#Gözde oluşan güneş yanığı görme kaybına yol açıyor #Son Haberler

#Gözde oluşan güneş yanığı görme yitirilmesine yol açıyor #Güncel Haberler

#Gözde #oluşan #güneş #yanığı #görme #yitirilmesine #yol #açıyor
Gözde oluşan güneş yanığı görme yitirilmesine yol açıyor-

Prof. Dr. Nurten Meşhur, çocuklar ve gençlerde yazları gözün ağ tabakasında güneş yanığı görülebildiğini belirterek, bu durumun ilerleyen dönemde görme yitirilmesine niçin olabileceğini söylemiş oldu.

Gözde oluşan güneş yanığı görme kaybına yol açıyor

İçinde bulunduğumuz yazları ve güneş ışınlarının en etkili olduğu bugünlerde bazı sıhhat problemleri gündeme geldi.

Yüksek güneş ışığı hem cilt hem de göze zararı dokunan

Türk Oftalmoloji Derneği’nden meydana getirilen açıklamada Prof. Dr. Nurten Meşhur, güneş ışınlarının vücut için benzeri olmayan bir vitamin deposu bulunduğunu sadece yüksek miktardaki güneş ışığına maruz kalmanın hem cilt hem de gözlerde kalıcı hasarlar doğurabildiğini belirtti.

Ev haricinde zaman geçirenler daha çok dikkat etmeli

Prof. Dr. Meşhur, “Bilhassa çocuklar ve gençler yaz aylarına ev haricinde, parklarda, deniz kenarlarında daha çok zaman geçirdikleri için ‘solar retinopati’ dediğimiz gözün ağ tabakasında güneş yanığı görülebiliyor.

Gözde oluşan güneş yanığı görme kaybına yol açıyor #1

İleri safhada görme kaybı yaşanabilir

Bu hastalık sebebiyle gözlerde katarakt oluşabiliyor ya da daha ileri safhada görme kaybı yaşanabiliyor. Görme kayıpları yaşamamak için bu mevzuda halkımızın bilinçlenmesi oldukca mühim.” ifadelerini kullandı.

”Retina hasarına yol açabilir”

Solar retinopatinin belirlenmiş bir tedavisi olmadığını kaydeden Meşhur, gözleri güneşten korumanın önemine dikkati çekti. Güneşe bakmanın tehlikesi mevzusunda halkta farkındalık yaratacak kampanyalar yapılması gerektiğine işaret eden Meşhur, “Güneşe ve öteki parlak ışık kaynaklarına bakmanın tehlikesi vurgulanmalıdır. En güvenli uyarı şekli, özelikle ilköğretim çocuklarına güneşe hiçbir şekilde filtre ve benzeri cihazlar olsa da bakmamak icap ettiğinin öğretilmesidir. Güneş tutulmasını polarize gözlüklerle ya da röntgen filmi kullanarak seyretmek de yanlış bir güvenlik duygusu uyandırarak bakma süresini uzatır ve retina hasarına yol açabilir.” uyarısında bulunmuş oldu.

Güneş ışınlarına fazla maruz kalındığında oluşan şikayetler

Güneş ışıklarına gazla maruz kalındığında, güneşe maruz kaldıktan 1 ila 4 saat sonrasında gelişen şikayetler şöyleki sıralanıyor:

  • Gözde sulanma, yanma
  • Kapaklarda kısılma
  • Görme azalması
  • Nesnelerin eğri algılanması
  • Eşyaları olduğundan ufak görme
  • Merkez ve merkezi görmenin çevresinde karanlık sahalar
  • Cisimleri olduğundan değişik renklerde idrak etme
  • Işık hassasiyeti
  • Baş yada göz ağrıları

Gözde oluşan güneş yanığı görme kaybına yol açıyor #2

İyileşme süreci 6 ay sürebiliyor

AA’nın haberine gore, Prof. Dr. Nurten Meşhur, “Başlangıçta görmeler tam görme ile bir tek karaltı seçmeye kadar değişebilse de averaj görme oranları yüzde 30 ila yüzde 50 arasındadır. Görme keskinliğinde ve emarelerde 6 ay zarfında iyileşme gözlenir ve görme yüzde 70 ile yüzde 100’e kadar düzelir. Görme düzelmesine karşın cisimlerin şekillerini bozuk görme ve skotom olarak adlandırılan görme alanındaki karanlık sahalar kalıcı olabilir.” bilgisini verdi.

Güneş ışınlarından korunmak için gözlük mühim

Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü kullanmak icap ettiğinin altını çizen Meşhur, şöyleki devam etti: “Güneş gözlükleri zararı dokunan dalga boylarını kesen, engellemiş olan yapıya haiz olmalıdır. Bilhassa güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma daha da önemlidir. Yazın güneş ışınları, güneş daha yukarı konumda olduğundan başımızın üzerine doğru gelirken kısmen göz korunur, sadece yazları beyaz ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha çok olduğundan gözlerimizde duyarlılık ve kısılmaya niçin olarak daha oldukca zarar vermektedir.

Reçetesiz gözlük kullanmadan ilkin bir kez daha düşünün

UV koruması olmayan reçetesiz güneş gözlük kullanımında, göz bebekleri büyümüş olacağı için, daha oldukca UV ışınının göze gireceği ve yarar yerine zarar vereceği unutulmamalıdır. Ek olarak çocuklar ve katarakt ameliyatı olmuş hastaların UV ışınlarından daha çok etkilendikleri görülmektedir.”

Gözde oluşan güneş yanığı görme kaybına yol açıyor #3

#Gözde oluşan güneş yanığı görme yitirilmesine yol açıyor #Son Dakika Haber

#Gözde oluşan güneş yanığı görme yitirilmesine yol açıyor #2022