#Giresun'un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #Son Haberler

#Giresun'un 200 senelik tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #Güncel Haberler

#Giresun039un #senelik #tescilli #Görele #dondurması #hayır #için #dağıtılıyor
Giresun'un 200 senelik tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor-

Yöre halkı içinde “köy dondurması” olarak da malum Görele dondurması, yazları bol miktarda tüketilmesinin yanı sıra bazı vatandaşlarca hayra dağıtılıyor.

Giresun'un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor

Giresunluların “köy dondurması” olarak ifade etmiş olduğu “Görele dondurması”, Türk Patent ve Marka Kurumunca 2019 senesinde coğrafi işaret olarak tescillendi.

Temmuz ayından itibaren talebin arttığı dondurma; süt, şeker, salep ve meyan kökü kullanılarak hazırlanıyor.

Yörenin aranın lezzetlerinden Görele dondurması, yakınları adına hayır yapmak isteyen kişilerce tutarı ödenerek plastik kaselerde vatandaşlara dağıtılıyor.

200 senedir köy dondurması kültürünün yaşatılıyor

Görele Belediye Başkanı Tolga Erener, ortalama 200 senedir ilçede köy dondurması kültürünün yaşatıldığını söylemiş oldu.

Bu kültürü geleceğe aktarmak amacıyla yaptıkları emekler sonucu dondurmanın coğrafi işaret tescilinin gerçekleştiğini belirten Tolga Erener, Görele dondurmasını Türkiye’ye tanıtmak istediklerini kaydetti.

Giresun un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #1

“Şeker oranı o denli düşük ki şeker hastaları da tüketebiliyor”

Görele Belediye Başkanı Erener, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı desteğiyle uyguladıkları Dondurma Park Projesi’ni tamamladıklarını ifade ederek, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Burada edinim atölyemiz var, dondurmanın hangi safhalardan geçerek lezzete sunulduğunu anlatacağız, bununla beraber otantik köy kulübelerine dondurmacılarımızı taşıyacağız. Halkımızın ve bilhassa turistlerimizin beğenisine sunacağız.

Görele’den geçen her insanın dondurmamızı tatmasını isterim. Şeker oranı o denli düşük ki şeker hastaları da tüketebiliyor. Karadeniz turuna çıkan turistler de kesinlikle gelip Görele dondurmasını tatsınlar.”

Giresun un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #2

“‘Sebil kültürü’ devam ediyor”

Tolga Erener, Görele dondurmasında “sebil kültürü”nün de devam ettiğini belirterek, “Bir şahıs annesinin ya da babasının hayrına dondurmacıya belli bir para verir ve dondurmacı da davet yapar, ‘sebil’ der, insanoğlu ücretsiz bir şekilde o dondurmayı tüketirler.” diye konuştu.

Giresun un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #3

“Yazları iş yoğunluğunun artıyor”

Görele’de babasından öğrendiği dondurmacılık mesleğini 50 senedir sürdüren Faik Abdal (60), yazları iş yoğunluğunun arttığını söylemiş oldu.

AA’nın haberine gore; ilçede “sebil dondurma kültürü”nün mühim bir yeri bulunduğunu belirten Abdal, “50-100 lira verip dondurma dağıtıyorlar. 5 lira, 10 lira veren de oldu, yolda bulmuş olduğu parayı getirip ‘Bak bunu yolda buldum, al karşılığında dondurma ver.’ diyen de oldu.” ifadelerini kullandı.

Giresun un 200 yıllık tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #4

#Giresun'un 200 senelik tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #Son Dakika Haber

#Giresun'un 200 senelik tescilli Görele dondurması hayır için dağıtılıyor #2022