bekliyor.  Buzulların erimesiyle geriye yalnızca mevsimsel buz örtüsü duracak.

Grönland’daki buz tabakasının dünyanın en büyük ikinci buz tabakası olduğu ve şimdiden küresel deniz seviyesinin yükselmesinde en büyük katkıyı meydana getiren unsur olduğu belirtiliyor.

Grönland da değerli madenler için milyarderler yatırım yapmaya başladı #5

#Grönland'da kıymetli madenler için milyarderler yatırım halletmeye başladı #Son Dakika Haber

#Grönland'da kıymetli madenler için milyarderler yatırım halletmeye başladı #2022